Novoborské aktuality

Verze pro tisk |

Diskusní fórum pro zájemce o dění v krásném městě pod Klíčem.

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: Novoborské aktuality

Novoborští zastupitelé schválili na svém zasedání dne 31.8.2016 odchylně od studie Ing.Arch.Rýdla uspořádání soutěže na komplexní řešení centrálního prvku náměstí od země.

Zastánci soutěže na kompletní centrální prvek od země podpořili svůj návrh následujícími argumenty:
- vše co se dá soutěžit, má být soutěženo. V tomto případě nehrozí zpoždění stavby, není důvod ponechávat bez ověření soutěží kašnu p. Rýdla, která se mnohým z nás nelíbí.
- může vzniknout unikátní nádherné dílo, které obohatí centrum města. Šanci, že se to podaří, bychom neměli promarnit.
- Soutěží nic nezkazíme; nevysoký náklad na ceny pro tři vyhodnocené projekty by neměl být překážkou.
- Zadání bude konzultováno s památkáři, kteří stanoví limitní rozměry díla. Zároveň bude stanovena suma, kterou jsme ochotni do centrálního prvku investovat. Nehrozí, že by nám někdo pokryl artefaktem polovinu náměstí, nehledě k tomu, že rozhodující slovo při výběru vítězného díla bude mít na základě doporučení komise ZM.
- V soutěži bude nepochybně klauzule, že zadavatel nemusí vybrat žádný projekt. Pokud se mezi návrhy neobjeví žádný, který by nás většinově nadchnul, bude možné vrátit se pokorně k řešení p.Rýdla, aniž by došlo ke zdržení stavby.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

To je skvělá zpráva pro Nový Bor a naděje, že se budoucnost města ubírá správným směrem. Těšíme se na zadání soutěže a věříme, že se jí zúčastní co největší počet umělců, kteří předloží širokou škálu kvalitních a zajímavých řešení.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

To je dobrá zpráva. S památkáři bude jistě muset být konzultováno možné umisťování jiných tzv. uměleckých děl v městské památkové zóně.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Paní Šepsová, tuším, která díla máte na mysli. Mám však za to, že případ pro památkáře by to byl pouze v případě, že by se jejich autor hodlal umístit na piedestal jako živoucí exponát.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Jenom nechápu smysl toho Artefaktu, který mi, při hledání jinotaje. připomněl něco jiného.
Ty zámky se dělají na mostech proto, že po jeho zamčení zamilovaní odhodí společně do vody klíčky, aby lásku nikdo nerozpojil. Nevíte jak to bude řešeno ? Že by se k Egermanngalerii přivedla Šporka? Nebo tam bude nějaký kyblík s vodou? Do kanalizace bych to neházel.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Gratuluji pane Válku, u mě jste zabodoval. Podařilo se vám spolu s dalšími zastupiteli ( 11 tak hlasovalo ) zvrátit to pololegální projektování prvečku navíc uprostřed náměstí, který neměl v zadání studie ing. Rýdl.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality-pro pana Válka

Já si myslím,že na odvedení koryta Šporky v rámci projektu průplav Šporka- Dunaj asi nebudou peníze,když radnice vyvěšuje tu tibetskou vlajku. České peníze nebudou stačit a čínské holt nebudou. Jak pořešit tu vodu,kam by zamilovaní házeli ty klíčky,což je zvykem,a proto se zámky připevňují na mosty,to lze ponechat volné soutěži. Jistě by se hodila nějaká státue umělcova v životní velikosti připomínající třeba Mannekenpis/a/ v Bruselu. Ta je totiž taky kousek od radnice,ale měří jen asi 60 cm,co je málo. Probuzený olbřímí genius by si tak malou sochu nezasloužil. Co je ale velmi dobrý nápad,to je ta patronace základní školy nad dílem. Protože se od letošního školního roku rozšiřuje inkluze,bude to prospěšné oběma stranám. Děti konečně poznají pravé umění a mohou naopak pomáhat v odstraňování dysgrafie a dyslexie.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Díky, pane Z., že jste připomněl možná nejzávažnější důvod pro uspořádání soutěže. Zadání Ing.Arch.Rýdlovi bylo provést nezbytné úpravy ve studii Ing.Arch.Šípka v souvislosti s rozhodnutím ZM o zachování cca 40 parkovacích míst, zrušení kavárny atd. Pan Šípek s kašnou nepočítal.

Nahoru

Povodí Ohře myslí na zamilované

Teprve v průběhu velice plodné a inspirativní diskuse s paní Šepsovou jsem pochopil pravý důvod intenzivního čištění a rozšiřování horního toku Sporky, které můžeme denně pozorovat v Arnultovicích.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

No,ono by to mohlo být i tak : Ti šťastně zamilovaní hodí klíček od zámečku do Šporky, ale co ti nešťasně zamilovaní ? Kdyby město někde na příhodném místě postavilo malou přehradu, mohli by se tam utopit.
Ovšem zásadní otázka je, jestli bude dost vody. V parku u kina teče jen mělká strouha a protože dost dlouho nepršelo jsou to spíš splašky než voda. To mě přivádí k otázce nakolik město ( odbor ŽP ) toleruje jejich vypouštění .

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Jo pane Zahradníku máte pravdu. Zrovna v týdnu říkám na mostku u pana Novotného co to vlastně zapáchá. Docela jsem se divil, co jsem viděl pod mostkem. Zas to bude brané, že rýpu, ale co dělají pracovníci OŽP? Je to hrozné. Místo čistě vody plné ryb lejna, wc papír, dámské vložky.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Takže u toho Artefaktu bude přeci jen kyblíček s vodou. Mezi splašky přeci nikdo klíčky házet nebude .
Nebo tam bude cedule... Používat pouze po deštích a směrovka ke Šporce.
Geniální řešení geniálního umělce.
Ty splašky budou přepady ze septiků. Pokud ho máte zkolaudovaný, byť před 50 lety, nikdo s tím nehne.
Jen v případě, že uděláte změnu stavby na stavební povolení, mohou nařídit třeba připojení na kanalizaci. Pokud tam ale je, nebo dát septik do souladu se současnými předpisy. Aspoň to tak ještě nedávno bylo.
Jinak rada, jak dopadnout toho pachatele,co vypouští rovnou ty lejna atd. Ucpat tu výpusť a za chvíli se sám přihlásí.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Tak asi to kyblíček nebude, protože autor má v šuplíku svůj návrh kašny. Cituji..kašna byla ale bez vodní vody a vodního vodotrysku, to vše bylo ze skla v noci i svítící a příležitostně i ozvučeno . Z Egermanngalerie se bude hrát z amplionů šplouchání vody a je to vyřešeno. Dílo bych nazval...šplouchání vody na maják "o)))

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Ty přepady ze septiků do Šporky jsou nezákonné. V r.2008
byl schválen zákon o zákazu vypouštění znečištěných vod do
vod povrchových i podzemních, takže ani trativody .....
Možná v Boru ale zákon neplatí :-)

Nahoru

Oslavy Rumburské vzpoury

Materiál předložený na ZM chtěl, abychom slíbili na příští rok z rozpočtu města 300 tis. Kč, aby se již teď mohlo objednat za 102 tis. Kč 200 ks medailí, za 400 tis. Kč 100 bojových nožů (minimální série) a začít s přípravou 2. ročníku pochodu po stopách Rumburské vzpoury. Problém není v tom, že jde o zbraň, ale v tom, že město patrně nenajde mnoho osob, kterým by bylo vhodné darovat bojový nůž v hodnotě 4000 Kč a město rozhodně není ten subjekt, který by měl z veřejných prostředků pořídit limitovanou sběratelskou sérii a tu se snažit rozprodat. Proto byl schválen nižší příslib a přípravný výbor by měl podle toho návrhy upravit.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

No jo, teď tomu rozumím , nic takového ale paní Šepsová neřekla a měla říct jako vysvětlení. Díky za srozumitelné argumenty, Viktore.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Viktore problém to skutečně je. Protiválečné vystoupení vojáků, čímž vzpoura byla, oslavovat funkčními replikami válečných zbraní na zabíjení lidí, je skutečně mimo mísu.
Nedovedu si představit, co by na to účastníci vzpoury říkali. Co říkají jejich potomci večer napíšu.
Ten kdo to prosazuje buďto o vzpouře nic neví, nebo se potřebuje nepatřičně zviditelnit. Nebo přihrát kšeftík někomu známému.
Jinak člověk si uvědomuje jak je starej. Je to jako včera, co se tu roznesla zpráva, že přijede prezident. Tak jsme tam hned mazali. To nadšení. Velká sláva, mraky lidí. Aˇt žije Svoboda, ať žije Smrkovský. Taky se mluvilo o Masarykovi. To už jsem ze skauta věděl, že je to tatíček a ne ošklivý buržoj, jak nás učili ve škole. Dneska zas vím, že ty hajmkery moc nemusel, protože nepřeběhli na druhou stranu. Jiná doba, jiný mrav.
A strašně se mi líbilo, jak byli Svoboda a Smrkovský opálení. Až doma mi vysvětlil, že to byl dermacol. Kvůli fotografům.
No a pak jsem jel na skautský tábor.A za chvíli po návratu děda křičel na balkoně válka, válka. A jezdili kolony tanků a letadla létali strašně nízko.
A zas bylo všechno jinak.
A teď je zase všechno jinak. Legionáři jim odpustili a vzdávají jim hold. Tak to má být.
A na jaře 2018 budeme mít nového prezidenta.Snad opět zazáří nad Českou zemí slunce, abych parafrazoval historika Pekaře. A to nadšení národa si do třetice užiji

Nahoru

Re: Oslavy Rumburské vzpoury , proboha nehrajme si na vojáky

Tento způsob oslav Rumburské vzpoury je skandální. Obě města podléhají vlivu legionářů z Československé obce legionářské -Jednoty Liberecký kraj. Už název této Jednoty je skandální a nemá být v nejbližší době používán. Tato jednota není nadřazena jednotám v Liberci, Novém Boru, České Lípě a Jablonci.
V této jednotě jsou nadšenci, kteří rádi bojují, střílí a hrají bojové hry. Pochod Rumburské vzpoury skončí na náměstí, kde účastnici dostanou párky , možná kudlu, případně je svezou helikoptérou.
Ano to všechno chlapci z jednoty Libereckého kraje umí. O tomto Rumburská vzpoura nikdy nebyla a doufám, že i nebude.

Rumburská vzpoura skončila pod Chotovickým vrchem, kde padli tři rebelové, pak následovaly soudy a popravy.

Zástupci ČsOL jednot Nový Bor a Česká Lípa na tuto skutečnost upozorňovali, potřebného hlasu s jim nedostalo.
Podobný názor mají i historici.

Prosím a žádám tímto vedení obou měst, aby vzalo na vědomí názor jednot ČsOL Nový Bor a Česká Lípa, které tyto oslavy organizovaly před válkou i po válce. Zajímají se zejména o historii a způsob těchto oslav a na tuto tradici oslav navazují. Myslím si, že i odvedená práce na obnoveném pomníku Rumburské vzpoury Lesním hřbitově a vybudování nové pietního místa pod sokolovnou nás opravňuje k tomu, že nás budete brát k jednáním , kde se jedná o oslavách 100. výročí Rumburské vzpoury.

Je nepochopitelné, smutné a nespravedlivé, že jsme z těchto jednání byli vyloučeni.

V minulosti se těchto piet zúčastnilo 9 až 10.000 občanů. Oslavy vždy organizovali legionáři. Myslím tím dobu do roku 1948. Při těchto pietách si nikdy nikdo, nehrál na vojáky.
Organizátoři před válkou i těsně po válce ji nezneužívali ke svým politickým cílům.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Tak jsem se podíval na ČsOL v Liberci a nesdílím vaše rozhořčení:
http://www.legionariliberec.cz/kalendar-akci

"Kdo jsme: Jednotu založili na přelomu tisíciletí mladí váleční veteráni. Zakládajícími členy jednoty jsou veteráni, kteří prošli pouštní štít, pouštní bouři ve válce v Perském zálivu. Prošli operacemi UNPROFOR, SFOR na území bývalé Jugoslávie. Zúčastnili se operace Irácká svoboda a operace ISAF na území Afganistánu. Mnozí jsou oceněni českými a zahraničních řády a medailemi.
Do práce v naší jednotě se v průběhu let zapojily také desítky členů neveteránů. Jsou ohromnými srdcaři, vlastenci a pracují s velkým nasazením.
Od svého založení svou činností přispíváme k obnově národní hrdosti, demokratických a bojových tradic v armádě i ve společnosti. Naším cílem je popularizace služby našich vojáků, činnosti složek IZS a připomínka významných událostí spojených s historií naší republiky."

Nahoru

Re: Novoborské aktuality, chlapci ze Zálivu a Rumburská vzpoura

Pane Tichý,
jste opět vedle jako jedle. Ve všem máte pravdu , až ne jednu věc, že chlapci o Rumburské vzpouře , speciélně o jejím druhém životě, nemají, stejně jako VY, ani páru.

Jistě je pravda, pane Tichý, že se dobře honí v lese. Dobře střílejí. Dělají spoustu věcí dokonale,

Pane Tichý, Rumburská vzpoura je o něčem jiném.
.
Pro ně je Rumburská vzpoura akce,pochod který vymyslíme a za dva dny se šlape. My to nemusíme připravovat, my to uděláme a k tomu šoupneme operaci ANTHROPOID v lesích okolo N. Boru. Navečer přijede americký generál s konvojem. Pokecáme u táboráku a hotovo.
Ano, pane Tichý, to vše je možné. To chlapci to dělají dobře. Navíc v uniformách postojí čestnou stráž u Pomníku Rumburské vzpoury.

Nezlobte se, Rumburská vzpoura je o něčem jiném . Vždy byla a doufám, že i bude.
I když pane Tichý je možné, že bude vše tak, jak naznačujete . Bude to přehlídka hrdinů z Perského zálivu
a chlapci se budou předvádět v pískových uniformách, aby nebyli vidět v poušti, byli ale vidět na veřejnosti. Někteří to využívají , aby bodovali u občanů( někdo na starostu, někdo na hejtmana)
Je možné pane Tichý , že na náměstí Míru zbodnete párky, pivo, proletíte se helikoptérou a dostanete vojenskou kudlu.
Chlapci potom přespí společně v restauraci na borském koupališti a budou se těšit na oslavu Rumburské vzpoury v dalším roce, kdy proběhne na počest Rumburské vzpoury opět akce Antropoid a naší chlapci budou v našich lesích opět honit policajty z Č. Lípy jako minule.
Pane Tichý , některé chlapce, osobně znám, jsou to hrdinové ze Zálivu. Jsou to hrdinové ze Zálivu, ale oslava, pieta, vzpomínka na Rumburskou vzpouru je o něčem jiném.
Rád se pochlubím. Můj synovec se stal jako parašutista ( před měsícem) profesionálním vojákem naší armády. Pokračuje v tradicích předků naší rodiny. Jsme na něj patřičně hrdí.

Je to zajímavé , nemá to ale nic společného s Rumburskou vzpourou.

Na závěr pane Tichý , Ti co ohromují, myslím ty legionáře z jednoty ČsOL Kraj Libere, ti v Zálivu vůbec nebyli. Jsou to členové klubu vojenské historie. To jsou Ti , co rádi běhají po lese a rádi střílí. Je to jejich velký koníček.

Jinak doufám, že se brzy dozvím, kdo tyto nehorázné sta tisíce z rozpočtu města chtěl vytáhnout a kdo to navrhoval.
Doufám, že budeme brzy opět přizváni na jednání, do přípravného výboru pro sté oslavy Rumburské vzpoury a že budeme moci sdělit naše představy.

Přijeďte se podívat na akci ČsOL jednoty Mladá Boleslav . Je to pietní vzpomínka na příslušníky finanční stráže a Stráže obrany státu v Lužických horách u pomníku čsl. hraničářů na hraničním přechodu Dolní Světlá – Waltersdor. Akce proběhne 24. září ve 14.00 hod.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane Doškáři, když už se zde tak rozčilujete: Vy jste sám legionář?
Jestli ne, tak si na něj vlastně taky jenom hrajete, podobně jako si tamti hrají na vojáčky.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane Šepsi, já se zde nerozčiluji.
Jsem organizován v ČsOL a jsem předseda jednoty ČsOL v Novém Boru.

Stačí abyste si našel stanovy ČsOL a tam se vše dozvíte. Jsem v ní organizován, jako řada dalších občanů této země, kteří se hlásí k legionářským tradicím této země. Někteří jsou tam i z důvodů že se hrdě hlásí odkazu svých předků. To je i můj případ.
K této legionářské tradici patří i pořádání oslav Rumburské vzpoury.
Řekl bych , že v mém případě se jedná o práci pro vlast. Je to to, co je dnes zprofanované. A zadarmo.
Pro Vás to bude zřejmě hra na vojáčky.
Před týdnem jsem byl s delegací na oslavách SNP v okres Michalovce. Byl jsem v uniformě a při slovenské státní hymně jsem salutoval.
Již před 2 hodinami jsem měl odjet do Prahy do archivu. Jedu za zcela novými, neznámými, úžasnými informacemi, které se opět týkají tzv. druhého života Rumburské vzpoury.
Odjet jsem nemohl, protože jsem musel reagovat na informace, které mne velmi pobouřily.

Jinak si vážím práce klubů vojenské historie.
I když někteří tvrdí, že se to v nich občas "klube".

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Já nejsem pan Šeps. To jste HODNĚ mimo.
Dokonce bych řekl, že to už zavání paranoiou.

Hlásíte se k odkazu svých předků. To je rozhodně v pořádku.
Jenže v podstatě jste členem (a samozřejmě čelným funkcionářem) taky takového klubu vojenské historie. Klubu, kde vedle sebe mohou fungovat pamětníci - opravdoví aktivní legionáři i ti, co jsou de facto jen jejich "fanoušci".

Jenže takovýchhle fanklubů na jakékoli téma je po světě spousta. Film, hudba, SPOZ atd. Některé jsou dokonce na stejné téma a svým způsobem si konkurují.
A to je i tento případ, kdy brojíte proti své konkurenci, která to holt dělá po svém a jinak, než se Vám líbí.

"Bude to přehlídka hrdinů z Perského zálivu a chlapci se budou předvádět v pískových uniformách, aby nebyli vidět v poušti, byli ale vidět na veřejnosti."
Ale vždyť Vy se taky snažíte být vidět. Předvádíte se a upozorňujete na sebe celou dobu.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality - Rumburská vzpoura

Tento způsob argumentace zdá se mi poněkud nešťastným, abych parafrázoval klasika.
Nevím, proč se, Vltavíne, pasujete za jediného vykladače smyslu vzpoury a za "licencovaného" organizátora všech oslav. Účastníci vzpoury nežijí, nežijí ani legionáři, kteří řídili oslavy před a po válce (kdy jsme oba byli ještě předškolňata).
Liberečtí členové ČsOL říkají: "...přispíváme k obnově národní hrdosti, demokratických a bojových tradic v armádě i ve společnosti. Naším cílem je popularizace služby našich vojáků, činnosti složek IZS a připomínka významných událostí spojených s historií naší republiky."
Je přece přirozené, že historii chápeme především v kontextu dneška, a přitom (možná) každý trochu jinak.
Máme na to právo. Ale o tom už tady píše kolega Kocharowski.

Nevím, podle čeho známkujete, kdo má/nemá o vzpouře ani páru? Jako většinu našich vrstevníků mě v roce 1964 oslovil Fričův film. Jeho ideologické zkreslení historie jsem si už dávno zkorigoval, např. tady:
http://www.luzicke-hory.cz/historie/index.php?pg=clanek02c
Samozřejmě mám i Markovu knihu - https://www.kosmas.cz/knihy/126450/pod-cisarskou-sibenici/
Nikdo jiný o vzpouře, pokud vím, tak podrobně nepsal. To ovšem neznamená, že musím s jeho závěry ve všem souhlasit :o)

Nahoru

Re: Novoborské aktuality- neměli by se legionáři omluvit?

Jak ty oslavy prý organizovali vždy čsl .legionáři.To Vltavín neví? Takto se vyjádřila kancelář Presidenta republiky na základě vyjádření legionářů, když chtěli uznání a oslavy.
-Ministerstvo národní obrany, Presidium K.čj.17827-pres./2.odděl.1932. V Praze dne 4.května 1932. Věc: Memorandum rumburských vzbouřenců Pres./2.odděl. Pres./1. odděl. zaslalo memorandum rumburských vzbouřenců k vyjádření Kanceláři čs.legií a I./5. odděl. Toto memorandum dosud se nevrátilo Jakmile je pres./1.odděl. obdrží, zašle Vám je k nahlédnutí s vyjádřením příslušných oddělení. Jelikož však ničeho podstatného a žádné novum uvedeno nebylo ani v posledním memorandu, lze předpokládati, že stanovisko vojenské správy k rumburské akci se nemění a zůstane negativní. 1./ Podle soudních spisů jest prokázáno, že rumburská vzpoura byla vojenskou vzpourou, která neměla ničeho společného s národním odbojem. Důvody vzpoury byly čistě materielní – nespokojenost mužstva.2./ Jako každá vojenská vzpoura jest i rumburská vzpoura špatným příkladem působícím na vojenskou kázeň a z toho důvodu nemůže vojenská správa podporovati uznání snah organizace rumburských vzbouřenců. 1 příl. a S před. Spisy. ---------------------------------------Ministerstvo národní obrany nedoporučuje vyhověti žádosti Sdružení rumburských vzbouřenců a bývalých příslušníků střeleckého pluku 7 v Plzni, o povolení slyšení u pana presidenta republiky vzhledem k tomu, že vojenská správa na základě prostudování písemného materiálu o rumburské vzpouře, zvláště pak soudních spisů, zaujala v této otázce negativní stanovisko. 1./ Rumburská vzpoura nebyla aktem národnostním resp. nesměřovala proti rakousko-uherskému státu z důvodu bojů za národní osvobození, nýbrž rumburská vzpoura byla vojenskou hladovou vzpourou, vyplývající jednak z důvodů materielních, jednak z nevůle odejíti na frontu. Osnovatelé vzpoury byli většinou vojíni býv. zajatci, kteří v zajetí do čs. zahraničního vojska nevstoupili a dali přednost návratu ze zajetí při výměně zajatců před vstupem do čs. zahraničního vojska a účasti v bojích za národní osvobození.2./ Vojenská správa nemůže podporovati snahu Sdružení o uznání rumburské vzpoury z důvodů výchovných. Uznání vojenské vzpoury tohoto druhu působilo by jistě neblaze na vojenskou kázeň.Byla to jen malá vzpoura naproti vzpourám ve francouzké armádě kde jen díky represivním opatřením se podařilo nastolit pořádek.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

https://www.youtube.com/watch?v=WtflGcBM2b8
Stačí si přehrát píseň Voskovce a Wericha z 30. let a každému je jasné, oč zas běží.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

´Šepse za vším viděti, to už je skutečná paranoia. Pane Kocharowski, domnívám se,že znáte dobře Monty Pythons. Nějak mi ta diskuse,kdo je ten pravý "nositel tradic a a vykladač " připomíná Brianův život a hádku,kdo je ta pravá strana,která bojuje proti těm Římanům....
Myslím,že ještě bude veselo. A taky myslím,že manželův dědeček Josef Novotný, ruský legionář,který se vrátil přes Vladivostok a Panamu v r.1920 na lodi US Heffron, bojovník od Bachmače aj.a nositel řádu Sv.Jiří a český nekomunistický odbojář,udaný jiným Čechem,že má doma jako důstojník zbraně a který zemřel na zápal plic v Dachau 13.5.1495- tak ten by se nyní v hrobě musel leckdy obracet. Přeji hezký letní podvečer.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Oprava, samozřejmě správné datum je 13.5.1945.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pietní oslavy Rumburské vzpoury organizovala před válkou i těsně po válce ČsOl jednota Nový Bor. Hlavním organizátorem byl Silvestr Knížek, jednatel jednoty.
Oslavy Rumburské smlouvy se vždy konaly k velké nelibosti místní německé většiny.
Poslední oslavy se konaly 6. až 7. srpna 1938. Byl to poslední veřejný odpor proti nastupujícímu nacismu.

Oslavy Rumburské vzpoury byly vždy velkým svátkem českých hraničářů. Zúčastnilo se jich, podle PhDr. Jindry, 9 až 10.000 občanů. Oslavy byly vždy doplněny bohatým kulturní programem.

V roce 1938 to bylo jiné. Termín oslav vzhledem ke komplikovaným událostem byl posunut. Oslavy se konaly v rámci župního sjezdu ČsOL a svolával ji opět jednatel Silvestr Knížek.
Průvod městem byl slavnostní. Chodníky a náměstí byly vymetané. Politická situace ve městě byla velmi vypjatá.

