Stavební okénko - drobné stavby

Verze pro tisk |

Vážení spoluobčané, léto v plném proudu, grilovačky, posezení, pivečko, hup do bazénu nebo pro okurku do skleníku. Ale kam se schovat, když nedej bože přijde bouřka či letní deštík? To by se