7. srpna 1938 legionáři umístili u pomníku slavnostně pamětní desku.
NA TOMTO MÍSTĚ BYLO 29.KVĚTNA
1918 ZASTŘELENO SEDM ÚČASTNÍKŮ
RUMBURSKÉ VZPOURY
Staň poutníče, hlavu skloň,
a vzpomeň, že my tu zemřeli
za svobodu svého národa.

V roce 1940 místní nacisté pomníky pomocí dynamitu zničili, hroby vyhladili a stromy ve kterých byly zbytky střel , které rebely zabily, porazili.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Diskusi o povaze připomenutí 100. výročí Rumburské smlouvy považuji za přínosnou. Dovolím si připojit svůj názor. Považuji za správné, aby pietní akt byl doplněn akční ukázkou soudobé bojové techniky, příp. dalšími akcemi, připomínající české angažmá v NATO a zahraničních misích a hrdinství našich vojáků. Je třeba posilovat vlastenectví a naši sounáležitost k západním demokraciím. Zatraktivnění programu by mělo vést k vyšší účasti obyvatelstva, přičemž lze doufat, že mnohým z těch, kteří by na samostatný pietní akt nepřišli, utkví v paměti i cosi o Rumburské vzpouře. Předpokládám, že pro zájemce o hlubší znalosti Rumburské vzpoury bude uspořádán seminář za účasti renomovaných historiků.
Replika bojového nože podle mého názoru není vhodným dárkem. Vedle zmíněného historického argumentu, že vzbouřenci již nechtěli bojovat, je třeba vzít v úvahu, že se nůž stal v poslední době nástrojem teroristů při napadání civilního obyvatelstva v Izraeli, v Německu i jinde.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

"je třeba vzít v úvahu, že se nůž stal v poslední době nástrojem teroristů při napadání civilního obyvatelstva v Izraeli, v Německu i jinde."

Cáklejší argument už jsem dlouho neviděl.
Dneska ve Španělsku vykolejil vlak, jsou tam prý tři mrtví. Dětem by tedy nebylo dobré dávat železniční modely jako dárek.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Myslím, že jste mne špatně pochopil, pane K. Nemyslel jsem to jako obavu z toho, že tímto konkrétním nožem by mohl být spáchán teroristický čin, ale, že může být chápán jako symbol. Před mnoha lety jsem byl svědkem toho, když obchodník věnoval na veletrhu zahraničnímu partnerovi zdobenou dýku. Ten se hluboce urazil, neboť v jeho národě to znamenalo vypovězení nepřátelství. Z nadějného obchodu nebylo nic.
Srovnání zločinu teroristy s dopravní nehodou vlaků neobstojí, neboť v případě vykolejení vlaků se na rozdíl od terorismu nejednalo o úmyslné zabití cestujících.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality Nedejme gulomet Žižkovi do ruky

Pane Válku, připomínat při 100. výročí Rumburské vzpoury (dále RV) , široké veřejnosti, že nače vlast je v NATO, je velmi podobné oslavám, které probíhaly za minulého režimu. Tehdejší představitelé města přeháněli význam VŘSR na RV. Důležitost významu VŘSR na RV zvyšovala přítomnosti vojáků sovětské armády.Na těchto oslavách se hrály obě hymny.

Vzpomeňte, jak byl zneužit 28. říjen, Mezinárodní den studenstva.
Vojáci naší armády a představují naše zbraně veřejnosti několikrát za rok.
Obyčejně okolo dnů, souvisejících s ukončením války. Rekonstrukce bitev. Průjezd amerických konvojů.

Neberte nám, prosím, to, čím je a byla Rumburská vzpoura.

Spojovat NATO a výročí Rumburské vzpoury , je stejně absurdní, jako vkládat gulomet do rukou soudruha Žižky.

Události okolo Rumburské vzpoury přivedly do našeho města levicové umělce. Především Marii Majerovou, Josefa Horu, A. M. Píšu a Jaroslava Seiferta.
Josef Hora napsal o našem krásném městě tři básně. Hovořil o našem městě v rozhlase ( pětistránkový projev).
Oslavy doprovázel bohatý kulturní program.

Oslavy byly vždy konány ve spolupráci ČsOL,Sokola, DTJ, Jednoty severočeské a české školy ( dnešní Škola U Lesa).

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane Doškáři, děkuji za názor, který je jistě legitimní. Rozhodně se však musím ohradit proti stavění oslav v minulém režimu na roveň s dnešními. Tehdy jsme žili v totalitním ruském protektorátě, nyní žijeme v našem svobodném demokratickém státě. V NATO i EU jsme zcela dobrovolně; budeme-li chtít, můžeme z nich vystoupit. Záleží jen na nás, zda ve svobodném světě zůstaneme, či zda si to pokazíme a spadneme zpět do nesvobody. Proto považuji za nesmírně důležitou výchovu k vlastenectví a spojenectví se západními demokraciemi.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane Válku, i já děkuji za názor.
Jsem rád, že žiji ve svobodném světě.
Výsledkem politických jednání je fakt, že na jednání o oslavách Rumburské vzpoury ( dále RV) se preferenčně objevila skupina chlapců z Liberce, která má ve svém názvu zavádějící název ČsOL jednota Liberecký kraj.
Nezasvěcení politici a zástupci měst pak mají pocit, že jednají s někým, kdo má oprávnění jednat za kraj, že jsou to ti požehnaní. Upozorňujeme, že nejsou.
Výsledek naší práce za posledních 5 let nás opravňuje k tomu, abychom mohli býti bráni v potaz. O RV něco víme a její odkaz chceme naplnit
Několikrát jsme upozorňovali na to, že chlapci z Liberce nezastupují názor legionářů Libereckého kraje. Jsou zástupci jedné jednoty ČsOL z Liberce. Do vážnosti k jednání se dostali politickými jednáními určité politické strany.

Doufám, že i po této veřejné diskuzi budeme zváni na přípravná jednání a budeme moci přispět k důstojnému průběhu oslav rebelů, kteří měli hlad, nenáviděli válku a buzerující důstojníky. Zahazovali zbraně, toužili po svobodě a chtěli domů.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

...v NATO a dobrovolně? A to jste vzal kde???

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pan Válek možná dobrovolně , ale říká MY , jakože všichni . Já např. hlasoval proti vstupu do EU , tak jsem tam teda nedobrovolně .
A souhlasím s vltavínem, že se na dějinná výročí nemají nabalovat jiné akce. Přepisují se tím dějiny a ti
neškolení v dějepise to ,co je historicky původní brzo ani nerozpoznají. Nebo právě o to jde ?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Rozhodně by měla být k tomuto kulatému výročí uspořádána konference historiků. Nedávno,tuším min. týden, bylo téma Rumb. vzpoury a vzpoury v Boce Kotorské probíráno v pořadu Historie.cz

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

To patří, milé Ani za prase, ke všeobecným znalostem. Dostudujte si základní fakta a pak házejte otazníky, zbudou-li nějaké.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

"V roce 1938 to bylo JINÉ. Termín oslav vzhledem ke komplikovaným událostem byl posunut. ... Průvod městem byl slavnostní. Chodníky a náměstí byly vymetané (co to je?). Politická situace ve městě byla velmi vypjatá. ... 7. srpna 1938 legionáři umístili u pomníku slavnostně pamětní desku."

Vltavíne, sám přece popisujete, jak se do oslav 1938 promítla TEHDEJŠÍ napjatá situace. Nebyly tedy ani předválečné oslavy pořád stejné, tradiční. A ty poválečné jistě taky vypadaly zase jinak.
Mimochodem: copak před rokem 38 tam žádná deska nebyla (to se jen ptám)?

Dnes už nemůžeme oslavovat naivní pacifismus a zahazování zbraní jako ve dvacátých letech, kdy nám zdánlivě "nic nehrozilo". Naopak, je třeba posilovat odhodlání k obraně, které zosobňují právě účastníci zahraničních misí. Na podobných vzpomínkových akcích mají právo se podílet po svém. Jako každý z nás. Ota Válek to popisuje přesně a je škoda, že mu nechcete rozumět.

Nahoru

: borské aktuality Oslavy 38 " Obrana vlasti- náš společný cíl"

Pane Tichý je mi líto, že netušíte co se v roce 1938 dělo. Pane Tichý naší bývalí spoluobčané nám tady dělali peklo. V té době patřil mezi ně i Dr. Träger a další.

V květnu 1938 byla vyhlášena branná pohotovost. To byl hlavní důvod posunu termínu na 7. 8. 1938.
Jste na tom podobně jako chlapci z jednoho města v Libereckém kraji.

Opis vládní vyhlášky[editovat | editovat zdroj]
č.183/1938 Sb.z. a n. ze dne 23. září 1938, o vstupu státu do branné pohotovosti (mobilizace)

Vláda republiky Československé vyhlašuje podle §57. odst.1 a 3 zákona ze dne 13. května 1936, č. 131 Sb.z. a n., o obraně státu, den 23. září 1938, jimž byla nařízena presidentem republiky podle §23. branného zákona mobilisace, za den vstupu státu Československého do branné pohotovosti.

Jan Syrový v.r.

Z těchto důvodů se oslavy nekonaly v obvyklém termínu.

Vůbec jste nepochopil význam oslav , a já to ani na Vás nechci.
Oslavy Rumburské vzpoury předválečné a poválečné ( do roku 1948) znamenaly vždy mimořádný význam pro českou menšinu. Byl to pro ní největší svátek. V tento den se s v Boru sešlo 9 až 10000 Čechů.
Dokazovali, dávali najevo sobě i žijící německé většině, že jsou zde doma. Navíc, jak určitě víte,s popravou rebelů v roce 1918 v Boru souhlasili místní Němci atd.

Tento legionářský sjezd se konal pod heslem: " Obrana vlasti- náš společný cíl"

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane Tichý, chápete vltavína ? Asi netuší, co se zde po WWI dělo. Ale něco přeci jenom plně vystihl. Dokazovali, že jsou zde doma.Jezdili taky čeští němci do Prahy dokazovat v počtu 9-10 000 že jsou tu doma?Jedni mohli, druzí nemohli.To byl ten problém.
Václav Klaus..Když v roce 1922 požadovali legionáři odškodnění za to, že se postavili proti Rakousku, Alois Rašín poukázal na fakt, že on sám byl za vlastizradu odsouzen k trestu smrti, ale „právem“, jak dodal. ... Zcela pronikavá byla i jeho další myšlenka: pokud je mezi vámi někdo, kdo byl vězněn a pronásledován neprávem, protože žádnou protistátní činnost nevykonával, toho odškodníme....Takže nejen místní Němci.
Zbytek si nechám na zítra. Možná, nechce se mi kazit jistě pěkný den. Jedeme do Zákup obdivovat novou odrůdu jiřin František Josef I. Na počest pana císaře. Je lepší kochat se krásou květin, než neustálými výlevy nenávisti, kterou tu jistí pánové neustále šíří.

Nahoru

NB aktuality Oslav v roce 1938 se zúčastnili němečtí antifašisté

Pro pořádek uvádím , že se oslav Rumburské vzpoury zúčastnili i němečtí antifašisté.
Program oslav v roce 1938

6. srpen 1938:
ve 20 hod. v městském biografu v Arnultovicích
slavnostní představení / Chorál, proslov předsedy župy,
divadelní hra Matka, v podání div. souboru Jirásek z Č. Lípy

7. srpen
v 6.00 hod. budíček,
v 7.05 uvítání hostí na nádraží,
v 9.00 hod. slavnostní valná hromada v Arnultovicích
v sále biografu, s tímto programem:
1./ Chorál
2./Zahájení valné schůze
3./Projevy hostí
4./ Připnutí stuhy na prapor Těl. jednoty
Sokol Bor u ČL
5./Předání vlajky dorostu D.T.J. v Boru u Č.L.
6../ Státní hymna

Poté následoval slavnostní pochod ( s hudbou) městem
na Lesní hřbitov , kde byla na památník, (v místě kde byli zastřeleni v roce 1918 rebelové) umístěna pamětní deska pamětní deska.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality z roku 1938?

To je marný... Bavíme se o tom, jak DNES důstojně připomínat rok 1918 - nebo nám tady budete jen kopírovat, co jste si někde přečetl? A podsouvat nám, že nevíme nic, zatímco vy víte všechno?
Historie nikdy nebyla tak černo-bílá, jak ji vidíte vy, viz třeba Marek:

"Skutečný člověk prostě zmizí všude tam, kde nastoupí jakýkoliv karneval ideí.
To bohužel platí i pro německé obyvatelstvo z kraje rumburské vzpoury, kdy v roce 1918 nejen místní mladé dívky, ale drtivá většina zdejších obyvatel, která měla plné zuby války, podporovala vzbouřence, ukrývala je po porážce vzpoury, dávala jim jídlo i civilní oděvy se zjevnými sympatiemi za to, že chtěli ukončit válku. Stačilo však pouhých dvacet let a v roce 1938 jim "důstojný" Klöpferův nástupce, ašský učitel tělocviku Konrad Henlein, nalil tolik jedu do jejich srdcí, že v Novém Boru záhy po mnichovském diktátu zničili pomník popravených vzbouřenců, přestože to byli právě zdejší němečtí skláři, kteří sem záhy po popravě nosili na hroby popravených květiny.
S hodnocením a společenským ohlasem rumburské vzpoury byly prostě vždy problémy."

Taky by bylo už na čase nastudovat si rozdíl mezi fašismem a nacismem a používat ty pojmy přesně :o)

PS: Ach jo, Vltavíne, váš ideologický karneval idejí (viz dole) adresujte laskavě Dr. Jindřichu Markovi, který se vzpourou podrobně a důkladně zabýval. "Nevšiml" jste si, že citát je z jeho článku - to je prokazatelný fakt:
http://www.luzicke-hory.cz/historie/index.php?pg=clanek02c

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane Tichý , co v zásadě vůbec nechápete, že Rumburská vzpoura měla dva životy
První život je, že se stala a druhý život měla po dobu 1. republiky a období po válce do roku 1948.
Druhý život Rumburské vzpoury se promítal do kulturního, sportovního vyžití české menšiny soustředěné kolem vlasteneckých organizací ČsOL, Sokola, DTJ, Severočeské jednoty a práci osvícených učitelů české
menšinové školy ( dnes Škola U Lesa). Činnost těchto spolků přivedla do Boru zejména levicové umělce. Marii Majerovou, Karla Dvořáka, Josefa Horu, A.M. Píšu a dokonce i Jaroslava Seiferta
Pro nás je to vše jeden neoddělitelný celek.
Pro nás 100. výročí je oslava celé této činnosti, včetně nenávisti nacionálních Němců, kteří v roce 1940 vyhladili hroby popravených rebelů a zničili a vyhladili i pietní místo, kde byli rebelové zastřeleni.

Významnou součástí našich oslav bude i připomenutí 80. výročí pochodu legionářů v roce 1938, který byl posledním protestem proti nastupujícímu nacismu.

Jinak opět matete hlavy, že němečtí skláři nosili na hroby rebelů kytky. Určitě se nějaký takovýojedinělý člověk našel.
Nebylo to významné .
Typické a významné pro hroby těchto rebelů bylo to , že ihned po jejich pohřbení, nosili čeští obyvatelé na tyto hroby květiny a němečtí nacionalisté tyto květinové dary rozkopávali

Toto jsou prokazatelná fakta!

Jednoty ČsOL v České Lípě a v NB, usilují o to, aby oslavy 100. výročí Rumburské vzpoury byly důstojné ve vlastenecké duchu a nebyly zneužity k politickým cílům.

S panem Dr. Jindřichem Markem, RNDr. Jindrou, Mgr. Smejkalem a Mgr. Sadivovou jsme stále v kontaktu. Při jednání s nimi jsme nenarazili na žádné sporné názory..

Naposledy jsem s panem Dr. Jindřichem Markem jednal v 16. ledna 2016, při vyhlašování Cen Český patriot za rok 2015.

Při oslavách 100. výročí RV, bude i důstojně vzpomenuto 20. výročí RV v tehdejším Boru u ČL.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane Doškáři,
není 100. výročí nejvhodnějším okamžikem pro zrození třetího života Rumburské vzpoury?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pokus o Třetí život proběhl již letos. Chlapci z Liberce honili na počest RV policajty z ČL, do toho na počest RV šoupli anthropoid.

Nad Rumburkem na počest RV létaly helikoptéry a v NB na náměstí se na počest hladových rebelů organizátoři rozdávali párky s pivem.

Jinak si myslím, že dojde nakonec k rozumným jednáním a oslava 100. výročí proběhne důstojně.

Pro zajímavost uvádím názor jednoho legionáře z Kladna.

Rumburska vzpoura byl hlavne akt proti valce a proti mocnarstvi. Konecne i na Rumburskych se stavelo Ceskoslovensko. Tedy s takovym zpusobem oslav, jake predpokladaji celnove CsOL Liberec, take nesouhlasim.
Rumburska vzpoura skoncila popravami - tedy dalsim bezpravim. Lze ji pripominat pietne, polozenim venců, nikoliv jako oslavu vitezne hry dnesnich mladenců.
Ani nainscenovani posledniho boje do mist, kde jste instalovali ten pamatnik, jak jsi mi ukazoval, by nebylo nejvhodnejsi, protze nebyl pro vzbourence vitezny. Navic jakekokliv odmenovani ucastniku pochodu po stopach RVcimkoliv (medaile noze) zde neni na miste. Jedinym pripustnym gestem na konci pochodu je polozeni kvetin v mistech posledniho odpocinku, nebo posledniho boje vzbourencu.
Takhle se z toho udela pout bez hlubsich souvislosti s nove vznikajici republikou. Osobne bych videl jako prinosne spise promitnuti Fricova filmu "Hvezda zvana pelynek", to s tematem primo souvisi. Prestoze jsou tam tendencni sceny, tak hlavni smysl Rumburske vzpoury je po shlednuti filmu jasny.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Dnes byla opravdu nádherná výstava jiřin,1500 kusů. Včera byla slavnostně křtěna v zámecké kapli jiřina s názvem Franz Josef I. Když jsem se ptal zaměstnankyně zámku, kde je ta nově vyšlechtěná jiřina František Josef I, odvětila, že taková tu není. No přeci císaře Františka Josefa, psali o tom. Ta tu není . Po chvilce dohadování, kdy jsem přemýšlel, jestli jsem blbej já, nebo ona, řekla ta paní rezolutně- je to odrůda France Josefa I. Žádnýho Františka.
A byla tam. Nádhera v barvách šerpy, kterou mocnář nosil. Vedle měl i portret. Já mám ale daleko hezčí . Dostal jsem ho od baronky Kristiny von Schebek, , která k nám jezdila přes 20 let na letní byt. Mohli jsme si odnést jednu aranžovanou kytici, ale tato byla dávno zadaná.
Cestou jsem přemýšlel, proč je ten Franz Schuss přejmenován taky na Františka. Asi by ideologicky nevyhovovalo to... vzpomeň, že my tu zemřeli
za svobodu svého národa.
Nehodí se do kontextu.
Taky jsem přemýšlel, proč se dnes lidé stále více obrací k mocnářství. Staví se pomníky, pojmenovávají se květiny. Trochu škodolibě jsem si říkal , že císař je přeci jen více než zeman. A teď mrknu na zprávy a Zeman touží po Rakousku ve V4. Něco jako tři mušketýři. Ti byli taky čtyři.
Pak ale nevím, proč ti legionáři rozbíjeli tu RU, když se zase po ní touží.
Jelikož nám ta paní dala těch jiřin více, dohodli jsme se s vnučkou účastníka RV, že dáme jednu kytici k jejich památníku a jednu k tomu naproti. Doufám, že to někdo nerozkope. :o))). Když už jsou ti nacionalisti pryč. A do Boru se sjíždějí dnes pouze čeští vlastenci. 30.ZÁŘÍ HRAJE KAPELA ORTEL !!! Ne pod Ortelem, ale na třídě TGM !

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Díky, pane kolego. Rodáky to určitě potěší.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Ohledně toho zmiňovaného koncertu kapely Ortel sděluji,že lístky na tuto kapelu v našem knihkupectví Šeps opravdu ,ale opravdu neprodáváme. Byli jsme požádáni,ale odmítli.Prodává ho jiné knihkupectví,my ne. Přesto semtam zabloudí nějaký zájemce,že prý se lístky prodávají v knihovně. No knihkupectví a knihovna je pro některé fanoušky Ortelu,pravé to Čechy, vsjo ravnó. Když chtějí na Ortel,mohli by se se i bezplatně projít,že.....
Přeji hezký den

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Na městském webu je již usnesení a zápis ze srpnového zasedání novoborského zastupitelstva. Pro vypsání soutěže na centrální prvek náměstí od země hlasovalo z přítomných 18 zastupitelů 11, proti byli pouze tři.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Olga Jelínková (z NB) vystupuje na řadě operních cen v ČR. Za Aminu v libereckém divadle F. X. Šaldy se dostala v říjnu 2010 do širší nominace na Cenu Thalie 2010. V říjnu 2016 ji čeká v ND titulní role v Orffově Chytračce. Předtím si zazpívá v americkém Bostonu Xenii z Dvořákovy opery Dimitrij.
Informaci zveřejnilo Právo 10.10.16

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Olga Jelínková vystupovala minulý rok v novoborském divadle,když zde bylo v rámci festivalu Lípa Musica uvedeno známé Orffovo dílo Carmina Burana.Vzhledem k rozměrům běžného divadla musela být skladba upravena co do počtu nástrojů atd, což nevadilo. Je to nádherná hudba. Viděla jsem toto představení ve velkém obsazení včetně zvonů na jevišti opery v Jerevanu, když jsme před pár lety navštívili Armenii. Něco úžasného. Přeji hezký den!

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Ve středu 21. září se od 16:30 koná zasedání Novoborského zastupitelstva. Na programu, jenž včetně zahájení a závěru čítá pouhých 14 bodů, je běžná agenda.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Ještě dnes (úterý 20.9. v 17:30) a zítra (středa 21.9. v 17:30 a v 20:00) je v Novoborském kině k vidění skvělý film "Sully: Zázrak na řece Hudson", mistrně natočený dle skutečné události. Vřele doporučuji!

Nahoru

Krajská koalice dohodnuta

Vítězní Starostové pro Liberecký kraj se dohodli na široké koalici s ANO 2011, ČSSD a ODS. V opozici zůstanou extremistické resp. protestní subjekty KSČM, Změna a Okamurovci & SPO, za něž v krajském zastupitelstvu zasedne i M. Sejkorová z N.Boru. Hejtmanem se podle očekávání opět stane Martin Půta, zdravotnictví povede veterán Senátu Přemysl Sobotka, rezort životního prostředí bude jako uvolněný radní spravovat skalický J. Löffelman. Náš starosta Jaromír Dvořák, jenž obhájil post krajského zastupitele, dostál svému slibu, že neuteče od rozdělané práce v Novém Boru.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pozor pane Válku na ty extremistické organizace. Já byl dán na přestupkovou komisi členy a sympatizanty organizace, která je za devět let zmíněna třikrát ve výročních zprávách BIS pro vládu v kategorii levicový extremismus. Ale extremisty se zásadně necítí.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

V Reflexu z 23,září je rozhovor s Přemyslem Sobotkou, ve kterém říká, že se rozhodl do Senátu již nekandidovat.(Byl v něm 20 let od samého založení.) Teď si chce užívat volného času podle svého programu. Dokud mu to zdraví dovolí hrát tenis, lyžovat , užívat si s vnoučaty než vyrostou...Nicméně kandidoval do krajského zastupitelstva za ODS a z 10. místa na kandidátce se dostal mezi 4 zvolené . Tak to s tím užíváním volného času podle sebe asi moc nepůjde dohromady, když vzal právě rezort, do kterého se nikdo nehrnul.
Skalický starosta jako radní pro životní prostředí ,předpokládám, že nechá co nejdřív vybudovat skrz celou obci kanalizaci neboť ve Skalici je běžné vidět, jak se v baráku pere a napěněná voda z pračky se saponáty za bílého dne vytéká do mělkého příkopu u silnice a voní. Ta voda z pračky je ještě ten lepší případ, do Šporky tam teče všechno a nevoní.

Nahoru

Re: Krajská koalice dohodnuta

No pane Válku,
spíš bych otevřeně řekl, že na kandidátce Starostů je skrz přinesení hlasů do celku, ale jinak vím, že ho mezi tímto uskupením nikdo nemusí. Proto se pletete. A rozdělaná práce? Která ulice Bedřicha Egermanna píší všude jak je dodělaná. Ptám se kde? Není dodělané značení. Kanálové vpusti a vše utopené a jedete jak po tankodromu a další věci okolo. Spíš se Vás jako zastupitele zeptám, kdo tuto prasárnu přebírá nebo přebral. Jinak se mrkněte i na Revoluční. Stejné jak Egermannka. To je rozdělaná práce? Lipová rozkopaná, Prokopa Velikého a další mohl bych pokračovat. Máme na úřadě skvělé odborníky na odborech a pak to vše rozkopané, nedodělané a hlavně předražené.

Nahoru

Pětice Čechů původem z Nového Boru zotročovala krajany v Británi

Podle jmen obviněných, která zveřejnila iDnes.cz, usuzuji, že pachatelé patří do komunity Američanů, přišedších do našeho města v minulém století za obživou v místních sklárnách.

http://zpravy.idnes.cz/plymouth-gang-cechu-lakal-do-britanie-ceske-obcany-otroceni-ponizovani-lidi-1bs-/zahranicni.aspx?c=A161025_085045_zahranicni_ale

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane Válku, z čeho jste usoudil, že jsou z Nového Boru? V iDnes nic o Boru nepíšou. Pravdou je ,že v Boru
žijí rozvětvené po matkách spřízněné rodiny Tancošů a Gorolů . Ty sem přišly po válce ze Slovenska. Připouštím ale, že se část mladších mohla přesunout do Anglie.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

že jsou z Boru píší třeba zde:
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/418534-cesky-gang-lakal-do-britanie-krajany-a-zotrocoval-je.html

já si po přečtení myslel, že to jsou cikáni. A oni Američané... hmmm

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Původně to bylo na Novinkách: "Skupinu tří žen a dvou mužů ve věku 28 až 37 let původem z Nového Boru zatkla britská policie před necelými dvěma měsíci." https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/418534-cesky-gang-lakal-do-britanie-krajany-a-zotrocoval-je.html Nyní to je již potvrzeno z mnoha stran; na sociálních sítích se hlásí jejich spolužáci, jichž ostatně měli na základní škole několikanásobně více než vy nebo já.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

http://www.bbc.com/news/uk-england-devon-37517348

Tancoš, poměrně známé jméno,

no, jsou to dle fotek i jmen cikáni. Zajímavé je, že u nás se to nesmí napsat a ani se nesmí ukázat jejich fotky.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Podle barvy pleti soudím , že to jsou jihoameričané .

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pravda, pravdoucí! Anglická media (vnuk mně to ověřil, abych nebyla jako hradní úředníci) to uvádějí naprosto konkrétně a podrobně se jmény a fotografiemi. Růžena Tancošová, Petr Tancoš, Nela Dzurková, Martin Tancoš and Kateřina Kurejová, nepochybně gadžovská příjmení :) Reprezentanti ČR v daleké cizině, šířící slávu a respekt. K tomu obdivuhodní podnikatelé - například za použití WC vybírali poplatek ve výši 1Ł! Před chvilkou jejich fotky byly ve televizních novinách na Nově. V Česku na ně možná čekají nevyzvednuté sociální dávky nebo pozvánka na řádový hradní den...

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Mizerové a zločinci se vyskytují v každém národě a v každé větší libovolně definované skupině lidí. Téhle pětici hrozí 10 let za mřížemi a pokuta, zatím zveřejnili jen obvinění. Aspoň za nimi nejsou mrtvoly - kam se hrabou na takového Krejčíře, který baví celý svět. A máme s ním snad my co tady polemizujeme kromě podobného pasu taky něco společného?

K evropské kultuře patří mj. striktní odmítnutí kolektivní viny (která v historii vedla k pogromům a genocidě), nemyslíte? Zdá se, že vás pan Brady moc neoslovil.

"Ve skutečnosti s nimi členové gangu zacházeli jako s otroky a většinu jejich mzdy si nechávali pro sebe. Oběti musely pracovat 12 hodin denně, šest dní v týdnů, v továrnách, myčkách aut nebo jako novodobí otroci v různých domácnostech v Devonu a Cornwallu."

Spíš bych se zeptal, co tady nikoho z vás myslitelů nenapadlo: To si majitelé továren, myček "jaksi nevšimli" na pracovišti zuboženého a hladového otroka? Je možné mít doma otrokyni a vůbec o tom "nevědět"? Z kontextu plyne, že museli mít spoluviníky, kteří se od pachatelů už na první pohled dost nápadně lišili...

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Dnešní zasedání Zastupitelstva bude mj. projednávat strategický plán sociálního začleňování. Doufejme, že jeho realizace přispěje v našem městě k tomu, že výše uvedení delikventi nebudou mít následovníky.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Obávám se, že otrokařit se nenaučili až v Anglii.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

pokračování:

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/419181-cesky-gang-dostal-v-britanii-za-pasovani-a-zotrocovani-lidi-dva-az-6-5-roku.html

kolektivní vinu samo že odmítám, je to něco, co se neshoduje s evropským myšlením 20. století. Ovšem na druhou stranu Cikáni jsou paraziti společnosti skoro všichni, až na bohužel nemnoho čestných vyjímek.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Tak to je přesně podle osvědčeného receptu "Nejsem rasista, ALE..."

PS: Ty výjimky je i v našem zájmu lepší podporovat, ne bagatelizovat:

"To, že jsme zde dnes tento sál zaplnili do posledního místa svědčí o tom, že tvrzení, že Romové nestojí o vzdělání, je mýtus. Tím, že jste všichni tady, ho pomáháte bořit. Děkujeme za to," řekla v pondělí 24. října na úvod slavnostního setkání romských studentů středních a vyšších odborných škol v Kaiserštejnském paláci, kteří uspěli ve výběrovém řízení a byli přijati do Stipendijního programu pro romské studenty středních a vyšších odborných škol, jeho koordinátorka Jitka Votavová.

http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/slavnostni-predani-stipendii-romskym-stredoskolakum-vzdelani-je-investice-ktera-se-vrati-nam-vsem-jsou-presvedceni-sponzori

Nahoru

Re: Novoborské aktuality - slavnostní koncert LM

Včerejší koncert Marty Kubišové v novoborském divadle vyprodaný. Zahájen hymnou. Při krátkém projevu pana starosty potlesk mj. pro Tibet, Václava Havla i po citaci nedávné výzvy Petra Pitharta. Paní Marta profesionální i bezprostřední jako vždy, vřelé přijetí ji viditelně potěšilo. Jako druhý přídavek Modlitba pro Martu.

Bylo to důstojné připomenutí 28. října, VH i 17. listopadu.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Koncert byl skvělý,atmosféra v sále spontánní, dlouhé standing ovation celého divadla a stáli jsme / někteří/ i při Motlitbě .
Každý si oslavil 28. říjen podle svého.Můžeme ho slavit ve svých srdcích a ne fangličkovat.
Na Hradě zaplnily prý volná místa kustodky.Neviděla jsem, byla jsem v zahraničí.
Prezident se opět vyznamenal v lhaní. Pana Bradyho prý nevyznamenal ze stejných důvodů,jako ho nevyznamenal V.Havel a V.Klaus.
Pan Jiří Brady byl poprvé navržen na státní vyznamenání v r.2013, pak 2014 a 2016.
To už byl prezidentem on, V.Havel dávno ne a V.Klaus čerstvě ne.
Někdo vidí bílé myšky, někdo si plete letopočty a události, čte neexistující články a lže aby získal prospěch, ,jak když Rudé právo tiskne a neumí se omluvit. Schází pokora. Možná,že se nakonec budeme vsázet jako ti vězni ze Švejka, co polní kurát zase řekne a zda nespadne z kazatelny. Nakonec u korunovačních klenotů k tomu nebylo daleko. Tam chytil cestou z ruského velvyslanectví takovou virosu, že virus Eboly je proti tomu hadr. . Je to velmi,velmi smutné.
Znevážení prezidentského úřadu v přímém přenosu.
Přeji hezký den!

Nahoru

Projev starosty J. Dvořáka před koncertem M. Kubišové 3.11.

Vážení občané Nového Boru, dámy a pánové!

Když jsme více než před rokem vybírali operní představení, jak se už stalo pětiletou tradicí k poctě vzniku československého státu v roce 1918, nabídl nám ředitel mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica pan Martin Prokeš vystoupení Marty Kubišové nazvané „Marta: Poslední recitál“! Okamžitě jsme začali jednat se snahou toto vystoupení získat, protože se nám jevilo jako ideální propojení vzdání úcty jak výše zmíněnému svátku, tak Dni boje za svobodu a demokracii 17. listopadu, jehož je vpravdě paní Marta Kubišová symbolem. A až neuvěřitelně s tímto koncertem souzní připomenutí si nedožitých 80. narozenin pana prezidenta Václava Havla!

Důkazem toho, že naše volba byla správná, je dnes přeplněné novoborské divadlo.

Před rokem jsme však netušili, že oslavy 28. října budou zároveň zkouškou demokracie, svobody slova a názoru. Jsem pyšný na to, že v Novém Boru nepřetržitě od 90. let vždy 10. března zavlaje před radnicí tibetská vlajka, jsem rád, že nad festivalem Lípa Musica převzal záštitu pan Daniel Herman, ministr kultury a že díky panu architektovi Bořkovi Šípkovi, bohužel letos předčasně zemřelému, máme pod lípou na náměstí Lavičku Václava Havla, u které se lidé často scházejí. Tyto naše symboly mluví jasně, koho činy a slova jsou nám blízké. Osobně se domnívám, že ten nejdůležitější vzkaz z letošních oslav 28. října nezazněl z Hradu, ale ze shromáždění na Staroměstském náměstí, kde pan Petr Pithart připomněl, jak pestré bylo národnostní složení Československa po jeho vzniku a jak hněv lidí během hospodářské krize zneužili mnozí pro rozdmýchání nesnášenlivosti. Právě tehdy začalo Československo nezadržitelně končit, varoval před hrozícími krizemi, jimž společnost dnes čelí, a zdůraznil:
„Česká republika se nesmí stát ani firmou, ani obchodovatelnou položkou!"

Dámy a pánové, přeji Vám, abyste prožívali radost ze setkání s paní Martou Kubišovou a jejími nádhernými písněmi.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Tak to je přesně podle osvědčeného receptu "Nejsem rasista, ALE..."

PS: Ty výjimky je i v našem zájmu lepší podporovat, ne bagatelizovat:

Pane Tichý,

já přece ty vyjímky nebagatelizuji. Jak jste na to přišel? Já jen píšu, že to jsou vyjímky.

Je pravda, že jestli má něco Cikány, nebo chcete-li Romy, pozvednout, tak je to vzdělání, vzdělání a zase vzdělání. Zde musí stát a další oragnisace pomoci a zde bych se nebál ani určité rozumné tzv. positivní disgriminace. Ovšem rozumné, což je v našem státě "ode zdi ke zdi" spíše těžko realizovatelné. Byl by to ale běh na dlouhou trat, je to na vícero generací.

Citace z Romei je hezká, jenže jde o citaci ze šovinistického serveru. A je to škoda, kdyby Romea přinášela vyvážené informace, byl by to prospěšný projekt. Takhle jen rozeštvává lidi.

hezký večer

JB

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Věřím, že koncert v Boru byl skvělý. Ale to, že město není schopno na výročí 28. října uspořádat důstojnou oslavu je smutné. Velmi smutné.

Jistě, každý si může oslavit 28. říjen jak chce. Je ale smutné, že už nemáte tolik úcty a lásky k tomuto státu, aby jste se sešli na náměstí a svou účastí tam ukázali a mimoverbálně řekli "ano, toto je můj stát a jsem na něj hrdá". I přes to, kdo je ted prezident. Protože lidé přichází a odchází, národ a stát ale trvá.

A označovat setkání na náměstích či jinde za fangličkářství je zcela falešné. Vzhlížíte tady stále k západu. Tak se podívejte, jak tam slaví nejvýznamnější státní svátky.
Akorát to vše ukazuje na neuctu a ztrátu morálky velké části společnosti.

Hezký večer podruhé.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality - 2 poznámky

Proč myslíte, že to nebyla důstojná oslava? Na náměstí nebo na hřbitově se v posledních letech nikdy tolik občanů nesešlo, zvlášť když odečtete přivedenou školní mládež. To je ale obecnější problém, jak o něm například mluvil zesnulý generál Hnělička - a ne "vina" jedné radnice.

Šovinismus (podle jména legendárního francouzského napoleonského granátníka Nicolase Chauvina) je vyhrocený nacionalismus, tj. víra v nadřazenost jednoho národa, hlásání nacionální výlučnosti a rozněcování nenávisti k jiným národům. (Wikipedie)
Jsem naopak přesvědčen, že romea.cz doplňuje a VYVAŽUJE nedostatek jistých informací, pro většinovou veřejnost ne moc zajímavých. Věděl jste například už odjinud o romských stipendistech? Nebo o podivných okolnostech smrti 27letého Miroslava Demetera 18. října v žatecké pizzerii? Nebo o detailech probíhajícího soudu o hidžáb?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

A v praxi je to s nacionalismem takto:
Mám strach z Rusů je politický názor.
Mám strach z Němců je nacionalismus.
Mam strach ze Syřanů je rasismus.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Tento týden zasvětili zastupitelé přípravě rozpočtu na příští rok. V úterý se k němu sešla koalice, ve středu následovalo neveřejné pracovní zastupitelstvo. Je třeba ocenit včasné dodání podrobných podkladů úředníky pod vedením vedoucí finančního odboru. Rozpočet bude vyvěšen na úřední desce a předložen ke schválení na prosincovém zastupitelstvu.
Ve čtvrtek jsem se zúčastnil ustavující schůze poroty soutěže na umělecké dílo na náměstí. Předpokládáme, že po schválení soutěžních podmínek radou města bude soutěž vyhlášena počátkem prosince.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

"Na náměstí nebo na hřbitově se v posledních letech nikdy tolik občanů nesešlo, zvlášť když odečtete přivedenou školní mládež. To je ale obecnější problém, jak o něm například mluvil zesnulý generál Hnělička - a ne "vina" jedné radnice."

Ano, je to obecný problém naší společnosti. Nevážíme si ničeho, naše národní i evropské tradice jsou nám jedno (v lepším případě), tu Vámi zminovanou mládež ve škole ani doma k ničemu takovému nevedeme a pak máme takovéhle výsledky. A to je ve všech aspektech života. Zrovna včera jsem si na to vzpomněl, když jsem viděl v TV reportáž o tom, jak Ceši nechtějí platit pohřby svých blízkých. Je to z jiného soudku, ale podstata je stejná.

Ale z5 k té oslavě :-) Bud si můžeme říkat, že je to obecný problém a sedět se založenýma rukama a říkat si, že to nejde, nebo s tím něco dělat. Aktivně. Já jsem pro tu druhou variantu. A tak si trvám na tom, že je ostuda neuspořádat oslavu našeho nejdůležitějšího státního svátku.

Jsem naopak přesvědčen, že romea.cz doplňuje a VYVAŽUJE nedostatek jistých informací, pro většinovou veřejnost ne moc zajímavých.
Romea je jednostranný zpravodajský servr, který manipuluje záměrně s realitou. Je naprosto správné, že píše o úspěších romských vysokoškoláků, o úspěších kde jakého roma. Ano, to je velmi správné a potřebné. Pozitivní příklady jsou nutné. Ovšem na druhou stranu naprosto zamlčuje či v lepším případě bagatelizuje "průšvihy", které romáci udělali. Některé informace v jejich článcích jsou pak vysloveně lživé. A to je špatné. To pouze nahrává rasistům a extremistům na obou stranách. Tím rozdmýchává nenávist mezi bílými a romy.
Co si třeba o naší společnosti pomyslí ten, kdo tady nikdy nebyl, nic o životě tady neví a bude o nás čerpat jen info z romea.cz? Bude mít asi tak přesné informace jako ten, který si přečtě Cimrmanův zeměpis země ˇCeské.

hezký večer.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pořád nerozumím tomu, proč bychom měli uznat jako plnohodnotnou jen "samostatnou" oslavu (a navíc pod širým nebem)? V minulých letech město svátek oslavilo slavnostním operním představením, letos se jen pozměnil žánr.

Které informace romea.cz zamlčuje? Viz například nedávný zdejší hit?
http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/zahranicni/v-britanii-usvedcili-cleny-romske-rodiny-z-cr-z-otroceni-a-obchodovani-s-lidmi
- a v článku nepřehlédněte odkazy na první informaci o vyšetřování z března 2015 a na článek o aktivitách policisty Toráka na stejné téma.

Mohl byste uvést příklad "vysloveně lživých informací" z poslední doby?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Jak zasvětili, pane Válku ?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane Tichý,

nevím, zda si nerozumíme, nebo nechceme rozumět. Tak naposled v tomto thematu, protože to sem nepatří:
1/ státní svátek má být slaven v ten den, kdy je. Proto je i volno, aby občané měli na oslavu čas. Koncert je velmi vhodnou akcí doplnkovou nota bene, když je třeba o několik dnů později. A na veřejném místě je oslava vhodná proto, že ne třeba na každého se dostane vstupenky, ne třeba každému se líbí hudba produkovaná na koncertě apod. A mohla by přijít třeba i ta Vámi zminovaná školní mládež.
Stání svátek 28. října by si zasloužil samostatnou oslavu vzhledem ke své důležitosti. Mělo by to být automatické, v našich srdcích. Což bohužel není.

2/ lež je třeba zde:
http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/obvodni-soud-prahy-10-se-zacal-zabyvat-zalobou-mlade-studentky-ktere-skola-zakazala-nosit-hidzad
konkrétně: "V roce 2013 se dvě dívky rozhodly ukončit studium na Střední zdravotnické škole v Praze 10. Důvodem jejich odchodu byl zákaz nošení šátku, který zahaluje krk a vlasy."
Jenže obě dvě opustili školu z jiných důvodů. Jedna kvůli prospěchu, druhá proto, že neměla potřebné dokumenty k pobytu u nás.

Jestli chcete na tohle thema dál diskutovat, tak to přesunte prosím jinam.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality zítra na Dvojce- básník Josef Kalina

Zítra 7.11. v 18.30 na českém rozhlase Dvojka Stopy-Fakta-Svědectví. Stanislav Motl o novoborském básníkovi Josefu Jaroslavu Kalinovi.

BÁSNÍK S KRISTOVOU TVÁŘÍ

Svým zjevem připomínal biblického Ježíše Krista. V Praze, kde v první polovině devatenáctého století žil, byl tento generační druh Karla Hynka Máchy nepřehlédnutelný. Bohužel – osud, který mu připravil spoustu bolestných chvil, vyměřil mu i velmi krátký život. Pouhých jedenatřicet let. I tak tento pozoruhodný muž stihl po sobě zanechat ojedinělé dílo. Dlouhá desetiletí byl zapomenutý. Dnes už je ovšem tento básník opět mezi námi. Jedinečný, geniální, navždy mladý.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane Beneši, nikdy jsem neoznačila ty,kteří se scházejí na náměstích za fangličkáře. V mém vyjádření to nestojí a to se ohrazuji.
Za fangličkaření krom jiného já považuji různá velkohubá prohlášení o morálce a co bychom jako národ měli dělat atd. od osob,které žádnými morálními autoritami nejsou. Od masarykovských ideálů,zejména nebát se a nekrást se tyto osoby zhusta vzdalují hodně, hodně daleko. A lžou o svém minulosti, zamlčují ji atd.
A kdyby došlo k nejhoršímu,tak se vsadím,že takové osoby zalezou někam do tepla nebo utečou a zase budou za ně tahat kaštany z ohně a riskovat své životy stovky těch bezejmenných ,které mají republiku a vlastenectví ve svých srdcích . A až by nějaký konflikt utichl,určitě by se ti zalezlí navzájem dekorovali medailemi,jak to ,pašáci zvládli.
Přeji hezký den!

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Včera opět na čt1 156 hod. ČSBS, která nám na Vítkově organizovala ty Oslavy 28. října a rozdávala medajle?. Ve vedení nejsou jen estebáci a komunisté, ale i lidé , u kterých si exekutoři podávají dveře. Sám Vodička má deset exekucí, podobně je tomu i s Andresem. Nebudu rozebírat místní šíbry. Válečný veterán,funkcionáři ČSBS,ČSOL,Společnosti Ludvíka Svobody. Nebyl to taky falešný major v.v. z těch , kteří nám tu porůznu brebencovali?
Vůbec spojení - komunisté (současní i bývalí ), ČSBS, ČSOL, KČP je tu do očí bijící. Co nám chtějí vyprávět o svobodě, kterou potlačovali a ještě se k tomu hlásí?
A ještě perlička, co jsem nevěděl
2.června 1945 nepřijela do NB armáda a partyzáni vojenskými vozidly , ale s vozíčky. Prý počítali, že neodjedou s prázdnou. K tomu se domovní prohlídky náramně hodily.
http://ceskolipsky.denik.cz/zpravy_region/skolaci-ze-zs-patova-nahledli-do-temne-kapitoly-povalecnych-dejin-20161107.html

Nahoru

Re: Novoborské aktuality Jak slavili v Kladně

Pro pana Tichého a paní Šepsovou.
"Ve Slaném na setkání jsme poprvé s přáteli jako kladenští a slánští bojovníci za svobodu, což jsme nechali provizorně napsat na stuhu u věnce, vzhledem k tomu, že už nejsme Český svaz bojovníků za svobodu, když nás v Kladně zrušili. Po prvním zklamání, které jsme všichni zažili minulý týden, následuje podpora napříč regionem ale i republikou. Spousta lidí chce ze svazu bojovníků vystoupit, což pro nás znamená, že budeme zakládat nový spolek společně s těmi, kteří s námi sdílí stejné hodnoty.

Rádi bychom proto založili spolek s celorepublikovou působností. Jak se budeme jmenovat, se dozvíme nejdříve 9. listopadu při setkání všech bojovníků ze Slánska a Kladenska, kde se nejspíše i název odhlasuje," říká kladenská historička Gabriela Havlůjová, která sice už netouží po tom být v čele nově vzniklé organizace, nicméně to ale ani nevyloučila. Zájemců o vstup do nového uskupení je už nyní nejméně dvě stě.

Vyloučení Gabriely Havlůjové z ČSBS okomentovala ve čtvrtek i Eva Armeanová z ČsOL při slánských oslavách vzniku republiky. "K vyloučení předsedkyně Havlůjové jsme hned zaujali stanovisko, že s tím naprosto nesouhlasíme, zejména pak se zrušením okresní organizace ČSBS v Kladně, protože v našich řadách i v řadách ČSBS jsou jednak váleční veteráni, jednak vdovy po politických vězních i válečných veteránech. Nejstarší členka má 95 let, Matyldě Klapalové je 94 let. Všichni z toho byli velmi rozrušení. Vzhledem k tomu, že jsem i já členkou republikové ČSBS od roku 1999, tak se mě to rovněž velmi dotýká," řekla předsedkyně ČsOL Kladno, Eva Armeanová.

Stejně jako členové jejich organizace věří, že na listopadové schůzi bojovníků za svobodu dostanou také oni nové informace a události dostanou nový spád.

Společně s přáteli a pamětníky odjeli ve čtvrtek bojovníci za svobodu s legionáři v poledne ze Slaného dále do Kladna, kde položili věnce i k pomníku na náměstí Svobody.

Slavnostního aktu se zúčastnil také primátor Kladna Milan Volf a další významní hosté.
Zdroj: http://kladensky.denik.cz/zpravy_region/oslavy-statniho-svatku-si-pripomneli-ve-slanem-a-v-kladne-uz-ve-ctvrtek-20161027.html

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Šachový tým AVE Nový Bor bojuje jako jediný český zástupce na Evropském klubovém poháru v srbském městě Novi Sad. Podrobnější údaje a odkazy na on-line přenos lze získat zde:
http://www.nss.cz/tradicni-dostavenicko-s-eynattenem

Nahoru

Prezidentské volby v USA

Vítám zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Z levicových, tj. téměř všech médií známe pouze jeho značně zkreslený obraz. Dle mého názoru nejsou obavy na místě. Trump je byznysmen, který se na rozdíl od slabocha Obamy před Putinem neskloní; je to ryzí Američan, jenž bude hájit americké zájmy. Jako tvrdý vyjednávač je zvyklý jít na hranu možného (viz výroky v kampani), avšak je připraven ke kompromisu. Totéž se týká jeho přístupu k NATO. Jestliže chceme, aby nám USA pomáhaly se bránit, je třeba, abychom též přiložili ruku k dílu. Izolacionismus se konat nebude, neboť energický prezident dotlačí Čínu k příznivější obchodní dohodě. Trumpovo zvolení je nadějí, že i politici v EU si začnou hledět vlastních občanů včetně těch, kteří pilně pracují, řádně platí daně, starají se o rodinu, a že, doufejme, časem zažije renesanci konzervativní pojetí křesťanských hodnot.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane Válku,

to myslíte vážně, ten Váš poslední příspěvek? Já znám jeho obraz pouze z médií a tak asi úplně nemohu sdílet Váš postoj.

JB

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Já taky, musel jsem si příspěvek přečíst 2x a hledal jsem marně koho to pan Válek cituje. Jsem přesvědčenej, že včera by tohle nenapsal :-) Nepřevlékáte rychle kabát ? A která téměř všechna levicová média máte na mysli ? Vyjmenujte prosím alespoň některá , abych si udělal obrázek , která to podle vás jsou.

Nahoru

D. Trump americkým prezidentem

Doporučuji si poslechnout fundované vyjádření bezpečnostního experta A. Šándora z archivu ČRo, pořad "Jak to vidí" na Dvojce dne 10.11.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Andor Šándor není politikem,kterému jde o pozici , a může tedy nazývat věci pravými jmény. Mluví srozumitelně, je orientovaný v problematice,je vždy radost ho poslouchat. Souhlasím s jeho názorem na Českou republiku,která se v NATO veze,nedává dostatečné procento z rozpočtu na vojenské výdaje,ač se k tomu zavázala a čeští politici se zhusta neumějí a bojí rozhodnout. Měli bychom se konečně naučit,že kaštany z ohně za nás donekonečna někdo tahat nebude,že je třeba taky přispět a ne vyčkávat a nechat platit ostatní.
Hezký den!

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Nějaká novoborská aktualita by nebyla ? Trump nemá s Borem nic společného a s Českem jen
bývalou manželku a bývalou tchýni, která ho má stále ráda a vychvaluje ho.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Napadal sníh.

Nahoru

Novoborské aktuality

Město Nový Bor vyhlásilo soutěž na umělecké dílo na rekonstruovaném náměstí.
http://www.novy-bor.cz/cz/mesto-novy-bor/soutez-o-navrh-umeleckeho-dila/soutezni-podminky/
Jsem členem poroty, která ocení nejlepší návrhy.

Nahoru

Nezaměstnanost na Českolipsku

V období konjunktury na nejvýznamnějších světových trzích se Česko díky uměle oslabenému kurzu koruny, relativní bezpečnosti a politické stabilitě stalo vyhledávaným cílem zahraničních investorů. I v našem regionu vznikají nové montovny na stavbu strojů, rozvaděčů, automobilových dílů apod. V okrese Česká Lípa činil ke konci roku 2016 podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 4,24 %. Uchazečů o zaměstnání v produktivním věku bylo 2915, z toho 1374 mužů, volných pracovních míst 1294. Zbylí uchazeči vesměs, bohužel, nemají kvalifikaci nutnou pro obsazení volných míst.

Nahoru

Zasedání Novoborského zastupitelstva dne 25. ledna

Patrně nejzajímavějším bodem lednového zasedání Novoborského zastupitelstva je "Hospodárné nakládání s finančními prostředky na autorské dozory (AD) a technické dozory investora (TDI) u vybraných staveb". Bod předkládá předsedkyně finančního výboru paní Kollertová.

Předpokládám, že diskutovat se bude i o osudu kdysi reprezentativní vily Podbira, z níž po statikem nařízené demolici zbyly pouze obvodové zdi prvního podlaží.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Máte pravdu ,pane Válku , že bod jednání č.8 bude asi nejsledovanější . Bych se docela rád dopředu podíval na
podkladové materály k jednotlivým bodům zasedání. Taky hlavně na ten vámi zmińovaný. No, jestli ten server neoživí, tak mám smůlu. Vy zastupitelé ty materiály máte, ale co my občané ? Co kdybyste je zcela vyjímečně zveřejnili třeba tady ? Na té elektronické desce před úřadem se to taky bohužel nedá najít, tak jak ?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pokud uvedete Vaši mailovou adresu, obratem Vám pošlu kompletní podklady k bodu 8.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Oceńuju vaši vstřícnost, ale copak já ? Myslel jsem na všechny občany, které by to taky zajímalo.Před prosincovým jednáním zastupitelstva 15.12.2016 nebyly taky podkladové materiály k jednání na webu města,psal jsem to tady a objevilo se to na stránkách až několik dní po ...ostatní na webu normálně ještě fungovalo. Ještě tedy jedna pozoruhodná dnešní aktualita, stránky jsou obnovené ,ale podkladové materiály k středečnímu jednání zase nezveřejněné .

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Zastupitelé města schválili na únorovém zasedání obecně závaznou vyhlášku o regulaci hlučných činností po celou neděli. V tento den se tak nebudou smět používat hlučné stroje a přístroje, které obtěžují svým hlukem. Omezení se týká například sekaček na trávu, cirkulárek, motorových pil, křovinořezů, vrtaček.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

https://www.novy-bor.cz/cz/pro-media/aktualne-z-noveho-boru/aktualne-z-noveho-boru/centralni-prvek-na-namesti-miru-bude-vypravet-pribeh-ze-sklarske-dilny/
Měl jsem tu čest být jako zástupce Města členem poroty hodnotící soutěž na umělecké dílo na náměstí. V porotě zasedali renomovaní architekti a výtvarníci v čele s brněnským docentem Odvárkou. Soutěž měla vynikající úroveň. Sešlo se 25 vesměs pěkných návrhů. Z vítězného návrhu autorek Lucie Chroustové a Gabriely Králové z pražského architektonického ateliéru Aulík & Fišer jsem nadšen. Věřím, že invenční dílo s příběhem "Po fajrumtu" se stane chloubou našeho města. Realizaci by si zasloužilo i pět dalších oceněných děl.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Těším se. Ale není to " Po fajruntu " ? Již jsem našel, jde i fajrumt

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Na Novopacku, odkud pocházím, se říkalo "fajrunt". Převzal jsem výrazivo autorek. Nevím, zda to je slangové zkrácení německého "Feierabend", či zda to odkazuje na jiný německý výraz.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality - centrum náměstí

Škoda, že některé návrhy nejsou v přílohách článku moc zřetelné. Snad je na výstavě uvidíme v detailu.
"Fajrunt" je asi častější, ale přípustné jsou obě možnosti.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality - centrum náměstí

Většina návrhů sestává ze tří velkých panelů a popisu. Výstava bude určitě hodně zajímavá.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Jak dlouhá životnost bude u zvoleného materiálu?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Odolnost buku vůči povětrnostním podmínkám bude zvýšena opálením pomocí speciální techniky Shou sugi ban.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Je někde k vidění starší opálená buková socha? Máme nějakou referenci? Jak se to udržuje?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality - shou sugi ban

Měl jsem to za dvě minuty:
https://www.drevostavitel.cz/clanek/japonska-technika-ochrany-dreva

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Já si to dovolím napsat česky, aby to bylo všem srozumitelnější. Je to i u nás používaná technika "impregnace" dřeva opálením povrchové vrstvy. Běžně se takto opálené kůly ( jednoduše na otevřeném ohništi) zapustí do země. Vydrží skutečně velmi dlouho.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Mně vítězný návrh evokuje klasický pranýř.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Nikdo mi ani na jednu ze 4 otázek neodpověděl a tak se pokusím spekulovat:

Životnost - desítky let
Buková opálená socha - možná někde je
Reference - možná někde jsou
Údržba - každé 2 roky to natěrač přejede olejem

Pokud má někdo přesnější údaje, budu rád

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Napíšu vám jen svoje osobní zkušenosti. Na zahradě jsme měli vypálenou sklářskou formu pro vázu 60 cm - nejběžnější klasický tvar pro vysoký smalt, jako dekoraci. Stála tam v létě, v zimě bez údržby a vyhodili jsme ji po více než 35 letech. Nejpřesnější údaje by vám samozřejmě daly autorky návrhu plastiky.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Co myslíte, měl jsem volat městskou policii pro porušení nové vyhlášky o zákazu hlučných činností tuto neděli,
když projíždělo malé zametací vozidlo AVE ulicemi Nového Boru a dělalo rámus?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality - fejeton odjinud

Zajímavé povídání Pražáka, který se přestěhoval do maloměsta srovnatelného s Borem:

http://neviditelnypes.lidovky.cz/fejeton-z-prahy-na-malomesto-dg4-/p_spolecnost.aspx?c=A171120_171459_p_spolecnost_wag

Hodnotil by NB podobně?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality, budete mít veselo

Pavel Danys si teď bude hrát na novináře, jak zveřejnil ve Facebooku. Má již průkazku a první článek odjel vytvoři na půdu jeho důstojnou, do Sněmovny.
Co se tam dělo se nedozvíte, protože celý článek je v duch já, já, já a jsem, jsem jsem.
Obávám se, že takový článek by neotiskl ani školní časopis.
Krátká uikázka
JÁ - NOVINÁŘSKÝ BAŽANT V PARLAMENTU :
Tak jsem dne 20.11.2017 spojem to vlakově rychlíkovým vyrazil z N.Boru na Prahu. Byl to pro mne den vyloženě parlamentní, jelikož se konala Ustavující schůze našeho zákonodárného to sboru nejvyššího a já jsem tam vyrazil za mojí první novinářskou zkušeností, protože novinářský průkaz PRESS vlastním od 1.11.2017.Do budovy parlamentní jsem vstoupil hlavním to vchodem s dveřmi dřevěnými značně to masivními v 12.39 hod....
Nádhera tohoto prostoru se pomalu započala tak nějak vytráceti příchozími to poslanci a jejich vzájemným , dle mého názoru, tak trochu farizejským koketováním a úsměvy, které jsem vnímal spíše jako škleby...V tomto hejnu jsem zprvu nevnímal žádnou to pravici, či levici, či střednici, ale spíše samou zadnici(ce), po poslaneckém slibu usazenou(né) na lavici (ce)...
Pak už následovala cesta domů, kde jsem byl fantasticky přivítán svým čtyřnohým nerozlučným kamarádem Bertíčkem. Pomalu se dávám do kupy a připravuji se na další moje novinářské štace.
s pozdravem lepších zítřků Pavel Danys

Lze pouze dodat výrok Voltaira...„Nekonečná malost bývá provázena nekonečnou pýchou.“

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Nóóó, asi si novinářský elév z Boru myslí, že když vkládá do svých vět slůvko - to - vytváří osobitý styl. Kdyby ho vynechal bude se text líp číst, zůstal by o ničem. No ale on to po sobě přece nebude číst. Co mu takhle dát sem tam korespondenčně lekci české gramatiky ? Začal bych třeba jeho poslední větou .....správně : připravuji se na další své novinářské štace.
Mě by zajímalo, kdo všechno ještě dostal legitimaci.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Abyste se stal členem Syndikátu novinářů, musíte doložit vlastní publikace v médiích tištěných či internetových a pokud spolupracujete s nějakou redakcí, tak potvrzení té redakce nebo redakcí. To je standardní postup. Pokud jste přijat, máte pak průkazku, o mezinárodní můžete požádat po určité době. Má to třeba takové výhody,že ve většině zemí EU máte gratis vstupné do galerií,což je nezanedbatelné. Taková Albertina má např. kolem 12-15 EU,Kunsthistorisches Museum taky a vstupné do Villy Borghese v Římě,kde je zrovna výstava Lorenza Berniniho(je úžasná),tak tam bylo třeba 22 EU. Poplatek 750 korun ročně pro neseniory nad 75 let se tak bohatě rentuje.
Pokud jste členem Syndikátu, musíte dodržovat krom jiného i Etický kodex.
To je standardní postup. Bývají třeba i jiné.
Nějak mi to připomíná Dürenmatta a ten jeho bonmot,že když se dostal takový blbec jako A.Hitler k moci,že to hodně lidí zdrtilo. Některé naopak povzbudilo.Necituji to úplně přesně,ale vo co gou,je z toho patrné. Občas to tak v životě chodí.
Hezký večer!

Nahoru

Re: Novoborské aktuality - Dürrenmatt

"Mnohým vzalo odvahu, že takový blbec jako třeba Hitler se mohl dostat k moci, ale několika to zase odvahu dodalo." F. Dürrenmatt

Nahoru

Re: Novoborské aktuality - fejeton odjinud

Chybí mu tam obecní blb.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality a je veselo

Fotografie Pavla Danyse s podobiznou M.Zemana, která má pod nosem typický knírek vyhrála v soutěži Czech press foto
https://www.czechpressphoto.cz/cpp/detail-rocniku/2017/305/
Pavlík je nadšen, akorát mu nedochází, proč se tam ocitl.
Doplním, že snímek je z kategorie Lidé o kterých se mluví. Autorem je Milan Jaroš z Respektu.

Nahoru

NB aktuality Příběh prof. Pospíchala Ztracený Čech v ohni války

ZTRACENÝ ČECH V OHNI VÁLKY

Bylo mu sotva osmnáct let, když se ocitl rovnou uprostřed dějinné katastrofy. Daleko od domova. Zažil opravdové peklo: bomby, prchající a umírající lidi, nekonečné zoufalství. Takový byl obraz jara roku 1940, když se sladká Francie měnila v potupenou zemi. Navzdory tomu všemu se tento mladý chlapec rozhodl za tuto zemi bojovat. Jako stovky dalších Čechoslováků. Mužů, kteří sem uprchli ze své porobené vlasti. Pro Francii se tito lidé stali nezapomenutelnými. Začíná neuvěřitelný příběh Vlastimila Pospíchala z Nového Boru.

Vysílání: Pondělí 27.11.2017 Český rozhlas Dvojka, 18:30, St. Motl- Stopy, fakta, tajemství

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Dobrý večer,

děkuji za informaci o Vlastimilu Pospíchalovi. On se v Boru narodil? To je zajímavé téma i osud. Takovéhle lidi a činy bychom si měli především připomínat, pro naši lepší přítomnost i budoucnost.

Jinak jsem se dnes o víkend dostal konečně ku čtení posledního čísla Legionářského směru, a tenhle článek mě skutečně zaujal. Netušil jsem, že se tím také zabýváte:

http://mbbb.sweb.cz/IMG_1485.JPG
http://mbbb.sweb.cz/IMG_1488.JPG
http://mbbb.sweb.cz/IMG_1489.JPG
http://mbbb.sweb.cz/IMG_1491.JPG

Pochody smrti jsou téma, o kterém se skutečně mnoho neví a které se dnes nepřipomíná. Pomníky na tyhle děsivé události z minulé doby často zanikají, či jsou neudržovány. Je to velká škoda, bylo by záslužné, kdyby se historici, i regionální, věnovali o tomuhle thematu.

PS: když jsme u legionářského směru a Novoborska, nemohu si nepřihřát polívčičku :-)
http://mbbb.sweb.cz/Legionarsky%20smer%203_2017.JPG

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Z jeho životopisu
Narodil se v domě bratří Podbirových u kterých rodiče pracovali.... to byl ten zastřelený na Náměstí?
Od roku 1935 navštěvoval Německou státní odbornou školu pro průmysl sklářský v Boru.
V roce 1939 se celá rodina vystěhovala do Belgie
V roce 1940 odjel do Francie, kde se přihlásil do československé zahraniční armády. Francouzský vojenský vlak, ve kterém jel do výcvikového tábora v Agde, byl nacistickými letadly napaden, vagón vedle něj byl vypálen.
Osmnáctiletý Vlastimil Pospíchal sice zůstal shodou šťastných náhod na svobodě, ale v neznámé zemi a bez prostředků. Místní obyvatelé mu odmítli pomoci kvůli obavám ze špionáže. Přenocoval dvě noci v polích a nakonec vyhladovělý požádal v odstaveném německém autě o chleba. Ti rádi vyhověli, když hluboko ve Francii slyšeli němčinu. Do Belgie se vrátil na jízdním kole, které nalezl v opuštěném voze.
V roce 1944 byl na ulici v Bruselu zatčen a deportován do Německa. Tam pracoval v zajateckém táboře ve dvanáctihodinových směnách jako soustružník kovů. V lágru byl společně s italskými zajatci a jejich dva důstojníky učil francouzsky a od nich se učil italsky. Protože byl omylem veden jako Belgičan, nemohl dostávat z domova balíčky s potravinami jako jiní totálně nasazení Češi, vyměňoval své kresby za jídlo.

Jistě to bude zajímavé.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Na úřední desce MěÚ v Novém Boru byl vyvěšen návrh rozpočtu Města na rok 2018, jenž bude projednáván na zasedání novoborského městského zastupitelstva ve středu 13. prosince. Rád zodpovím případné dotazy neanonymních diskutérů k předloženému návrhu.
http://muweb.novy-bor.cz/Gordic/Ginis/App/UDE01/Detail.aspx?id=MUNO0B0DD9RM&por=0

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Dobrý den, protože se ČR Dvojka špatně chytá, lze včerejší pořad o Vlast. Pospíchalovi najít na webových stránkách (po dobu několika týdnů) na internetu. Pořad je velmi dobře udělaný. Ze široka zachycuje dění na německo- francouzské frontě v roce 1940. Panu Pospíchalovi je 96 a stále mu to velmi dobře myslí a je stále fit.

http://hledani.rozhlas.cz/iRadio/?query=ztracen%C3%BD+%C4%8Cech&reader=&stanice%5B%5D=%C4%8CRo+Dvojka&porad%5B%5D=Stopy%2C+fakta%2C+tajemstv%C3%AD...

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Rekonstrukce Novoborského náměstí je v podstatě dokončena. Probíhá schvalování předčasného užívání, aby bylo možné náměstí otevřít dříve, než bude zkolaudováno. Osvětlení je provizorní kvůli zpoždění dodavatele. Budou instalovány stejné lampy, jako v předchozích etapách rekonstrukce městského centra. Centrální umělecký prvek bude osazen v polovině března. Stání motorových vozidel bude zpoplatněno. Na řidiče už čekají parkovací automaty. Jsem přesvědčen, že se podařilo esteticky nevtíravě skloubit požadavky na praktické využití, tj. zachování části parkovacích míst, s vytvořením přiměřené odpočinkové zóny při dodržení požadavků památkářů i dalších orgánů státní správy, jejichž výsledkem jsou mj. vodicí lišty pro nevidomé v příčném směru.

Nahoru

Nový Bor má rozpočet a koncepci parkování

Na zasedání Novoborského městského zastupitelstva dne 14.12.2017 byl schválen rozpočet na rok 2018 a koncepce parkování ve středu města. Placené stání bude na náměstí včetně prostoru před La Plazou; prvních 30 min. zdarma, poté 20 Kč/hod., počítáno bude minutově. Před Lužickými domky bude pěší zóna, na níž bude moci zajíždět pouze zásobování. Parkování s parkovacím kotoučem bude zachováno; v ul. Krátká, kde jsou ordinace lékařů, bude doba prodloužena na 120 min. Rodiče, přivážející školáky do školy, budou moci využívat místa K+R.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Moc díky pane Válku za informace. Konečně se prokáže, že takovéto náměstí a vaše zastupitelské rozhodování nejen ohledně náměstí, ale i parkovišť je nesmysl. Všechna místa zaberou úředníci úřadu, kteří ráno v 6,30 hodin přijedou do zaměstnaní a na ostatní nezbude místo. Ten blábol, že úředníci budou využívat parkoviště na T.G.M. je úplný nesmysl, ale uvidíme. A to ještě uděláte pěší zónu u Lužických domků. :-)

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

V centru města bude stání buď placené, nebo časově omezené na max. 1 resp. 2 hodiny. Pochybuji, že úředníci budou chtít platit 20 Kč/hod., zejména, když najdou dostatek parkovacích míst v dosahu 5 minut pěšky do úřadu.

Přeji všem Novoborákům i přespolním hezké Vánoce:)

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Dobrý den pane Válku, nechci Vám brát Vaše iluze, ale již za Metála měla většina úředníků povolení na stání u úřadu atd. Co je vůbec úsměvné je fakt, že městská policie dělá co nemusí, ale co dělat má nedělá. Jako třeba pokutovat ty bílé VW Passat s spz Prahy co stojí u Komerční banky. Je vidět, že máme dvojí metr na občany města. Nebo se pletu?
Hezké a klidné vánoce všem

Nahoru

Novoborské aktuality

Na náměstí začala instalace uměleckého díla "Po fajrumtu"; Podle smlouvy má být předáno do užívání nejpozději 23. dubna.

Nahoru

Novoborské aktuality

Na zasedání Zastupitelstva města Nový Bor dne 25.4.2018 budou mj. projednávány a schvalovány dotace na podporu sportu, sociální oblasti, spolkového života, volnočasových aktivit a vzdělávání dětí a mládeže, a péči o životní prostředí.

Nahoru

Jan Burian o návštěvě Nového Boru

Písničkář Jan Burian ve svém fejetonu pro Týdeník Rozhlas, nazvaném "Na výletě v Sudetech" napsal o našem městě:
V Novém Boru v restauraci Ajeto jsme pak dlouho a obdivně pozorovali skláře, s jakou jemností, citem a mistrovstvím vyrábějí poháry a vázy. Číšnice nás sice mezitím obsluhovala s razancí Barbory Strýcové, když chce dát soupeřce kanára, ale moc nás to nerušilo.
Večer jsem pak na procházce městem narazil na Ježíška, který na dřevěném kříži vypadal, jako že jen tak pospává. Kříž byl ponořen hluboko mezi větve mohutné višně a ten konejšivý a nadějný obraz doplňovaly desítky stonků se šťavnatými rudými plody. Jsem sice ateista, ale tohle nečekané setkání jsem se rozhodl brát jako sdělení, že ještě není všechno ztraceno.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Žádné tajnosti,
JE NÁS 21 NOVOBORÁKŮ a JDEME DO TOHO NA PLNÉ PECKY !!!
s pozdravem Boráci Borákům
Pavel Danys, lídr
*náš program je pro NOVOBORÁKY a NE PRO CIZÁKY !!!

Nahoru

Zasedání Novoborského zastupitelstva 12. září 2018

Ve středu 12. září se uskuteční poslední jednání Zastupitelstva města Nový Bor v tomto volebním období. Na úřední desce je pozvánka s programem.
http://muweb.novy-bor.cz/Gordic/Ginis/App/UDE01/Seznam.aspx

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Šachový tým AVE Nový Bor vybojoval vynikající stříbrnou medaili na Evropském klubovém poháru, jenž se uskutečnil v řeckém letovisku Porto Carras. Soutěž, jež je šachovou obdobou fotbalové Ligy mistrů, byla mimořádně napínavá. Novoborští se utkali s hráči světové špičky včetně mistra světa. V osmičlenném týmu hráli kromě nejlepších českých šachistů Davida Navary a Viktora Lázničky tři Indové, dva Poláci a Rakušan. 1. místo obsadilo v konkurenci 61 týmů družstvo Mednyi Vsadnik St. Peterburg.
http://chess-results.com/tnr373918.aspx

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Starostou Nového Boru bude nadále Jaromír Dvořák (SLK). Rozhodli o tom na ustavujícím zasedání zastupitelé města. Pro Jaromíra Dvořáka hlasovalo v tajné volbě 14 zastupitelů z jednadvaceti, město tak povede třetí volební období. „Děkuji zastupitelům za volbu a věřím, že následující čtyři roky budeme rozhodovat ve prospěch občanů města,“ uvedl starosta Jaromír Dvořák.
Beze změny zůstává i obsazení funkce místostarostky, kterou bude opět Stanislava Silná (SNK ED - Nový Nový Bor). Té zastupitelé dali rovněž 14 hlasů z jednadvaceti.
Do sedmičlenné rady města zastupitelé zvolili pět zástupců volební strany SLK a dva zástupce volební strany SNK ED - Nový Nový Bor. Vedle Jaromíra Dvořáka jsou radními za SLK Břetislav Chlup, Boris Rýdl, Michal Vlček a Zora Šepsová. Radními za NNB jsou Stanislava Silná a Lenka Šepsová.
Zastupitelé rovněž rozhodli o obsazení postů předsedů kontrolního a finančního výboru. V čele druhého jmenovaného je Anna Marková (SLK) a kontrolní výbor povede Luboš Řehoř (ANO 2011).
Již za dva týdny se zastupitelé setkají na pracovním jednání k rozpočtu na příští rok. Vedle stanovení rozpočtových priorit a kontroly oprávněnosti výše nákladů u jednotlivých rozpočtových kapitol s cílem nalezení možných úspor je čeká důležitá rozprava o připravovaných investičních akcích, jejímž výsledkem by mělo být určení výše investic a konkrétních akcí, které budou zařazeny do plánu Odboru rozvoje města.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Ve středu 14.11.2018 se uskutečnilo neveřejné pracovní zasedání zastupitelstva k rozpočtu Nového Boru na rok 2019. Účast na pracovním ZM byla historicky nejvyšší, kdy z 21 zastupitelů chyběl pouze zástupce ČSSD p. Valdman, jenž byl řádně omluven a e-mailem poslal návrh na úpravu rozpočtu. Vedením města byl předložen velice podrobný návrh rozpočtu s rozpadem do jednotlivých položek. Provozní rozpočet je tradičně přebytkový, čímž je vytvořen významný prostor pro investice. Rekordní účast, jakož i snaha novoborských zastupitelů proniknout do tajů rozpočtu, jsou dobrým příslibem do právě započatého volebního období.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Převzato ze servisu ČTK
Novoborská sklárna Egermann je na návrh zaměstnanců v insolvenci
Nový Bor (Českolipsko) 14. prosince (ČTK) - Sklárna Egermann v Novém Boru na Českolipsku je v insolvenci, zjistila dnes ČTK v insolvenčním rejstříku. Řízení zahájil Městský soud v Praze na návrh 11 zaměstnanců, někteří z nich nedostali už od července mzdu, žádají proto vyhlášení úpadku. Majitel sklárny Robert Uksa nechtěl dnes zahájení řízení komentovat.
"Vyjádřím se na výzvu soudu, žádnou jsem zatím nedostal," řekl ČTK Uksa. Mzdy chce ale co nejdříve doplatit a úpadku se vyhnout.
Sklárna je známá výrobou luxusního skla dekorovaného červenou glazurou s obsahem zlata. V první polovině 19. století ji objevil Friedrich Egermann, vynikající technolog, který patří k největším sklářským osobnostem. Dnes se firma nesoucí jeho jméno potýká s problémy, její hospodaření je ztrátové. Loni uskutečnila zakázky za 102,233 milionu korun a její hospodaření skončilo ve ztrátě 18,716 milionu korun.
Zaměstnanci firmy se už kvůli problémům s nevyplacenými mzdami obrátili s žádostí o pomoc na úřad práce. "Zatím jsou to jednotlivci," řekla dnes ČTK ředitelka českolipského úřadu práce Marcela Ottová. Vzhledem k sídlu společnosti, které je v Praze, se ale podle ní nebudou zaměstnanci obracet jen na úřad v České Lípě. Problémy s nevyplácením mezd řešili úředníci ve firmě už v létě. "Tehdy tam pracovalo nějakých 180 lidí, teď odhaduji, že jich už bude do 150," řekla.
Lidé podle Ottové odcházejí ze sklárny sami, o hromadné propouštění nejde. "Většina zaměstnanců by tam ráda pracovala dál, i my bychom rádi, kdyby firma pokračovala ve výrobě," řekla. Egermann je jedním z největších sklářských podniků na Českolipsku a patří k největším zaměstnavatelům v Novém Boru. Pokud by ale lidé chtěli odejít, nabídka práce je na Českolipsku velká. Na konci listopadu bylo v regionu bez práce 1934 lidí a míra nezaměstnanost byla na 2,3 procenta. Zaměstnavatelé nabízeli 2471 volných míst. "Nabídka je široká, problém je samozřejmě třeba najít práci na jednu směnu pro matky samoživitelky," dodala Ottová.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Je to i v obchodním rejstříku. A ta výsledovka. Cizí zdroje, výsledek hospodaření minulých let
https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-firma?subjektId=519644

Nahoru

Rozpočet města Nový Bor

Rozpočet MĚSTA NOVÝ BOR NA ROK 2019 byl schválen Zastupitelstvem 19.12.2018. Při stoprocentní účasti hlasovalo pro rozpočet 20 zastupitelů, 1 se zdržel hlasování. Rozpočet počítá s výdaji na investice ve výši 26 250 000 Kč.

Příjmy rozpočtu celkem 228 600 000
Výdaje rozpočtu celkem 231 535 400
příjmy - výdaje (saldo rozpočtu) -2 935 400
Financování (splátky úvěru celkem) -4 101 440
Financování (zapojení fin. hotovosti) 7 036 840
Příjmy - (výdaje + financování) 0
(údaje v Kč)

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Po diskusích se starostou o chybách ve financování investic a jeho postoji k celému problému je snad i dobře, že je opět starotou. S jeho morálním kreditem, kdy vědomě lže a kryje chyby zaměstnanců je lépe, když bude starostou, než aby učil děti. Dříve býval starostou chlap, který měl respekt a úctu. člověk který mlží a lže to nikdy nebude

Nahoru

Re: Rozpočet města Nový Bor

Hmmm, tak to už by bylo zajímavé jen vědět, kolik je disponibilní zůstatek na účtech města ...

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Jak říkala paní Hejdová. "Uražená ješitnost je horší než podebraná pata".

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Na ZM jsme byli informováni, že do soutěže o rekonstrukci objektu č.p. 106 (dům pod muzeem) se nikdo nepřihlásil. Město nyní bude žádat o roční posun dotace. Představitel místní renomované stavební firmy mi na dotaz, proč se nepřihlásili, odpověděl, že v NB je stavba spojena s obrovskou byrokracií; stavebník musí detailně dokladovat průběh stavby a každou změnu velkým množstvím dokumentů. Proto dávají přednost zakázkám od jiných investorů. Na VŠE jsme se v teorii řízení učili, že bez kontroly není řízení. Kontrolní činnost však musí být v přiměřené proporci k činnosti stavební. Obávám se, že odbor rozvoje města N. Boru, jakož i firmy, které pracují na městských zakázkách jsou v posledních letech nuceni kontrole věnovat téměr veškerou energii, čímž je investiční činnost do značné míry paralyzována. Až nebudeme stavět vůbec nic, bude financování investic ve vzorném pořádku.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Stavebník musí detailně dokladovat průběh stavby a každou změnu velikým množstvím dokumentů, říkáte p.Válku. To je snad v pořádku ,ne ? To by stavebník samozřejmě měl dělat a nevím proč to vždy nedělá. Proč chybí zápisy ve stavebním deníku , zápisy z kontrolních dnů, harmonogram a např.fotodokumentace průběhu prací atp .? Nedělá to, protože dobře ví, že město neudílí postih za takový šlendrián.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Nepochopil.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Čerstvá aktualita o jednom novoborákovi.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Dozeneme-zapad-rikalo-se-Je-to-jinak-Nenechaji-nas-bilancuje-pro-PL-novoborsky-aktivista-autor-artefaktu-k-vyroci-republiky-564041

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Článek plný gramatických chyb a klišé.
Kdo zná Danyse a jeho udavačské sklony (i v novinách označen za notorického udavače), tak slova "Udavačství začíná býti i určitou formou zábavy a sebeuspokojení" k němu dlouhodobě patří. Hlavně, že se přiznal, že ho to uspokojuje.
Věta "Rok 2018 považuji za politicky značně třaskavý, nikoliv však výbušný.", je hodna tohoto genia.

Další myšlenky
Dle mého názoru svoji nadstranickost často nedodržuje především veřejnoprávní Česká televize. Když si pustím například ČT 24 ( sleduji ji každý den )…
že získaná svoboda dosti rychle prorostla neduhy, které mají negativní vliv na občanské soužití ve společnosti, jako např. závist a faleš, …(D. Havlová by mohla povídat)
... Západní Evropu dohoníme leda až vymyslíme své vlastní perpetum mobile.
...Banky a spořitelny se záhadným způsobem oddlužily a pak byly dle mého názoru darovány cizím subjektům a ty na nich profitují obrovskými zisky.Především bych poukázal na Českou spořitelnu, která je fakticky rakouská
( Česká spořitelna, která je vlastněna skupinou Erste Group, která sídlí v Rakousku. Její akcionáři pochází z cca čtvrtiny z Rakouska, další čtvrtina je z kontinentální Evropy a přibližně pětina akcionářů je ze Severní Ameriky...Danys ani nechápe burzu).
…Co se týče zadluženosti občanů (ne firem a právnických osob), tak to je odrazem často nezodpovědného chování jednotlivců. ( U firem za to může Ježíšek)
…V různých oblastech jsou nabízena pracovní místa, která jsou v nesouladu se strukturou vzdělanosti a odpovídající praxí občanů. ???
…nechápu jedno, že tajné služby se stávají netajnými a tak se ptám, proč vlastně jsou a kolik nás stojí?
…Někdy mám takový divný pocit, že se záměrně obnovuje studená válka založená na “zaručených informací” o tom, kdo je světa škůdce a kdo je hodný strýček.

V tom má člen klubu přátel Putina jasno. Z jeho FB profilu
AMERIČANÉ ZE SÝRIE NEODCHÁZEJÍ , ALE ZDRHAJÍ PŘED RUSY !!!!!!!!!!!!!
... A VÍTE KAM ZDRHAJÍ ??? NA UKRAJINU !!!
UKRAJINA PŘIJÍMÁ POUZE AMÍKOVSKÉ PŘIVANDROVALCE !!!

Ten rozhovor měl vyjít na Silvestra

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Nic nového pod sluncem. Danys je novoborský brouk Pytlík. Všude byl, všechno zná, všemu rozumí, do všeho strká rypák. A hlavně miluje sebeprezentaci.
Je to svým způsobem rarita. Směšný exot. Jednou bude třeba posmrtně městem oceněn. Navrhoval bych pojmenovat po něm veřejné záchodky, nebo spíš to, co v nich lidé vsedě na míse zanechají. Protože to Danyse charakterizuje nejlépe: cokoli, co udělal, bylo jen naleštěným výkalem.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

S tím Danysem máte pravdu , my v Boru ho známe . Za pozornost však stojí, že sotva vytáhne paty , je to
jinak . Stačí vzpomenout před lety jeho lehce navázaný kontakt s Dagmar Havlovou.
A zde v následné dlouhé diskusi čtenářů Parlamentních listů pod rozhovorem s Danysem se s jeho názory lidé ztotožňují. To stojí za úvahu, si myslím a raději bez zesměšňování, kdyby to šlo ...

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

To, že někdo s tímhle exotem souhlasí na Parlamentních listech, mě ani nepřekvapuje. Tam se to lidmi na podobném levelu jen hemží.
Ale nač si kazit konec roku tímhle hňupem a jeho nohsledy.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Mrkl jsem na jeho FB. On ten Bohdanův názor přetiskl ! A jeho obdivující fans se shlukly. Jedna asi má jiný názor, tak ji neustále maže. Aby mu nekazila tu sebeprezentaci.
Ale je tam i odpověď pro pana Zahradníka
P. Danys dnes vstoupil do FB skupiny Občanská nespokojenost s vládou a EU. Rozumy tam čerpají z AC24, Freeglobe, Sputnik, Konvička a pod.

Teď tam vážně řeší článek z Rexlexu…EU se chystá zakázat Ježíška, uráží jiná náboženství. V celé Evropě bude nosit dárky Santa Claus
Evropská komise pro Vánoční pohodu a nábožensko-kulturní klid rozhodla, že z Vánoc je třeba odstranit veškeré náboženské prvky, mezi které patří rovněž náš Ježíšek. Rozvázali smlouvu s Ježíškem a se Santou již je podepsaná.
Na závěr upozornění, že jde o fejk.

Přesto, že jeden na to stále upozorňuje melou své
A co takhle úplně zakázat vánoce, zřídit tajné či StB pro kontrolu zda někdo neporušuje nařízení EU a samozřejmě velmi dobře platit udavače???
Never tomu, že tahle zhuverilost má nějaké dno. Kdo by věřil před deseti lety, že ve Švédsku nebudou vánoce, ale oslava multikulti? No a dnes je to pravda pravdouci.
Je evidentní, že nemají co na práci,když řeší samé zákazy a navážejí se i do vánoc. Ať bude nosit dárky kdo chce, na ně si nikdy nikdo nevzpomene, na chuligány - fuj !
Jenže my nejsme EU my jsme ČR ato je kurva rozdíl máme to ještě v hlavě srovnaný ne nasraný
Jak si kdo ustele tak si lehne nedopusťme od upuštění našich tradic byl by to začátek konce

A divíte se, že takovým mluví Danys z duše?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

No tak to je velmi humorné... nějaká jeho pochlebovačka si dokonce myslí, že to psal přímo pan Bárta.
(Tímto se p. Bártovi omlouvám, nicméně za svým názorem na někdejšího "stínového starostu" Danyse si stojím.)

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pokud bude zadávat město zakázky stylem "nesmyslný termín a podmínky, popřípadě reference", kdy jen jedna firma bude vědět, že se dodatkem smlouvy dá změnit, tak se moc seriózních firem hlásit nebude. On nikdo nechce věnovat čas a energii nabídce, která bude dělat jen křoví. Jmenovitě mohu jmenovat i firmy i zakázky. Ale to asi slyšet nechcete, protože se jedná třeba o nejlepší firmu, se kterou má starosta dobrá zkušenosti a městu šetří peníze :((((
Ale jako politický komentář je to znamenité - vysvětlit veřejnosti, že město nemůže stavět, protože všichni se bojí, že budou šikanováni nesmysknou kontrolou několika pitomců. Ono ale stačí dodržovat uzavřenou smlouvu a není žádný problém. Na náměstí nebyla smlouva dodržena ani v jedné etapě. A to by mohl pan Válek při svém vzdělání a inteligenci poznat i bez nápovědy.
Arogance moci, která už z principu nepřipustí jiný názor, protože má 14 hlasů proti 7 je dost citelná.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Aktualita převzatá z dnešního Českolipského deníku : V pátek byla v městském kině otevřena nová kavárna.
To je samozřejmě bohulibé , ale není tam ani zmínka o tom, kdo ji za těch 200tisíc vybudoval. No , takže nevím. Ne, že bych kontroloval , jen se ptám :-)

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Kavárna byla financována z úspor rozpočtu Kultura s.r.o. - viz Novoborský magazín https://www.youtube.com/watch?v=fpMGTsO2Zf8&feature=youtu.be

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Parádní nápad, profi zpracování.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Novoborský magazín vychází 1x měsíčně. Je možné jej shlédnout např. zde
http://www.rtmplus.cz/porady/34/novoborsky-magazin.html

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Skutečnou aktualitou je příspěvek zastupitele pana Valdmana a reakce pana starosty v lednovém čísle
Novoborského měsíčníku . Je o zrekonsruovaném borském náměstí ale především o tom, že výpočty obou zastupitelů se v mnohém liší. Můžete si to zkusit přepočítat jako já a uvidíte k čemu dospějete.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Zajímavé jsou pasáže, kdy starosta zpochybňuje znalecký posudek téměř ve všech bodech a vysvětluje např., že kostky - majetek města - byly odvezeny na skládku, ale ta je neoplocená, takže když tam nejsou, tak za to nemůže. Na stavbě byly změnové listy na každou pitomost, ale když tam není půl kilometru obrubníků, tak se nejspíš vyměnily za něco jiného - bez změnového listu. Tolik úsilí vynaložil na obhajobu neobhajitelného. Nabízí se několik variant vysvětlení. To je ale na úsudku každého

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Co byste od něj čekal ? Vždyť starosta tomu za mák nerozumí a počítat taky neumí.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Do zastupitelstva směřuje znovu k projednání materiál týkající se přefakturace na opěrné zdi. Dle znaleckého posudku je zcela zjevné, že došlo k chybě v rozpočtu a bylo vyfakturováno a zaplaceno 3x víc materiálu, než se do zdi vejde. Pachatel dokumentace - jeden z radních i starosta vehementně brání dodavatele i dozora stavby a tvrdí, že ještě městu peníze ušetřili. Ještě před projednáním v zastupitelstvu starosta rozesílá e-maily, kde podsouvá svým věrným, jak se k tomu stavět. Co ho k tomu vede? Toť otázka.
A nová taktika radnice - na kritiku nereagovat, ono to vyšumí.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Co ho vede ? Pud sebezáchovy ? Spoluúčast ? Obavy nebo ješitnost ? Hádejte.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Je zajímavé, jak se do diskuse o stavbě může pustit člověk bez vzdělání (stavebního) a jakékoliv praxe se zcela jasnými závěry a není mu trapné plácet nesmysly. To už je spíš zoufalost.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Do problému nevidím, ale myslím, že zoufalejší je, když se do diskuse pustí dva anonymové :).

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pokud by Barta chtěl do problému vidět, rád poskytnu veškeré informace a posudky j.nesnera@seznam.cz .

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane Bárto , jestli tomu chcete blíž porozumět ,můžete si přečíst Novoborský měsíčník a přepočítat ta odvezená množství kostek z borského náměstí .

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

A kdepak máme videozáznam z včerejšího zasedání zastupitelstva ?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane Bárto, už můžete shlédnout ten záznam, abyste porozuměl.

https://www.youtube.com/watch?v=QETtnBOlU7c
Jsou to body č.14 a 15 , pokud se nechcete dívat na celý záznam ( jsou to téměř 3 hodiny )

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pojďme se bavit raději o novoborských akualitách, pane Tichý . Čekal jsem týden, jestli se k poslednímu jednání zastupitelstva někdo zde vyjádří , ale nestalo se, takže s tím začnu já.
Opozice v NB začala fungovat a to velmi efektivně .Podařilo se jí vytáhnout 2 kostlivce z minulého volebního období. Byly předloženy 2 precizně připravené body , včetně odborných posudků .Pan starosta je nemohl jen tak odložit, jako již několikrát předtím, když předkladatelkou byla Ing. Kollertová, býv. předsedkyně fin. výboru.
Řada lidí si jistě pamatuje trefně nazvaný článek "Osmý div světa v Novém Boru ", který s nadsázkou popisuje, jak se do opěrné zdi na náměstí vešlo 3x více kameniva než je objem zdi. A město to zaplatilo !
A poslední kauza : Zrekonstruované náměstí - fakturované položky tam nejsou nebo jsou tam jiné, nesouhlasí množství, , velikost ani kvalita použitých materiálů. Nesouhlasí dokonce ani stěžejní konečný dokument stavby Závěrečné zaměření stavby. Ten vykazuje stejné nedostatky, drží se sice projektu, ale nedrží se skutečného zaměření stavby. Město za něj zaplatilo 250 tisíc. Nevím, proč se zejména mladí agilní zastupitelé nezeptali přímo na jednání. To všemu tak dobře rozuměli ?
Tentokrát to nepůjde zavřít oči a ono to nebude.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Já doufám, že po třech letech urputného dotírání a snahy o objasnění, se věci dají do pohybu a staré čuňačinky se vyčistí. Mnohokrát jsem nabízel všem zastupitelům i ostatním uvedení do problematiky rozpočtování. Marně. Knihovnici bylo všechno jasné hned, ostatní většinou raději mlčeli. Nechali se zvolit, aby řídili město a jeho finance. A že finance mizí v černé díře nikomu nevadí a ještě se to snaží uklidit pod koberec? Jsme v Novém Boru, nebo Kocourkově?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Ano, dnes je na webu města zveřejněn na úřední desce výpis usnesení. Ve věci opěrné zdi je v něm popsán odsouhlasený postup města při šetření zaplaceného množství kameniva. Dobře se pamatuju na vystoupení Ing. Folbrechta a vaše , kdy vás dva p.knihkupcová ( nikoliv knihovnice ) osobně zesměšnila. To by jí šlo. Zato tentoktrát se ani neprojevila. Autor obou projektů radní Ing. Rýdl velmi chabě obhajoval objevené nedostatky. A to je teprve začátek, vyplave toho ještě mnohem víc.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Jestliže jako radní dostanete bez výběrového řízení zakázky od města (za dva roky cca za 2 miliony), tak to musíte obhajovat i kdyby to zrovna nevonělo. V poslední etapě náměstí byl bohužel únik peněz připraven už v projektu. O půl kilometru obrubníků se běžně nesplete žádný rozpočtář. A zrovna náhodou se nedodrží smlouva a ze zaměření to není jasné...
Paní knihkupcová jednou větou řekne, že tomu sice vůbec nerozumí, ale diskutovat o tom nebude a všechno co říkám je pomluva. Arogance moci?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Odborná stránka stavebních i fakturačních nedostatků zjištěných na obou stavbách, se bude řešit jinde než na tomto veřejném fóru a nějaký čas to potrvá. Z pohledu občana a diváka musím připomenout etiku zastupitele.
Pan Vlček si neuvědomuje, že vypadá jak rozcapenej fracek, když vyskočí z místa a skáče do řeči řádně přihlášenému občanovi,který má vymezeny 3 minuty na svůj projev.Vysvětluje to, že jinak ztratí myšlenku :-) .
Hergot, tak ji má držet nebo si ji zapsat ! A ještě jeden postřeh k panu starostovi. Je obvyklé, že každému diskutujícímu starosta poděkuje za příspěvek., ale tentokrát paní Mikešové nepoděkoval. Dokonce začal rychle mluvit o něčem jiném. Mám si to vysvětlit tak, že utrpěl šok, když mluvila na základě článku starosty v Novoborském měsíčníku z ledna , že se nějak "vypařilo " 18 aut dlažebních kostek v hodnotě 700 tisíc ?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Myslím, že starosta je teď sám šokován tím, co opsal od svých věrných a hrdě se pod to podepsal. Jen jsem zvědav, jestli bude mít odvahu vyhnat tchoře z kurníku. Paní Mikešovou nemá rád, protože mu už dávno připomínala, že na JEHO úřadě není vše v pořádku.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Zastupitelé mají před sebou důležitý úkol. Musí prostudovat odborné texty a aspoň trochu jim porozumět, než dostanou od starosty pozvánku na pracovní jednání ohledně rekonstrukce náměstí lll. Aby tam zas jenom neseděli a nechápavě na sebe koukali, jako ve středu. No a po víkendu, bychom si mohli přečíst zápis z té středy, nakolik bude obsažný ?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Bojím se předjímat, ale nejspíš bude opět ve stylu - už to tady bylo mnohokrát - policie neshledala trestný čin, pan Jeništa a Rýdl řekli, že je vše v pořádku, tak se budeme věnovat další práci

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Nikoliv, zapis bude o jednani zastupitelsva, ktere probehlo predposledniho ledna a mel by obsahnout i to nejpodstatnejsi z diskuzi. Pravdou nicmene je, ze je mozne ledascos neprijemneho vynechat a tak jakoby to receno ani nebylo.A coz teprve, kdyz je stazen videozaznam z webovek.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Koukám, že Danys a spol má zdatné následovníky. Už byla docela nuda.
Hodinky- holinky, knihkupec-knihovník.

Zahradník-"Osmý div světa v Novém Boru ", který s nadsázkou popisuje, jak se do opěrné zdi na náměstí vešlo 3x více kameniva než je objem zdi.
Nenašel jsem žádný kamenolom, který by prodával na m3. Uhlí se taky neprodává na litry. Zato jsem našel, že hustota čediče je 3t/m3.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

To je hustýýýýýý

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Je to magor !

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

To je jak knihkupcová. Sice neví, co plácá,hlavně když je slyšet...

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Když dojde rozum , začnou urážky

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Možná by to chtělo nejdříve se seznámit s fakty a pak polemizovat o hustotě materiálu. Pak by nemohlo dojít na hodnocení mentální způsobilosti :)

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Jenom napíšu ještě, že na zápis asi nemusíme čekat. Nebude. Poslední byl zveřejněn 31.10.2018 po zahajovacím zasedání zastupitelstva a z dalších 3 schůzí jsou zveřejněna jenom usnesení. Je to dost podstatná změna k informovanosti resp. neinformovanosti občanů, které by zajímalo o čem , kdo na jednání mluvil. Do konce posledního volebního období byla praxe taková, že zápis byl přístupný spolu s usneseními. Časy se mění :-) . Asi se očekává, že kdo si to chce přečíst podá si žádost o inf.podle zák č. 106 anebo se vypraví osobě na úřad a nechá si to v sekretariátě vyhledat. Ať tak nebo tak přesně tohle nemají na úřadě rádi, starosta opakovaně upozorňuje na přetížení úředníků vyřizováním žádostí lidí. No tak ať to zveřejní rovnou , jak to bylo do nedávna.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Místo spekulací by stačilo zeptat se na MěÚ. K tomu by však bylo třeba vystoupit z anonymity. Já bych si tipnul, že příčinou je GDPR (Zákon na ochranu osobních údajů).

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

dotaz byl učiněn. Starosta odpověděl, že tajemnice vyřídí - nevyřídila. 12 let problém nebyl, od října je.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Alea iacta est !
Podle vyjádření Ing.Kofroně a podle jeho údajů ze stavebního deníku bylo ze stavby náměstí odvezeno 47 nákl.aut s 10t kostek. ( 470t ) Zpět bylo přivezeno 24 aut s 10t kostek. ( 240t ).
Ať počítám , jak počítám , mělo být odvezeno 84 aut a přivezeno 46 aut. To proto, že dle rozpočtu mělo být z náměstí odvezeno 842 t kostek a zpětně použito 462,68 t kostek .Viz článek starosty v lednovém Novoborském měsíčníku. To nejsou spekulace, ale zveřejněná fakta.
Kam byly ty kostky vrženy ?

Nahoru

Šakali na Českolipsku

Sveřepí šakali zavile vyli na bílý měsíc.
Jsou mezi námi. Je to potvrzené.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

To nebudou šakali. Budou to spíš straky...

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Je to jasné - kostky jsou u Pavla Danyse! Jak psal v diskuzi, v rámci "Akce Z" vyzval novoborské občany k čištění kostek od asfaltu . Několik se mu již jím vynalezenou metodou podařilo očistit !!!! A UKÁZAL JE I STAROSTOVI !!!
To víte, zbavit stovky tun dlažby asfaltu dá fušku!!!

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Ne,ne, kostky se myly přímo na ohrazené stavbě náměstí. Teprve čisté byly někam vrženy. Straky by mohly vědět.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Aha a čím se myly? Pavel Danys použil benzín či co. Taková technická. Vysokotlak?

Nahoru

Re: Novoborský žák Tadlík z CL gymnasia píše prezidentovi

Ing. Miloš Zeman, CSc.
prezident republiky
Kancelář prezidenta republiky
Pražský hrad
Hradčany
119 08 Praha 1
Vážený pane prezidente,
již šest let se znepokojením pozoruji Vaše působení v úřadu prezidenta České republiky. Upozorňuji Vás, že nikdo z mé rodiny ani příbuzných Vás nevolil. Při své inauguraci jste slíbil, že budete hájit zájmy České republiky a jednat podle svého nejlepšího svědomí. Místo toho se lísáte k východním nesvobodným mocnostem, z toho ještě k jedné totalitní. V civilizovaných západních demokraciích byste už dávno skončil, to Vy jistě moc dobře víte, oslabené Česko je pro Vás úrodná půda. Vzpomeňte si, kolika lidem jste svojí činností ublížil, kolik lidí jste znevážil, kolika lidem jste se vysmál a kolik lidí ještě urazíte. Vzpomeňte si na Jiřího Bradyho, coby statečného pamětníka holokaustu a bojovníka za lidská práva, který již není mezi živými a kterému jste odmítl udělit státní vyznamenání. Vzpomeňte si na činy Vaší samolibosti v odmítnutí jmenování soudců a profesorů. A konečně – napadání médií, to nedělá demokrat. Základem demokratické společnosti postavené na svobodných hodnotách je respekt k médiím. Jsou to právě média, kdo je založen na svobodě slova a nezávislosti tisku. Nesmíme dopustit, aby se v civilizované zemi novináři báli svobodně psát. Proto jim nehrozte samopalem ani z legrace.
V reakci na nedávné události vyjadřuji silné znechucení nad Vašimi slovy o Bezpečnostní informační službě. Přítomnost ruských a čínských zpravodajských služeb je zde zcela evidentní – jsou jimi ovlivňováni a manipulováni Vaši voliči. Zradil jste bezpečnostní složky vlastní země. Rovněž mě nenechává chladným Vaše snaha o zaprodání naší země východním autoritářským režimům. Váš loajální postoj k čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, coby krutému diktátorovi, kterému je zvykem v moderní Evropě se neklanět, zvedl ze židle tisíce lidí, kteří neváhali jít demonstrovat s tibetskou vlajkou. A ovlivňovat soudce a útočit na nezávislost justice si žádný z Vašich polistopadových předchůdců nedovolil. O to víc se mi potvrzuje, jakou partou škůdců jste obklopen. Svými výroky o nervově paralytické látce novičok jste hrubě poškodil zájmy České republiky.
Podstatně jste se změnil. Možná s Vámi zalomcovala touha škodit a rozdělovat společnost, to doufám, víte nejlépe Vy sám. Udělal jste veletoč a otočil jste se k něm, proti kterým jste před 30 lety bojoval. Vaše nynější jednání je pro mě popřením všeho, co jste kdy předtím slíbil. Zůstane po Vás hodně škody v domácí i zahraniční politice, které budou budoucí generace ještě dlouho napravovat.
Svým chováním rozeštváváte stovky tisíc lidí a tisíce z nich proti Vám chodí protestovat. Přál bych si, abyste si uvědomil, že v našem národě stále existuje dost početná skupina lidí, která Vás nevolila, která s Vámi nesouhlasí a která se neztotožňuje s Vaší činností. Ta síla proti Vám tady je, a je poměrně velká. Tuto skupinu byste měl také respektovat. Přestaňte kopat příkopy mezi tábory a zkuste být prezidentem nás všech. Měl byste se více bavit s lidmi než se chodit prezentovat do komerční Televize Barrandov k nejpitomějšímu moderátorovi ve střední Evropě. Ano, chápu, je to Váš věrný stoupenec, ale výsadou každého demokratického politika je schopnost bavit se s lidmi, kteří mají jiný názor. Vy touto skupinou pohrdáte nebo ji urážíte. Selektujete lidi podle toho, jestli s Vámi souhlasí nebo ne a mstíte se. Ale zato příznivě působíte na splodinu české společnosti a podněcujete k rasismu a xenofobii vůči národnostním menšinám.
Pane prezidente,
žádám Vás, abyste dodržoval mantinely, které Vám vymezuje Ústava, neohýbal ji a nedělal si z ní trhací kalendář. Taky bych si přál, abyste se svými voliči nezacházel jako s nástrojem pro dosažení vlastních cílů a pro pěstování vlastního ega. Nebagatelizujte bezpečnostní hrozby ze strany Ruské federace a Čínské lidové republiky. To nejsou naše spřátelené země. Spřátelená země by nikdy nevyvíjela hybridní agresi a mediální tlak a nevměšovala se do vnitřních záležitostí státu. Přestaňte si hrát na ochránce nebo spasitele.
Už toho bylo dost. Nejsme takoví hlupáci, jak si myslíte. Jsem přesvědčen, že Česká republika není tak zkažená a takového prezidenta jako jste Vy si nezaslouží. Děláte nám ostudu a kazíte pověst naší země v zahraničí. Pokřivil jste morální hodnoty a z udělování státních vyznamenání jste si udělal soukromý mejdan. Chybí mi tady pozitivní nálada, jako třeba pravda, láska, slušnost, respekt, úcta, nadhled, svědomí, odvaha, odpovědnost, pokora, laskavost, porozumění nebo čest. Kam se tyto morální kvality vytratily? Místo toho hrajete na ty nejnižší a nejprimitivnější pudy, šíříte nenávist a nesnášenlivost, zastrašujete migrací, napadáte, pomlouváte, lžete a rozvracíte.
Pevně věřím, že ve Vás ještě kousek dobra a vlastní cti zůstalo, proto Vás prosím, odstupte. My Vás totiž nepotřebujeme. Ušetříte tím sám sebe, Vaše blízké a našemu státu se nesmírně uleví. Pak budu vědět, že ve Vás je něco víc, že máte vlastní svědomí a hrdost a že své sliby myslíte vážně.
Neočekávám, že mou prosbu vyslyšíte, ale moc bych si to přál.
S přáním pevného zdraví
Ondřej Tadlík
student Gymnázia Česká Lípa
V Novém Boru 30. ledna 2019

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pořád věřím mladé generaci.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Kde se to v tom chlapci bere ?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Zápisy ze zasedání Zastupitelstva města Nový Bor jsou k dispozici na městském webu.
https://www.novy-bor.cz/usneseni-a-zapisy-zm-ve-volebnim-obdobi-2018-2022/ds-1210/p1=5191

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Tak Pavel Danys vyvolal nějakou veřejnou diskuzi a řádně se pošťouchal s ing. Džavíkem. Alespoň o tom informoval v diskuzi na CL deníku.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Doktor Moldavit ví, kde se v Boru co šustne.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Zato zahradník ví i to, co se nestalo.
čeština PD...byl pořadatelsky vykázán.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Tak jsem chtěl připomenouit 5. výročí. Po tomto aktu vjel PD autem na trávu a chtěl se přivázat k bagru. Počátek rekonstrukce Náměstí v NB. Následné propuklo šílenství v podávání trestních oznámení. Dokonce i za "předražené umělecké dílo" !
Jediná mně známá konkurence je stavba veřejného záchodku ve Zvonokosech.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

kde mu je (pd) konec?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Co jsem viděl včera na jeho nástěnce, tak v současné době si hraje na architekta.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Hrát si může, jak chce. Žere mu to možná tak akorát ten jeho pes, popřípadě pár bezmozků, kteří mu čistí kožeňák. Myslí si, že je Umělec s velkým U. Spíš Ubožák. :-)

Nahoru

Re: Novoborské aktuality-propojovací vedení 110kV

Ministerstvo životního prostřední vydalo kladné stanovisko EIA k záměru propojovacího vedení 110 kV Česká Lípa - Varnsdorf

Ministerstvo životního prostřední (MŽP) v Liberci vydalo dne 15. 3. 2019 souhlasné závazné stanovisko k záměru „Česká Lípa – Varnsdorf, propojovací vedení 110 kV“ dle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Z posudku a stanoviska MŽP vyplývají z ekologického hlediska akceptovatelná řešení trasy vedení, které po územním a stavebním řízení a po následné realizaci stavby zajistí potřebnou spolehlivost zásobování Šluknovského výběžku elektřinou. ČEZ Distribuce by ráda dokončila výstavbu vedení do roku 2023.
--------------------------------------------
Akceptovatelná řešení jsou zřejmě myšlena ta,která počítají s nadzemním vedením přes N.Bor směrem od Crystalexu přes Skalku na Svor, ne kabelem v zemi.

Hezký den!
MUDr.Lenka Šepsová, zastupitelka N.Bor

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Bohužel tak veliká společnost jako ČEZdi si dělá co chce.. toto není poprvé. Kontrastem tomu je smutné, že město přistupuje na náhradu za zřízení věcného břemene na městských pozemcích v jednorázové výši 1.000,-Kč... a pak toto je odměna za tento velmi vstřícný přístup...

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Stanovisko EIA lze napadnout v tzv. navazujících řízeních, což je obvykle územní a stavební řízení . Kromě klasických účastníků se dle správního řádu může navazujícího řízení přímo zúčastnit i tzv."dotčená veřejnost", která je charakterizována v zák. 100/2000Sb v §3,pod písm. i). Pod pojem "dotčená veřejnost" spadají nejenom jednotliví občané, zapsané spolky fungující alespoň 3 roky nebo ty,které sesbírají alespoň 200 podpisů,ale i obce.
Kladné stanovisko vydalo Ministerstvo životního prostředí.
Hezký den!

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Možná s výstavbou vedení kolem Skalky nějak souvisí,( možná spíše jako úlitba), že v této oblasti Arnultovic ČEZ začíná s přípravou projektu pro podzemní el. vedení místo drátů vedených od sloupu ke sloupu ,což je jistě chválihodné. Výstavbu plánuje již v příštím roce. Veřejnost o tom neví a možná ani MÚ o tom neví, nebo alespoň nemluví.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

ČEZ zruší sloupy předpokládám. Na sloupech jsou ale lampy veřejného osvětlení. Ví někdo z města, jak bude veřejné osvětlení řešeno?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Podívejte se kdekoliv v centru, jaké jsou tam lampy. Místo těch betonových sloupů budou přece stejné s přívodem z podzemního vedení ,nemyslíte ?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Trochu budu za oponenta. Jezdíte přes Děčín, Ústí, Teplice. Kdo si toho vysokého napětí všiml a kde? Je tam několikrát. Nebýt místní diskuze, ani bych si nevšiml.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

S těmi lampami mne to opravdu zajímá, soukromá společnost ČEZ se rozhodla dát za svoje peníze kabely pod zem, Souvisí s tím ale veřejné osvětlení za peníze města. Město by mělo vědět a dát vědět občanům, tak jako dal občanům vědět ČEZ.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

V České Lípě si v obdobných případech město buduje své stožáry ...

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Rekonstrukce veřejného osvětlení v Arnultovicích bude nezbytná. Město s ní počítá.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Je pravdou, že veřejné osvětlení a to jak bude vypadat řeší město, ČEZ řeší přívod elektřiny. A máte pravdu, že by město mělo dát vědět občanům , ale je ješte dost času .Pokud vím, tak ani ČEZ občanům zatím nic neoznamoval . Předpokládám , že město by nějaké avízo už mohlo mít ,ale zatím k veřejnosti mlčí.
Se zeptejte na městsk. úřadě , tam by to měli kompetentní osoby vědět.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

No vida, město to ví a počítá s tím . Hlavně, aby na to bylo ( zbylo ).

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

ČEZ musel žádat vlastníky nemovitostí o odsouhlasení věcných břemen kvůli přípojkám. Proto se to v Arnultovicích ví. Pan starosta při každém jednání o investicích zdůrazňuje, že je potřeba počítat s nemalými prostředky na prioritní rekonstrukci veřejného osvětlení.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Myslím si, že za současné situace je to pro město o to více bolestivé, že odměna městu za zřízení práva služebnosti ve prospěch ČEZdi je paušálně 1.000,-Kč. Budiž městu za to "revanšem", že nám kolem Skalky povedou kabely nadzemním vedením (místo podzemního).

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Žádná aktualita z Nového Boru ? Na středečním jednání zastupitelů byl přijata rezignace dlouholetého zastupitele za ČSSD p.Valdmana.Starosta řekl, že náhradníkem měla být bývalá zastupitelka , předsedkyně finančního výboru v minulém volebním období Ing. Kollertová , která se ale nominace vzdala. Hádám, protože se jí znechutily hry a praktiky kolem stavebních a finančních zjištění výboru ,která se týkala rekonstrukce opěrné zdi na náměstí. Vedení města je nemínilo reflektovat , policie prý nic nezjistila - bodeť ,kdyz nenechala udělat odborný posudek a vyšetřovatel stavebnictví ani za mák nerozuměl . Letos došlo k novému podání jako bod k projednání ZM a ejhle - zastupitelé se pod tíhou předložených odborných argumentů usnesli, že konečně zadají odborný posudek znalci z oboru stavebnictví. Výsledek už je znám , škoda, která městu vznikla jde do statisíců !
Viz : k tématu zde diskuze nebo i článek Osmý div světa v Novém Boru.
Staronovým zastupitelem za ČSSD se pak stal ekonom p. Z.Fakan.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality - za nezávislost justice

https://www.facebook.com/MilionChvilek_Nov%C3%BDBor-443162516126365/

Už zítra (v pondělí) v 19:00 na náměstí.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality - za nezávislost justice

Dejte , prosím vědět, kolik se sešlo lidí. Díky.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

https://docs.google.com/document/d/1llAbfr4R3HjYFYKeYlXxnZSkD8HajEX8x_NPNwtOrKk/edit

V seznamu je už 101 pořádajících obcí. Prezenční listiny na náměstích nebudou, ale média jistě zveřejní odhady celkové účasti.

https://forum24.cz/na-101-mistech-budou-dnes-lide-demonstrovat-proti-babisovi-a-benesove/

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Náměstí snímá webkamera.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

V Praze už demonstrujou. V průvodu je spousta deštníků v národních barvách - jeden vedle druhýho.
Asi to někde fasujou.
Je to tak, ve 14 hodin avízo na síti ,že organizátoři sehnali 600deštníků a budou je rozdávat od 17.30 na Hradčanském náměstí. :-)

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Jaký "někde fasujou"? Přece ty deštníky přivezl G.Soros. Šily je newyorské švadleny. Vše je placeno židobolševickonegroidní plutokracií z tajné buňky v Osvětimanech. Pod svícnem (zde pod obrovskými dotacemi ze státního rozpočtu) bývá totiž tma.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

??? :-)))

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Podle FB se sešlo více jak 230 dospělých. Mnozí s dětmi- Mají i foto.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality - PS starostlivému Zahradníkovi

Milion chvilek: "Pro starostlivé: Ty deštníky rozdáme za libovolný dar nad 100 korun. Díky tomu se celá částka vrátí ;-) Celá akce je financována díky stovkám drobných dárců z řad našich signatářů."

Demonstrovali jsme na 105 náměstích. Ovšem podle hradního Mluvčáčka to byla jen "absolutně bezvýznamná demonstrace jakéhosi podivného spolku."

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Díky.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality - PS starostlivému Zahradníkovi

No, paní ministryně Benešová po svém jmenování sdělila v jednom rozhovoru,že s prezidentem Zemanem své
nové působení nekonzultovala,že on o jejím možném postu ministryně spravedlnosti, o kterém jednala s premiérem, nevěděl. Dříve se říkávalo,že lže,jako když Rudé právo tiskne. A hned první den v úřadu. To se můžeme těšit, co bude následovat. Přeji hezké dny!

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Proč by to mělo být pro mně , paní Šepsová ? Já mám teď jiné starosti. Je jaro , víme ?

Nahoru

Demonstrace za nezávislost justice

"Veřejnost se mírně řečeno podivila, když ministr spravedlnosti odešel ze svého postu den poté, co policie předala státnímu zastupitelství spis případu Čapí hnízdo k dalšímu projednání. ...Marie Benešová nastoupila a den po své korunovaci se vytasila s reformou justice. Tak to už je snad příznak měknutí mozku anebo absolutní ignorance toho, co se ve společnosti děje....Rozum zůstává stát. Co to má být? Provokace, nebo jenom absolutní nedostatek soudnosti?", píše O. Neff v úvodníku Neviditelného psa 3.5. Příští demonstace za nezávislost justice se v Praze koná 6.5., v N. Boru předběžně o týden později.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Dost dobře nechápu pana zastupitele Válka, proč odvádí pozornost čtenářů Novoborských aktualit k úvahám a výkladům O.Neffa o změnách v justici.
Mohl byste spíše napsat vysvětlení k vašemu návrhu změnit výbory zastupitelstva na komise(mimo FV a KV )Jaký pro to je důvod ?
V závěru posledního jednání zastupitelstva 24.4. zastupitel p. Doležal reklamuje množství zaslaných materiálů o výsledku šetření znalce k akci náměstí ll. -opěrná zeď, nechvalně známý 8. div světa v Novém Boru.Posudek má mít přes 40 stran, zastupitelé obdrželi jen 5. Starosta se hájil, že dal sekretariátu pokyn to odeslat. Otázkou je, proč až v den jednání, když posudek přišel už minulý čtvrtek. Dál bude s firmou o navrácení několikasetisícové částky vyjednávat právník města. Starosta slíbil ,že vše nechá dodatečně poslat a dodává : Hrajeme přece na "nějakou " rovinu pane Doležale :-)
Posudek na stavbu nám.lll centrální část teprve zpracovává f. Goldstein, která si odvezla materiály a zkoumá je.
Zeptáte - li se proč o tom píšu tak podrobně, tak protože to občany města - alespoň některé - určitě zajímá víc než co píše p.Neff a taky proto, že ve zveřejněném zápise z tohoto jednání o tomto bodě závěrečné diskuze není ani písmenko. Zdá se , že to uniklo dokonce i ověřovatelům zápisu. Nebo záměr , kdo ví ?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pokud jste dobře sledoval zastupitelstvo, tak starosta řekl, že vlastní posudek je 5 stran. Těch zbývajících 35 stran jsou materiály, které dodalo město jako podklad pro zpracování posudku. Zároveň starosta vyslovil doměnku, že důvodem proč to sekretariat neposlal dříve byl ten, že sektretářka onemocněla a druhá nevěděla, že vydal příkaz to odeslat. Starostovu poznámku o "rovině" chápu jako popíchnutí dotyčných osob, které za vším hledají konspiraci. Moje doměnka je, že těch zbývajících 35 stran ti dotyční už dávno mají z jiných zdrojů a tak je de-facto zbytečné je posílat. Aby měl ale starosta klid, tak už to neřešil a řekl, že dá příkaz ať to sekretariat pošle všechno.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Vždyť máte jaro, pane zahradníku. A jiné starosti. Ale vy vlastně řešíte to zastupitelstvo v létě ,zimě, na podzim i jaře.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Je zcela legitimní, když se kdykoliv kterýkoliv občan města aktivně zajímá o to, jak rozhodují a co činí zvolení zastupitelé. Nehledal bych v tom žádnou konspiraci. V zápise se to zapomnělo napsat , není tam o tomto bodě nic a o to šlo samozřejmě taky.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pro dokreslení mého návrhu na ZM, aby se z výborů (kromě kontrolního a finančního) staly komise, přikládám výňatky ze Zákona o obcích:
§ 117
(1) Zastupitelstvo obce může zřídit jako své iniciativní a kontrolní orgány výbory. Svá stanoviska a návrhy předkládají výbory zastupitelstvu obce.
(2) Zastupitelstvo obce zřizuje vždy finanční a kontrolní výbor.

§ 122
Komise
(1) Rada obce může zřídit jako své iniciativní a poradní orgány komise. Svá stanoviska a náměty předkládají komise radě obce.

Cílem návrhu je, aby Zastupitelstvo nebylo zatěžováno množstvím drobné agendy (např. umístěním každé dopravní značky, o čemž v konečném důsledku stejně rozhoduje Policie ČR) a mohlo se soustředit na plnění svého poslání - viz §84 - 85 Zákona o obcích.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

a jaké je to poslání? Nějak mi to poslední dobou uniká. Jestli je posláním zastupitelů mlžení a zakrývání, tak to dává smysl. Nějak jim ta starost o město nejde. Očekávám, že mi to vševěd Šepsová patřičně vysvětlí (nebo vytmaví?)

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane inženýre, dovolte mi zareagovat na Váš poslední příspěvek. Dlouholetou tradicí v Novém Boru (dovolím si použít Váš častý slovní obrat ze zasedání zastupitelstva obce) je, že jsou vždy navoleny výbory, které podléhají dle §117 Zákona o obcích právě Zastupitelstvu. Váš návrh, aby byly nahrazeny komisemi (podléhající Radě městě- vyjma Finančního a kontrolního výboru), tuto tradici chce změnit. Vašemu odůvodnění rozumím, leč by si někdo oprávněně mohl myslet, že jde o účelové vysvětlení. Váš návrh zcela jistě zamezí transparentnímu přístupu zastupitelů k informacím z komisí. Navíc o Vašem návrhu lze oprávněně spekulovat, že jde proti získanému 3. místu v soutěži o Přívětivý úřad, nemluvě o zhoršení transparentnosti městského úřadu. Je toto správná cesta ?!

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Doplním ještě p.Válka, Jindru a p.Kubáta , jaký vidím rozdíl mezi výbory a komisemi. Doplňuji , co zatím nebylo řečeno : Předsedou výboru je vždy člen zastupitelstva obce. Výbory předkládají svá stanoviska, návrhy a zprávy z činnosti zastupitelstvu - na veřejném jednání ! Starostlivý občan nebo ten iniciativní, který se o dění v samosprávě zajímá ,má tak možnost sledovat , co se v zastupitelstvu řeší, popř. vstoupit do diskuze přímo na jednání s názorem nebo dotazem k věci. O toto občan zřízením komisí přijde .Dokonce o to přijde většina zastupitelů, neboť se rozhodovat bude v 7 členné radě města na základě stanovisek a námětů komisí a za zavřenými dveřmi, protože jednání rady jsou neveřejná !
Předsedou komise může být jen osoba, která prokázala zvláštní odbornou způsobilost v oblasti svěřené přenesené působnosti. Na její prokázání se na předsedy komisí vztahují ustanovení zvláštních právních předpisů, upravujících toto prokázání pro úředníky územních samosprávných celků. No , to chci vidět, jak se bude hledat třeba předseda Sportovní komise :-) Komise je ze své činnosti odpovědna radě města, ve věcech výkonu přenesené působnosti na svěřeném úseku odpovídá starostovi.
Výbory naopak plní funkci sběru příslušných informací a jejich analyzování pro ZM.
Pan starosta na přednesený návrh p.Válka, zareagoval okamžitě na mikrofon : My jsme se tím již začali zabývat. Kdo je to " My " , řečeno nebylo.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Vážení pánové, mohu Vás ujistit, že ke změně dojde pouze tehdy, bude-li dosažen široký konsensus v ZM včetně opozice.
Personální obsazení výborů resp. komisí by se neměnilo.
Rada rozhoduje pouze v rámci svých pravomocí, které nelze překročit. Zastupitelstvo o své rozhodovací pravomoci rozhodně nepřijde, např. pokud jde o investiční výstavbu či majetkové přesuny. Proto jsem dal odkaz na jeho zákonné pravomoci.
Koalice rozhodně nebude navrhovanou změnu prosazovat silou. Pokud k širokému konsensu nedojde, nestane se nic, jen Zastupitelstvo bude muset ke stávajícímu programu navíc projednávat řadu bodů typu, zda může být předložena Policii žádost o instalaci odrazového zrcadla v ceně 10 tis. Kč, které jsou připraveny v rozpočtu příslušného odboru.
Nadále se, prosím, v této záležitosti obracejte na zastupitele (zastupitelku), jemuž (jíž) důvěřujete, je-li takový (taková). Jeho (její) názor určitě bude brán v potaz.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Komise je i výkonným orgánem, proto může být předsedou osoba , která prokáže zvláštní odbornou způsobilost.
Mám tomu rozumět tak, že např.předseda Komise dopravní a živ. prostředí bude muset prokazovat svou způsobilost v těchto oblastech ? Když budu chtít být škodolibý , vypadá to spíše ,že panu starostovi začíná vadit, jak ho předseda nynějšího Výboru pro dopravu a živ. prostředí pokaždé školí v předpisech atp.
Nemyslím si, že by kterýkoliv jiný zastupitel mohl dát přesnější informace než autor návrhu změny .

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Jak jsem se na to díval, spíš ten zastupitel nahradil Pavla Danyse. Možná poradí starostovi, jak obcházet pravidla, jak se to děje v Děčíně. Tam si primátor za ANO koupil hned nejluxusnější Škodovku a ještě značku PRI"MATOR. Vše na náklady města. Tam jaksi neradil.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Myslím, že starostovi v tomhle nikdo radit nemusí :)

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pro zájemce o přečtení. Na webu města se konečně objevila chybějící str. 14 zápisu z posledního jednání zastupitelstva, ale odpovědi na dotazy , které vznesla opozice : p. Džavík a p. Doležal nejsou odpovědi. Místo odpovědí jsou tam jen konstatování : Mgr. Dvořák odpověděl na otázku p. Džavíka. Snad každého zajímá, co odpověděl ! Ne , že umí mluvit !
V rozporu s tím je předešlý detailní zápis o chovu psů nejen v Pihelu str.13.
Zápis má být zápis. Pan starosta , když nastupoval do funkce napsal úvodem do Novoborského měsíčníku,že vše bude pod jeho vedením transparentní a nic nebude před občany tajit. Dnes už je to jinak.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Teda... kandidovat do zastupitelstva města a přitom nechápat, co je posláním zastupitelstva, to je úplná známka punku. Nebo spíš hloupost a omezenost přímo danysovská, podstupeň nešněrovský.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

PUNK NOT DEAD!

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Ještě k tomu poslání zastupitelstva , zatím to žádný z diskutujících nenapsal a ani nenapíše .Pan zastupitel V. tam vložil jakýsi vzletný ideál o poslání , který tam nikde není :-)
Zastupitelstvo : rozhoduje, zřizuje, schvaluje, deleguje,navrhuje, vydává,určuje, volí, stanoví a plní.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality - přijďte dnes v 18:30 na náměstí!

https://www.facebook.com/MilionChvilek_Nov%C3%BDBor-443162516126365/?eid=ARBBHTcEZqPN83Boud0MaKcnfaDdVRgOwY-fAYjvZ8P_tOR_ZKGb578JVucfBXuQpZmgjaXyAOKDMFRU

Demonstraci ohlásilo víc než 120 obcí (ČL mezi nimi chybí, tak zase přijeďte do Boru).
Účast a vystoupení slíbil i náš starosta Dvořák.

"Opětovné shromáždění občanů na podporu nezávislé justice, ohrožené změnami na postu ministra spravedlnosti. Sešli jsme se v Novém Boru před dvěma týdny 29.4. O týden později v Praze 6.5. Je třeba, abychom se vydali do ulic znovu, a to v pondělí 13.5. S námi do toho půjdou tisíce lidí napříč celou zemí. Vytrvejme a nenechme se znechutit. Je to o nás a je na nás, co si necháme líbit a co už ne."

https://forum24.cz/arogance-a-posmesky-papalasu-zenou-do-ulic-dalsi-tisice-lidi/

Nahoru

Re: Novoborské aktuality - dnes v 18:30 zase na náměstí!

V seznamu míst, angažovaných v Milionu chvilek pro demokracii, jsme se posunuli na 133. místo, protože má (teď) 243 položek. Minule něco přes stovku.
https://docs.google.com/document/d/1wjkCiYvqomSZe2zuFX_4M_mmMXQyJz1qo-cn2s2je4s/edit
Dnes už mj. demonstruje taky ČL v 19:00 na náměstí TGM.

Akce trvá obvykle jen 1/2 až 3/4 hodiny, přijďte.

I tak můžete pak zajít na premiéru dokumentu SEVERNÍ VÍTR a besedu s autory ve 20 hodin v našem kině.
http://www.i-noviny.cz/hudba/rudolf-ivec-na-emu-filmu-k-m-eskolipsk-trainspotting#.XO0EQTlMSiQ

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Tak nevím, jestli je to nedbalost nebo záměr ,že zase nejsou zveřejněny Podkladové materiály k dnešní schůzi zastupitelstva města . A tak doporučuju sledovat v závěru jednání bod č. 19 podle programu schůze : Doplnění znaleckého posudku k rekonstrukci středu města Nový Bor ll.etapa . Je to ten všem známý 8. div světa v NB neboli opěrná zeď na náměstí . Znalecký posudek již potvrdil předražení stavby , nyní půjde ještě o dopočítání o další stavební úkony, další výplňové materiály, další dopravné , DPH atd. Bude to za víc , než znalec zatím uznal
. Jo a pokud si to tady přečte nějaký zastupitel, mohl by se dnes zeptat, proč celo dobu ,co u nás demonstují Miliony chvilek , nefunguje web kamera na náměstí.

Nahoru

Re: České aktuality - přečtěte si celý komentář M. Jaroše!

Jeho postřehy vždycky stojí za úvahu:

"... Češi v sobě mají sílu a opatrnost, takže se nenechají úplně oblbnout jedním demagogem, byť velice bohatým. Naopak si – i vzhledem k dnešním zprávám – čím dál tím víc lidí začne uvědomovat, že bývalý estébák, který fixluje s dotacemi, lže kudy chodí, nedokáže zpříma zodpovědět na jedinou otázku a naši zemi už připravil o stamilióny, přece logicky NEMŮŽE udělat Česko silnějším. Skutečná síla nikdy nevychází z lhaní a podvodu. Skutečná síla neznamená jet šméčka a doufat, že vám to lidi odpustí, když jim dáte hezké úplatky z rozpočtu. Skutečně silná země se naopak pozná podle toho, že když se politik dopustí šméčka, tak z vedení země odchází. Já myslím, že Česko takovou silnou zemí chce být a taky k ní směřuje.

I kvůli těmto věcem jsem dneska přijel domů a v úterý půjdu na demonstraci na Václavské náměstí. To neznamená, že nerespektuju volby. Respektuju – a vím, že Babiše musíme porazit jedině u uren. A taky ho porazíme. Demonstrace k tomu pomáhají. Např. tím, že povzbuzují občanskou společnost – která to pak Andrejovi u voleb spočítá. A taky tím, že připomínají Andrejovi, světu a konečně i nám samotným, že nejsme onuce. Že nám na principech záleží a že šméčka jednoduše netolerujeme. Že opravdu jsme silné Česko – ale jiným způsobem, než si to pan čepičář představoval. Jsem optimista.

P.S. Tipuju, že p. Babiše teď čekají velmi horké týdny a že špatných zpráv bude víc. Ve skutečnosti by teď už asi nikdo z nás nechtěl být v jeho kůži. Je to správné a je to fér. Ale bacha, pořád není naším primárním cílem „sundat“ Babiše. Naším primárním cílem je řešit dlouhodobou vizi a skutečné problémy, na které teď nemáme kvůli Babišovým alotriím čas. To je ostatně jedna z věcí, které mu vyčítám nejvíc."

https://forum24.cz/babis-ma-smulu-cesi-se-nenechaji-oblbnout-jednim-demagogem/

A tohle konstatuje zpráva ČTK:
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cr-by-mohla-unii-vracet-450-mil-kc-media-zverejnila-zpravu-ek/1762919

Nahoru

Re: Novoborské aktuality, už zase Danys

Tak jsem teď mrknul na FB Danys Pavel. Neudržel jsem se smíchy. Už je zase akční.
My, níže podepsaní občané České republiky
POŽADUJEME
ODVOLÁNÍ NEJVYŠŠÍHO STÁTNÍHO ZÁSTUPCE
PAVLA ZEMANA.
Toto odvolání požadujeme na základě jeho veřejných prohlášení
a to např. Jeho „obranné „ prohlášení, že svoji práci vykonává dobře a tak není důvod k jeho odvolávání ze strany Ministerstva spravedlnosti, které vede Marie Benešová .
Dále jeho osobní zasahování do věci Návrhu auditní zprávy Evropské komise o možných střetech zájmů premiéra ČR Babiše, kdy veřejně a to bez šetření policie ČR prohlásil, že se ve věci premiéra Babiše může jednat o trestný čin ! Dle našeho občanského názoru tak nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ovlivňuje činnost policie ČR a ohrožuje nezávislost soudů.
Tato petice bude předána na Úřad vlády České republiky

Za petiční výbor:
Danys Pavel, Pavel Kadaš, Petr Randus . Zastupovat petiční výbor při jednání je oprávněn:
Pavel Danys , Ke koupališti 1454, 473 01 Nový Bor, 602 284 658,

Jeden diskutující tam přispěl "Mr. Magor . Zakladatel všeho co může druhé pošpinit. Smutný příběh KAŠPÁRKA, Narcise z Boru.!!!

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Když už dávají text do oběhu k podpisu a chtějí ho pak poslat na Úřad vlády, měli by si zkontrolovat psaní čárek mezi větami a psaní slova Policie ČR apod. No, nic nového pod sluncem. Text této petice jsem dočetla při poslechu strašné česko-slovenčiny našeho premiéra ,který pravil, že pracuje pro lidi zadarmo. Sociopatické "dada" jak vyšité. Přeji pěkný den!

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Začal bych kuriózním podnětem zastupitelky Markové na jednání zastupitelstva před týdnem. Měla nápad, protože se na ni obrací řada lidí , že by bylo dobré , kdyby město přidalo ke kontajnerům na tříděný odpad ještě kontajner na plechovky. Oslovila starostu, který byl takovým dotazem zjevně zaskočen a pak odpověděl, že je možné plechovky dávat do sběrového dvora. Zastupitelka se ale jen tak snadno nedala, kontrovala tím, že je tam pracovní doba jen do 17 hodin a to mnohým teprve končí práce.
Dovolím si přidat k tomu fakta , o kterých neví ale může je pak tlumočit řadě lidí, kteří to taky nevědí.
Sběrový dvůr má otevřeno taky v sobotu dopoledne a mimo to máme v Boru téměř v centru 3 sběrny, kde kov dokonce vykoupí . Připomenu jen : zezadu v areálu bývalé Škodovky, vedle nádraží u trati a pak ta původní Kovošrotu v Nemocniční ul. Každý si může vybrat a možná utrží i nějaký halíř.
Právě dnes v poledních zprávách Radiožurnálu mluvili o tom, že se u nás v brzké době připravuje zavedení zálohování a výkupu pet lahví ,tak jako např. v Německu. Zmínili, že u nás se recykluje - rozuměj odevzdá 8 petek z 10, zatímco ve Francii jen 2. A zpátky k plechovkám, pro zanícené ekology. Ty ocelové tedy do sběrny a ty hliníkové asi taky, ale rozdělujte je zvlášť. Radiožurnál taky hlásil, že hliník je velmi ceněná vzácná surovina. Podle mých zdrojů je Al nejrozšířenějším prvkem na zemi a je ho všude dost. Velmi nákladné je především jeho zpracování .A teď ještě moje osobní zkušenost: Jen tak z plezíru jsme začali v rámci širší rodiny sbírat (samozřejmě olízaná) víčka od jogurtů a podobných pochutin. Asi za rok jsme jich měli dohromady něco málo přes kilo, na účet pak ze sběrny přišlo přes 9 Kč. Ale vytrvali jsme dokud nám při druhém odevzdání neřekl maník ze sběrny, ať s tím přestaneme, že hliníkový plech z víček rovnou vyletí z pece a není z toho nic.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Paní Šepsová to jistě ví, ale Danys a spol. nejspíš ne a tak jen 3 obecné poznámky , které se týkají každé petice : Peticí se nesmí zasahovat do nezávislosti soudu.
Petice nesmí vyzývat k porušování ústavy a zákonů
Petice není pro úřad závazná , jsou jen slabším právním nástrojem
Jenom mě mrzí paní zastupitelko, že se neovládnete a musíte do příspěvku vpravit navíc pomluvu Babiše. To je taky diagnoza ?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Ale no tak, nesnažte se nás oblafnout, pane zahradníku. Vsadím boty, že taky chcete znovu motýle, jen vás pan premiér předběhl s prohlášením. On byl totiž v Lysé nad Labem na výstavě.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Vrátím se ještě k poslednímu jednání zastupitelů, usnesení zatím nejsou zveřejněna . Jak jsem předvídal, nejživější diskuze byla kolem " Osmého divu světa v Novém Boru " tj. opěrná zeď na náměstí, do které se vešlo ( rozuměj zaplatilo ) 3x víc kamene, než je její skutečný objem. No nešť - znalec uznal ,že je to špatně a město nyní začne vymáhat vrácení částky na firmě Eurovia . Zastupitel p. Džavík vystoupil s dalšími požadavky na dopočítání , co všechno by se ještě mělo vracet městu a nebylo v posudku zadáno. Zastupitelé rozhodli, že tyto další požadavky bude vymáhat přímo město .Hodno pozornosti je, že zastupitel Ing.Rýdl ,který byl na stavbě přímo zaangažován, žádné vysvětlení nepodal. Mlčel jak hrob.
Pak mě zaujalo zjištění zastupitele p. Zajíčka ,který objevil při kontrole zápisu se záznamem, že je v zápise něco, o čem se nemluvilo a to konkrétní termín k zjišťovací akci kolem rekonstrukce náměstí. Uniklo to i ověřovatelům zápisu a pan starosta to neuměl vysvětlit . Ano, častěji v zápise spíš něco chybí , o čem by veřejnost raději nemusela vědět.
Zastupitel p. Moc seznámil ostatní s peticí, kterou připravil pet.výbor a týká se nesouhlasu s nadzemním vedením elektříny. Do konce měsíce je možnost připojit svůj podpis. Přál bych si asi jako všichni , aby bylo vedení pod zemí, ale osobně se domnívám, že už je bohužel pozdě to zvrátit.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Tak proběhlo další zastupitelstvo. Byl zpracován podklad pro narovnání finančních nesrovnalostí na stavbě náměstí Ing. Kubátem. Kupodivu se koaliční zastupitelé dohodli, ža na pracovním zasedání pan inženýr nebude, aby jim vysvětlil obsah. Velmi zajímavý přístup. Nejspíš tomu všichni najednou rozumí a informace nepotřebují. Asi i proto bylo projednání staženo a odsunulo o 3 měsíce na další jednání. Starosta rozšiřuje nepravdivé zprávy o údajných trestních oznámeních a při otázce, co ho k tomu vede, dokáže jen poděkovat za diskusní příspěvek. Taky přístup. Hezké prázdniny!

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Já jsem také viděl záznam zastupitelstva a pochopil jsem to jinak. Podklad zpracovala pracovní skupina (složená i ze zastupitelů), která vycházela z dokumentů p. Kubáta a která s p. Kubátem v kontaktu je. Na pracovním zastupitelstvu se prezentovala zastupitelům zpráva pracovní skupiny a nikoliv zpráva p. Kubáta. Pracovní zastupitelstvo bylo neveřejné a členové pracovní skupiny na něm samozřejmě byli. Pan Kubát asi mohl být pozván, ale nějaký extra důvod k jeho pozvání tam nebyl.
To co se řešilo na zastupitelstvu teď ve středu bylo to, že vedení města pochopilo tento podklad jako finální a předalo ho právní kanceláři. Ozval se ale p. Kubát a odbor rozvoje města, že nesouhlasí s některými údaji v té zprávě. Co jsem pochopil, tak to nejsou nějaké zásadní připomínky. I sami členové pracovní skupiny za zastupitele si přáli udělat v té zprávě úpravy před tím, než se to předá právní kanceláři. Závěr diskuze byl, že se pracovní skupina sejde znovu a provede požadované změny. Proto se nakonec ten bod stáhl. Na další zastupitelstvo se to už asi předkládat nebude, takže prázdniny by to neměly ovlivnit. Jestli jsem něco uvedl nepřesně, tak by bylo fajn, kdyby to nějaký přímý účastník těchto jednání upřesnil. Já vycházím jen z toho, co jsem viděl na záznamu zastupitelstva.
Co se týká diskuzního příspěvku ze strany občana, tak jeho prezentace (pro mne) vyzněla jako osobní útok na starostu. Že na to starosta nereagoval jsem se ani nedivil.
Jinak se mi líbil návrh pana Novotného a to, že by bylo nejlepší to už neřešit a vzít si z toho poučení do budoucna. Ona je totiž opravdu na místě otázka, jestli zpět získané peníze budou po odečtení všech nákladů na jejich získání nějak významné. A to nepočítám ztracený čas, ve kterém by se mohlo dělat něco užitečnějšího.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Dobrý den.

Původně jsem nechtěl diskutovat. Ale mám pocit, že je třeba uvést všechna fakta tak jak byla. Možná jsem naivní, ale v diskusích se neschovávám za přezdívky. V tomto oceňuji přístup např. pana Válka nebo MUDr. Šepsové. Mé jméno je Ing. Libor Kubát.

To co uvedu jsou holá fakta. Osobně nemám rád, když někdo něco vytrhne z kontextu., byť třeba na základě informací, které má neúplné.

a) podklad pro pracovní zastupitelstvo jsem zpracoval já, na základě projednávaných bodů na pracovní skupině

b) ohledně pozvání na pracovní zasedání zastupitelstva- dle příslibu starosty jsem pozván být měl. Den před zasedáním mi Ing. Lischka sdělil, že dle "rozhodnutí koalice nebudu přizván". Důvod tohoto rozhodnutí mi nebyl sdělen

c) pan starosta na zasedání řekl, že nerozumí tomu, proč jsem poslal můj dopis. Tomuto vyjádření nerozumím já a ponechávám to na každém zastupiteli. Můj postoj jsem dostatečně odůvodnil v mé písemnosti a trvám si na něm

d) ohledně nápadu pana zastupitele Novotného. Tento nápad respektuji, ale dle mého názoru dle iure to tak nemůže proběhnout. Jednak by to byl trestní čin porušení povinností při správě cizího majetku. Dále se může jednat o částky v řádech statisíců či milionů, tudíž je povinnost města tyto finance (pokud pro to má objektivní důvody) vymáhat zpět. Já osobně bych k vymáhání připojil všechny související náklady. Tedy mimo jiné i náklady za právní služby, znalce, atd.
(snad poznámka- kdyby město byla soukromá společnost a vy jste byl jejím majitelem- také byste jen tak odepsal např. 1,5 milionu Kč?!)

e) ve chvíli, kdy pracovník Nového Boru zasílá můj dokument právní společnosti s kometářem, že se jedná o výstup občana, musel jsem přistoupit k mému postoji

f) ve chvíli, kdy Odbor rozvoje města, nositel investiční akce, k mému dokumentu na pracovním zasedání zastupitelstva sdělí postoj, že s ním v části nesouhlasí, ale již nesdělí v čem a proč, musel jsem přistoupit k mému postoji

Vzhledem k tomu, že Nový Bor je transparentním úřadem, přikládám můj dopis zaslaný vedení města a zastupitelstvu v originále níže. Pevně věřím, že tím plně odůvodňuji svůj postoj a nebude třeba již žádných komentářů.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
V Novém Boru dne 26. 6. 2019

Vážený pane starosto, vážené paní zastupitelky, vážení pánové zastupitelé.

Dovolte mi, abych se na vás obrátil ve věci zpracovaného podkladu, jehož jsem autorem, na akci Rekonstrukce středu města III. Etapa, který vzešel ze zasedání pracovní skupiny vedené pod kolegou Ing. Lischkou.
V poslední době se ke mně dostávají kusé informace z pracovního zasedání zastupitelstva a následné korespondence.

Dovoluji si vám sdělit, že jako autor zpracovaného výstupu nesouhlasím, aby již byl poskytován jakékoliv třetí osobě, tedy například i právní společnosti, či jiným subjektům vyjma zastupitelům. Dokument byl zpracován pouze jako podklad pro konání pracovního zastupitelstva.

Toto rozhodnutí mě mrzí, ale nemohu konat jinak. K mému rozhodnutí mě vede následující odůvodnění.
1. Pokud se město rozhodne vymáhat škodu na základě důvodných podezření, musí to být na základě podkladů, které budou zpracovány samotným městem alt. pověřenou osobou (skupinou). Nazývání mého dokumentu jako zpracovatele občanem je nepřípustné. Dokument je znevěrohodňován. Může to vypadat jako iniciativa občana, což jistě není pravda.

2. Jedná se o investiční akci ORM, byť za předešlých pracovníků. Proto nesouhlasím s postupem města, které je v dalším nejednotné. Na jednu stranu „respektuje“ názor ORM, který v části „nesouhlasí“ s mým dokumentem, na druhou stranu chce, aby vymáhalo všechny body dle mého dokumentu právním zástupcem (vyjma kontroly příkazní smlouvy TDS).

3. Pan starosta informuje, že již několik měsíců mimo jiné advokát a ORM disponuje závěrečným zněním dokumentu. Ale údajně se ORM nikdo na názor neptal. Proč se tedy ORM k dokumentu, se kterým částečně nesouhlasí, nevyjádřilo už dříve?! Času byl dostatek. Proč sekretariát nezajistil vyjádření ORM už jako podklad k pracovnímu zasedání zastupitelstva?! Tento by byl rozeslán i jako podklad pro zasedání. Proč ORM na zasedání zastupitelstva nebo do zápisu neuvedlo, v čem nesouhlasí se mým dokumentem?! Obecná fráze „nesouhlasíme s některými body“ je natoliko obecná, že se mohu důvodně domnívat o alibicionismu.

4. Členové ORM byly součástí pracovní skupiny, ze které vzešel můj dokument. Nebyly přítomni pouze jako osoby, které poskytovaly podklady. Byly součástí i diskuse a vysvětlení bodů. Na zasedání jsem si nevšiml, že po probrání a vysvětlení jednotlivých bodů, kterými se budeme zabývat, byl rozpor.

5. Celá situace je také zapříčiněna tím, že jsem nebyl jako autor přizván na zasedání pracovního zastupitelstva. Účast mi byla přislíbena panem starostou. Jako autor bych tam ve věcné diskusi vysvětlil obsah dokumentu alt. diskutoval o připomínkách ORM.

6. Dle mého názoru a názoru pracovní skupiny jsou důvodná podezření ve věci vynaložených nákladů na dotčenou akci. Je to problém města, nikoliv můj. Já jsem se pouze v dobré vůli nabídl pomoc. Vše provádím na úkor volného času a zdarma. Byl bych nerad, aby se vše nakonec obrátilo proti mně.

7. Pracovní skupina zasedala o složení předsedy Ing. Lischky, dále členů Ing. Vlčka, p. Džavíka, p. Doležala, p. Nešněry, p. Tomse, Ing. Michvota a mne. Na posledním zasedání bylo domluveno, že zpracuji závěrečný dokument a skupina se již znovu nesejde. Výstup jsem předal do rukou Ing. Vlčka.

8. Pokud jsem to pochopil správně, tak právník Mgr. Goldstein neměl jako podklad svého zhodnocení ohledně akce Rekonstrukce středu města III. Etapa můj dokument, byť jím disponuje několik měsíců. Toto je v rozporu s usnesením schůze Rady města č. 349/19/RM12. Dále bylo domluveno, že na zasedání zastupitelstva budou již vyhodnoceny všechny podklady v této věci (tedy vč. mého dokumentu). Tomu se tak nestalo.

Předem děkuji za pochopení mého postoje. Dostatečně jsem vysvětlil, co mě k němu vede. Pokud bude můj dokument dále poskytován třetí osobě či jím bude třetí osoba jakkoliv nakládat, budu nucen provést následné právní kroky.

S úctou Ing. Libor Kubát, v.r.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pokud jsem správně pochopil komentář jirkat, tak když starosta roznáší drby, je to v pořádku. Když se někdo ohradí, je to osobní útok. Zajímavý výklad.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Nejsem člen zastupitelstva, výborů zastupitelstva ani zaměstnanec městského úřadu a vycházím pouze z veřejně dostupných zdrojů. Když jsem si přečetl Váš dopis, tak mi nezbývá než souhlasit se starostou. Já mu totiž také nerozumím :(. Vy jste jako občan (!) neposkytl městu svůj dokument? Pokud jste ho městu poskytl, tak asi proto aby se jím město zabývalo a pracovalo s ním, ne? Když tak město činí (a ještě správně ho označuje jako váš dokument a nikoliv města), tak jste teď najednou proti tomu. V odůvodnění také konstatujete několik faktů u kterých vůbec nechápu, jaký mají argumentační smysl ve vztahu k vaší osobě.
Určitě chápu, že se Vám nemusí líbit, že Vás na pracovní zastupitelstvo nepozvali, přestože Vám to starosta slíbil. Vaše reakce ve formě zaslaného dopisu mi ale příjde přehnaná a vypadá spíš jako reakce malého dítěte, které nedostalo co chtělo.
Jinak k odepsání zmíněného 1,5mil. Kč - záleží kdo tyto peníze odepisuje. Pro soukromou osobu je to hodně peněz, středně velkou firmu to zamrzí a v rozpočtu města jsou to drobné. Z toho jak se k tomu stavíte bych soudil, že, na rozdíl ode mne, žádnou firmu nevlastníte a tak se na ty peníze díváte spíše z pohledu soukromé osoby.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Já nevím jestli starosta roznáší drby nebo ne. Mně jen jako nezávislému pozorovateli přišlo, že ten diskuzní příspěvek, tak jak byl prezentován, nebyl směrován k nějaké konstruktivní diskuzi.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Dobrý den (jirkat)

Nezačneme tím, že byste se také představil celým jménem?

Předem děkuji.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Dobrý den pane Kubát,
je tu dost diskutujících pod přezdívkami a nikdo je k podobnému kroku nevyzývá. Respektujte prosím svobodnou volbu každého z nás, zda zde chce vystupovat pod svým jménem či nikoliv.
Děkuji

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Ještě jednou dobrý den.

Vaší volbu samozřejmě plně respektuji a každý na ní má plné právo. Já ke všemu přistupuji totožně jako např. pan Válek, MUDR. Šepsová (v tomto si jich vážím). Za své příspěvky se nestydím a nemusím se schovávat za anonymitu davu. Uvedl jsem pouze fakta, ke kterým nemáte přístup.

Proto bych Vás chtěl poprosit, abyste na mé příspěvky nereagoval. Vaše odpovědi bych mohl pochopit jako přenesení do osobní roviny /např. uvádíte chovám se jak malé dítě/, ale vzhledem k vaší debatě anonymní formou nevím s kým mluvím.

Předem děkuji za Vaše pochopení a přeji klidný slunečný víkend.

Ing. Libor Kubát

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Mohu potvrdit, že vedení města pozitivně oceňuje činnost pana Kubáta v přezkumu vynaložených nákladů v realizovaných investičních akcích. Nevím o nikom, kdo by měl námitky proti jeho účasti na pracovním zasedání zastupitelstva. Panovaly však obavy, aby porušením zásady neveřejnosti nevznikl precedens; navíc jsme nechtěli kádrovat občany, navržené k účasti, koho přizvat, koho nikoliv. Neveřejná zasedání, jež jsou zpravidla svolávána při přípravě rozpočtu, jsou užitečná pro tříbení názoru, neboť umožňují volnou diskusi, v níž se zastupitelé, kteří nejsou podrobně seznámeni s problematikou, mohou ptát, navrhovat třeba i neschůdná řešení, aniž by museli mít obavy, že budou poté skandalizováni na sociálních sítích.
Pan Kubát oprávněně nesouhlasil s tím, aby dokument byl nazván jeho jménem. V usnesení mělo být, že jde o výstup skupiny za tím účelem sestavené. Na ZM bylo dohodnuto, že se skupina co nejdříve sejde za účelem definitivního doladění podkladů, jež budou poté vedením města zaslány právníkovi, což bude následně na zářijovém zasedání posvěceno zastupitelstvem.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Děkuji moc panu Válkovi za objasnění. Přiznám se, že mne napadlo, že s tím "nepozváním" to asi tak nějak bude.

@Kubat: Mrzí mne, že místo faktické argumentace operujete "anonymitou davu" a "osobními útoky".

@Jindra: Myslím, že teď už je všem jasné, že Vámi zde popisovaný průběh zastupitelstva nebyl úplně objektivní. Bohužel víc občanů si přečte zdejší diskuzi, než aby se dívalo na záznam ze zastupitelstva :(.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Jak vidím, v Novém Boru si děláte docela co chcete, přesto si dovolím drobnou radu: vyhýbejte se pojmu "pracovní zasedání zastupitelstva".

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

No, škoda nikoli nepatrná - více jak 5 000 Kč;
škoda nikoli malá - více jak 25 000 Kč;
větší škoda - více jak 50 000 Kč;
škoda značná - více jak 500 000 Kč ...

Dovolil bych si doporučit jistou zdrženlivost a opatrnost v "odepisování" ....

Nahoru

Re: Novoborské aktuality- vedení 110kV

Ohledně vedení velmi vysokého napětí 110kV doporučuji pěkný článek pana Valdmana,který je otištěn v dvojčísle Novoborského měsíčníku na červenec-srpen, které právě vychází.Proč to v jiných zemích jde a u nás ne?...
Podpisů na petiční archy se nasbíralo více než 2 tisíce , a tedy všem- jak těm,kteří petiční akci zajišťovali, tak těm,kterým není životní prostředí lhostejné a podpis připojili, patří velký dík.
Přeji hezké letní dny!

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Ano pane Chote, máte pravdu , v Novém Boru si vedení města dělá , co chce.
Připomenu jim podrobněji ,co jsou neveřejná zasedání zastupitelstva nebo pracovní porady členů zastupitelstva . Na takovýchto jednáních nemůže být relevantním způsobem rozhodnuto a rozhodnutí nebo jiné opatření nelze považovat za usnesení. Jakkoli by se " akty " přijaté na neveřejných zasedáních mohly formálně jevit jako rozhodnutí zastupitelstva obce, ve skutečnosti jde o zcela irevelantní úkony nepodléhající dozoru. Stejný závěr platí i ve vztahu k "rozhodnutím" učiněným na pracovních poradách členů zastupitelstva obce.
Je naprosto v pořádku ,když se Ing. Kubát ostře ohradil proti tomu, že pan starosta svévolně - bez usnesení regulérního zastupitelstva , poskytl interní materiál právní kanceláři .
Pan starosta má máslo na hlavě :-)

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Na neveřejných pracovních zasedáních ZM se nehlasuje, nepřijímají se usnesení. Pan starosta nepotřebuje usnesení zastupitelstva na komunikaci s advokátem, jenž je vázán mlčenlivostí. Bylo naprosto v pořádku, že mu poskytl předběžné podklady za účelem posouzení vyhlídek Města na úspěch v případném sporu s dodavatelem stavby.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Jestli se něčemu říká "pracovní zasedání zastupitelstva" nebo "sraz bratrstva kočičí pracky" je úplně jedno, protože, jak správně napsal pan Válek, nemá toto setkání žádné rozhodující pravomoci. Stejně tak definice škody z pohledu práva je relevantní až v okamžiku, kdy je škoda z hlediska práva prokázána. Komentáře p. Chota a p. zahradníka mi proto příjdou úplně mimo.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Máte pravdu, žádné rozhodovací pravomoci, bez výhrad souhlasím a nepsal jsem ani nic jiného.
Za pozornost ovšem stojí, proč starosta na zasedání ZM 26.6 mluví zmatečně a celou dobu se vymlouvá - poslechněte si to ze záznamu. Nakonec vyzval návrhovou komisi ,ve které byl i p. Válek, aby se poradila. Výsledkem bylo doporučení komise bod č.29 stáhnout a zastupitelé ho odhasovali.
Co to bylo za komedii ?
Podle výkladu p. Válka starosta (stejně jakokterýkoliv zastupitel) nepotřebuje usnesení ( pověření ) ZM na komunikaci s advokátem ( nebo kýmkoliv jiným ). To by znamenalo, že kterýkoliv zastupitel si může jménem města domlouvat cokoliv ? Starosta je stejným zastupitelem jako ostatních 20, to všichni víme .
A odborné podlkady Ing. Kubáta mělo vedení města už 3 měsíce - od 26.3.2019 . Na co se čekalo ? Zdá se ,že se stále hraje na zdržovanou. A korunu tomu dává to, že když se konečně poklady dostanou na program jednání zastupitelstva , tak se bod nakonec stáhne a odloží na jednání po prázdninách.
No a v říjnu to bude už rok, co zastupitelstvo obdrželo znalecký posudek Ing .Vojty. To se vleče bez výsledku taky skoro rok . Jako občan chci konečně znát výsledky, vyčíslené škody a postihy .

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Čekalo se na odborný posudek, na čemž se domluvili zastupitelé na řádném zastupitelstvu s tím, že se má pak jednat s dodavatelem a s právní kanceláří. Ustanovila se pracovní skupina, která měla připravit podklady pro další postup. Starosta jednal na posledním zastupitelstvu zmateně, protože měl za to, že projednané podklady jsou finální. Samotného ho ale překvapilo, že ty podklady rozporuje p. Kubát a navíc i zastupitelé, kteří v té pracovní skupině byli. Asi stejně jako Vám mu bylo divné, že po tak dlouhé době není dokumentace ve finálním stavu.
Myslím, že pan Kubát ani pan Vojta nejsou soudní znalci, takže jejich podklady nejsou nejvhodnější pro případný právní spor. Připomínám, že vycházím jen z veřejně dostupných záznamů zastupitelstva.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Nevím jestli se na i-novinách připravuje nějaký článek o tom, že město Nový Bor dělá veřejnou anketu o budoucích investicích města. Pokud ne, tak více si o anketě můžete přečíst na stránkách města:

https://novy-bor.cz/obyvatele-mohou-v-ankete-rozhodnout-o-velkych-investicich/d-5771

Hlasovat elektronicky se dá zde:
http://www.mojeanketa.cz/pruzkum/273399443

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Víte pane jirkat , mě ví než ta zmatečnost starosty udivuje, že nebyl schopen zaměstnancům svého odboru -
- ORM závazně zadat, aby se ke všem aspektům zprávy pan Ing Kubáta jasně vyjádřili. Kdo jiný má všechny podklady každé stavby ve složce ve svém kanclu ? Z nich jen po 3 měsících vylezlo, že s něčím souhlasí a s něčím ne. To je trochu málo, ne? Musí to říci přesně a jasně a s důvody. My dva to tady nevyřešíme :-)

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Není to úplně jedno. Kdybyste byl s věcí blíže obeznámen a sledoval vývoj názorů na porady zastupitelů, tak byste zjistil, že původně se jejich konání v podstatě vůbec nepřipouštělo. Až časem se došlo k uznání, že jsou možné, nesmějí však žádným způsobem nahrazovat řádné veřejné jednání zastupitelstva. Definice škody a její výše je významná v každé fázi trestního, ale i civilního řízení ... V každé této fázi má totiž vliv na pokračování řízení, případně jeho skončení (neexistence škody), nu a zcela rozhodně má dopad na případné následky.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

@zahradnik: Nevím jestli jste někdy řídil nějaké lidi, ale běžně se stává, že Vám příjde že je všem jasné co a proč je potřeba udělat a pak jste překvapen, že to tak není :(. V tomhle směru mají máslo na hlavě i zastupitelé pracovní skupiny, kteří nechají předkládat zastupitelstvu zprávu, kterou ještě chtějí měnit. Já spíše nerozumím otočce p. Kubáta, jejíž zdůvodnění jsem vůbec nepochopil :(.

@F.Chot: Díky za vysvětlení. Já se jen vrátím k tomu, že naprosto chápu návrh p. Novotného v okamžiku, kdy se opakovaně nedaří vytvořit podklady pro případný soudní spor a náklady na jejich vytvoření neustále rostou. Městu tak vzniká další škoda (hmotná i nehmotná).

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Starosta má podřízené a má je úkolovat, já ne. Přece nechcete tvrdit, že zaměstnanec ví sám, co má v takovém neobvyklém případě dělat. Jak vyplynulo z jednání , tak nějaké změny chtěli zaměstnanci ORM ( s něčím souhlasí a s něčím ne ). To bych řekl, že byl důvod, proč se p. Kubát rozhodl, že nedovolí, aby se jím vypracovaná zpráva nějak měnila. A koneckonců ,dle jeho vyjádření byla zpráva primárně vypracovaná pro zastupitelstvo a ne pro právní kancelář.
S obavami pana Novotného o výdaje města to není zas tak žhavé ! Snad by měl jako zastupitel vědět, že město zatím platilo jen znalci Nadrchalovi za zjištění, kolik je kamení ve zdi.Pan starosta uvedl 2x jinou cenu za úkon,což u něj není neobvyklé. Ale kolik to stálo se tedy neví. Posudek pana Vojty platila soukromá osoba a p. Kubát neúčtoval městu ani korunu.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Tohle je opravdu těžká diskuze :(. Tak zkusme ty Vaše tvrzení trochu rozplést:

1) Byla ustavena pracovní skupina, kde jsou i zástupci ORM. Co má pracovní skupina řešit bylo zadáno zcela jasně! Jelikož mají zaměstnanci ORM připomínky, tak evidentně vědí co mají dělat. Jediné co mohl starosta udělat víc je, že by dělal práci za ORM a za zastupitele sám.

2) Pracovní skupina vypracovala vlastní zprávu a k té mají připomínky sami zástupci pracovní skupiny - ORM, zastupitelé v pracovní skupině a pravděpodobně i p. Kubát. Jaké ty připomínky jsou na zastupitelstvu nezaznělo. Z dopisu p. Kubáta městu to také není jasné. Na zastupitelstvu se řešilo, že zpráva byla špatně označena jako zpráva p. Kubáta, ale jednalo se o zprávu pracovní skupiny. Toto bylo napraveno. Zprávu p. Kubáta tak rozhodně nikdo nemění.

3) Pan Kubát poskytl dobrovolně městu svoji zprávu. Co s touto zprávou město udělá už nemůže p. Kubát nijak ovlivnit (ač si evidentně myslí opak). Důvodu, proč mu vadí, že to město poskytlo právní kanceláři nerozumím.

4) Zrovna náklady na znalce se asi dají uplatnit při vyhraném (!) soudním sporu. Vy ale nevidíte náklady na práci a čas zaměstnanců městského úřadu, zastupitelů a všech zúčastněných osob? Vždyť už se tím zabývají několik měsíců a to město podle Vás nic nestojí? Co věci co mohli ty lidi dělat místo toho - to taky není škoda? Co mezilidské vztahy - jsou lepší, když někoho uprudíme k smrti tím, že budeme za každou cenu v opozici a to i v případech, kdy má (samozřejmě náhodou) pravdu?

5) Co se týká výše škody, tak právě kvůli té byla ustanovena pracovní skupina, která má vypracovat zprávu, kde ta výše škody bude vyčíslena. Moje obava je, aby ta zpráva byla dostatečně čitelná pro právníky a soud. Zatím se mi zdálo, že se tam chce uplatnit kde co (což je možná i důvod těch připomínek všech stran).

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Dobrý den pane "jirkat".

Úvodem sděluji, že nejsem nepřítel města ani jeho zastupitelů. Nejsem členem "opozice", nepracuji s osobním problémem proti žádnému zastupiteli. Naopak jsem se rozhodl, že městu pomohu a své znalosti uplatním v případě možné škody. Mohlo by se jednat o hodně peněz, které se městu nedostávají. Za možné dva miliony se dá opravit už pěkný kousek cesty nebo opravit školy.

Jednám ryze pouze a jen technicky a fakticky. Nikoliv opozičně nebo dokonce s politickým postojem. Umím být objektivní.

Rád se budu mýlit, ale mám pocit, že patříte mezi lidi, kteří neumějí přijmout jiný názor (pro vás již dopředu nepřijatelný) a dále jste již dopředu rozhodnut, že vždy budete souhlasit s postupem města. Takto se pak odvíjí diskuse.

Když jsem Vám podrobně vysvětlil, jaké důvody mě vedly, abych zaujal své stanovisko k sepsanému dokumentu, nepochopil jste to. Když vám shodně jeden z důvodů napsal i Ing. Válek, už jste to pochopil. Mně nepoděkujete za vysvětlení, panu Ing. Válkovi ano.

Pokud neumíte pochopit mé odůvodnění, respektuji to. Zastupitelé to pochopili a proto bod na zastupitelstvu stáhli.

Nyní reakce k vašemu poslední příspěvku:

ad1) V mém odůvodnění jsem jasně uvedl, že pracovníci ORM byli členy skupiny. Tam se všechny body projednávaly a neměli k nim po vysvětlení připomínky. V následné době na pracovním zasedání zastupitelstva sdělili, že s dokumentem v části nesouhlasí. Už ale neřekli v čem. Tomuto postoji nerozumím a proto to chci vysvětlit. Není možné, aby město na jednu stranu chtělo vše vymáhat dle mého dokumentu a na druhou stranu pracovníci města dokument zpochybňovali?! Vám to možná nevadí, ale mně ano.

ad 2) K mému dokumentu nemám žádné připomínky a stojím si za něm. ORM s ním "v části nesouhlasí", ale již neřekl v čem. Zprávu jsem vypracoval pro pracovní zastupitelstvo. Pokud ORM v části s ní nesouhlasí, na druhou stranu město ale chce vše vymáhat, s tímto postupem nesouhlasím. Město má působit konzistentně.

ad3) Mému podrobnému odůvodnění nerozumíte, zastupitelé ano. Znovu opakuji, že pracovník ORM mou zprávu označil jako zpracovatele občana Kubáta (!) (s tímto to bylo předběžně postoupeno právníkovi). Proto jsem byl nucen sdělit svoje stanovisko a zprávu občana Kubáta stáhnout. Je nutné vyjasnit tyto rozpory.

ad4) Doporučuji vám prostudovat trestní zákoník. Je zde uveden trestní čin porušení povinnosti při správě cizího majetku. Město nemůže postupovat jinak, než konat (další diskuse jsou proto v tomto zbytečné). A že budou narušeny mezilidské vztahy?! Že s tím budou mít pracovníci města nepříjemné starosti? Že to bude stát nemalé částky za právníka?! Upřímně, je mi to také nepříjemné. Proč to ale vidíte jako boj "opozice"?! Je to přeci problém města, tento stav nastal po jeho činnosti. Příčinu neházejme na jiné a chtějme, aby se to vysvětlilo resp. vyřešilo. Je mi jako vám líto, že to musejí řešit i pracovníci ORM, kde již nepracují ti původní. Bohužel i toto patří k činnosti tohoto odboru.

ad5) Moje zpráva byla vypracována pro pracovní zastupitelstvo, nikoliv jak uvádíte pro právníky a soud. Je tam uvedeno vše, co se zjistilo. O uplatnění nerozhoduji já, ale právě zastupitelstvo město. To co jste napsal, je zavádějící. Pokud se zastupitelé rozhodnou něco neuplatnit, přeci v tom není žádný problém. Lze takto postupovat. Následné znění zprávy mohu formálně upravit dle potřeb města. Ale přeci to bylo jinak. Zastupitelstvo se rozhodlo vše postoupit právníkovi, nikoliv já. Ale s dokumentem v části rozporně nesouhlasil ORM (nositel investiční akce). To je oč tu běží, jedná se o protiřečenost a je nutno to vyjasnit.

Z vašeho obsahu vyjadřování si myslím, že máte informace nejen z oficiálních zdrojů. Mimo jiné, vy jste tedy můj dokument viděl?

Je veliká škoda, že neuvedete své jméno. Rád bych věděl, s kým diskutuji.

Ing. Libor Kubát.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Dobrý den pane Kubáte,
děkuji za reakci.

Já zde opakovaně kritizuji všechny z pracovní skupiny za to, že nedokázali předložit finální podklady na zastupitelstvo! Sám starosta na zastupitelstvu řekl, že mu to bylo prezentováno jako finální zpráva, ale na zastupitelstvu pak od toho dávali všichni ruce pryč.

Čistě filosofická (!) debata o způsobených škodách má za cíl dokopat všechny k nějakému rychlému řešení, neboť jejich ne/činností vzniká škoda další. A tu už město nebude mít na kom uplatnit. Jak je zde vidět, ne všichni si toto uvědomují!

Na zastupitelstvu padlo, že jste se nabídl, že zprávu za pracovní skupinu vypracujete. Chyba byla, že ta zpráva byla označena jako "zpráva občana" a nikoliv jako zpráva pracovní skupiny. Že ta zpráva bude podkladem pro právníky je jasné z postupu, který si zastupitelstvo před časem schválilo.

Zájemci, kteří jsou ochotni obětovat 15minut svého času, si toto mohou snadno ověřit ze záznamu zastupitelstva:
https://youtu.be/-gAIJ0rV7OE?t=4137

Nemám problém poděkovat komukoliv, kdo bude rozumně a konstruktivně diskutovat. Např. jsem poděkoval i p Chotovi, s jehož politickou orientací se rozhodně neztotožňuji, ale který vysvětlil, co svými strohými příspěvky myslel.

Přeji všem hezký den.

Disclaimer:
Nejsem nijak veřejná osoba, nesedím v žádném výboru, nejsem členem žádné politické strany a nejsem v tomto směru v kontaktu se žádným zastupitelem, pracovníkem městského úřadu či jakýmkoliv jiným člověkem, který by byl jakkoliv zainteresován v rámci projednávání této záležitosti. Dokument p. Kubáta jsem neviděl. Pracuji pouze s veřejně dostupnými informacemi, což jsou podklady pro zasedání zastupitelstva a rady města, záznamy zastupitelstva a zápisy ze zastupitelstva a rady města.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane Kubáte díky , vysvětlil jste to znovu natolik obsáhle, že to snad pochopil i jirkat . Nevím proč má jirkat potřebu se zde veřejně obhajovat prohlášením . Upozorním ho jen, že z jednání rady města jsou zveřejněna jenom usnesení , nikoliv zápisy nebo podklady pro zasedání RM. To nás kulí nebo to ani neví.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Máte samozřejmě pravdu - s těmi podklady a zápisy z RM jsem to uvedl nepřesně. Za to se omlouvám. Mimochodem nevíte někdo náhodou, proč je z posledního zastupitelstva k dispozici jen usnesení a nikoliv zápis?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Reklamujte to v sekretariátu starosty a tajemnice, tam to vědí určitě . Není to poprvé,co to takhle natáhli. Regulérně mají zveřejnit zápis do 10 dnů po jednání ZM . Možná byste si mohl pročíst jednací řád, ten je taky veřejně dostupný a najdete tam i odpověď na svou otázku a mnoho dalších.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Diskuse o tom, že to zatěžuje ORM a ostatní a zdržuje je to od další práce? Kdo dohlíží na investice, proplácí provedené práce, vybírá TDI a kontroluje jeho činnost? Myslím, že ORM. Pokud jsou nesrovnalosti, tak proto, že svou práci v minulosti moc dobře neodvedli (i když v jiném personálním obsazení), tudíž je třeba to napravit.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Biskupové odsouhlasili žádost organizace Post Bellum @pametnaroda, že se 17. listopadu v 17.11 hodin rozezní zvony na všech kostelích a kaplích v ČR jako připomínka 30 let od pádu komunistického režimu. Kolik to bude zvonů ve správním obvodu Nového Boru? Cvikov - Cvikov, Kunratice, Mařenice, Lindava, Svitava, Krompach, Svor. Docela masakr. Pěkný nápad.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Aktualita týkající se opravdu Nového Boru a ne toho, co odsouhlasili biskupové .
Na post ředitele Vyšší odborné školy sklářské a střední školy v Novém Boru byl jmenován Mgr. Jiří Janás.
Jmenování předcházelo konkurzní řízení vyhlášené radou kraje v návaznosti na končící 6 leté funkční období ředitelů.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pojďme v diskuzích pro změnu do přítomnosti. Na konci měsíce končí v Novém Boru anketa , kterou vyhlásilo město . Občané mohou anonymně hlasovat o pořadí 7 vybraných investičních akcí , které vymyslel pravděpodobně Odbor rozvoje města. Nechybí ani výzva občanům, aby pro ně důležitější investici navrhli sami
do programu investic.
Jestli se někdo v diskuzi přidá ke mně , mohlo by se objevit pár dalších nápadů , které ORM a vedení města nenapadly a trochu korigovat ty nápady, které je napadly . Předesílám, že já to vidím především tak , že prioritní by měly být ty akce, které by pak využívaly pokud možno všechny věkové skupiny obyvatel a pro město nebudou v budoucnu enormní finanční zátěží při užívání a údržbě. Dále bych preferoval celkovou čistotu města i v okrajových částech před zbytečným okrašlováním centra . Okrašlování bývá pak při údržbě velmi nákladné.Připomenu taky bezpečnost pěších - máme ještě dost úseků silnic, kde chybí chodník a byl by tam potřeba.
Jestlipak má vedení města nějaký přehled, kde taková místa jsou ? Jsou také místa, kde splašky neodchází do kanalizace ,ale pěkně tečou po povrchu příkopem a zavánějí. Pravda teď v létě je neuvidíte , příkopy jsou zarostlé bujnou vegetací většinou invazních rostlin , protože nedostatkem vláhy netrpí . Ale ucítíte . To jen tak trochu obecně , zítra budu upřesńovat. .

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Nový Bor – (ne) transparentní město
Zajímavý poznatek – na jednání zastupitelstva zazní požadavek na starostu, aby uvedl na pravou míru svá lživá prohlášení v městském zpravodaji. Do zápisu se tento požadavek nedostal. Ověřovatel zápisu požádal o doplnění. Dostal odpověď, že zápis nemusí být doslovný. Za měsíc je smazaný videozáznam z jednání zastupitelstva, na dalším zastupitelstvu si koalice schválí zápis bez ověřovatele a jede se dál. Přece někdo nebude starostovi říkat, co by měl dělat. Děláte to dobře (téměř dokonale).

Nahoru

Re: Novoborské aktuality - paušální kritika?

Proč by měl bejt celej NB kvůli jednomu problému netransparentní město? Volíme si 21 zastupitelů, koalici kontroluje opozice.

Aby šlo objektivně posoudit závažnost "případu", v obvinění chybí datum ZM, o jaké tvrzení starosty jde a ve kterém NM bylo zveřejněno, kdo a kdy požádal o doplnění zápisu, kým byl odmítnut, ve které minutě videozáznamu si můžeme začátek sporu ověřit atd.

Takhle je to jen plácnutí do vody, kterému čtenář může/nemusí věřit.
BTW: Občan Jindra by se měl samozřejmě taky podepsat, protože potupné zastřelení za úsvitu mu rozhodně nehrozí :o)

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

S podpisem problém nemám. Mám problém s tím, že město prohlásí, že všechny investice jsou v pořádku, policie nic nevyšetřila (což s tím nesouvisí) a ti, co poukazují na chyby jsou prudiči, zveřejní to v místní drbně a v zápětí začne jednání o narovnání finančních nesrovnalostí na stavbě náměstí, kde se ztratili statisíce. J. Nešněra

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

V místní drbně? Město něco zveřejňovalo na Danysově nástěnce? Tomu se mi ani nechce věřit...

Nahoru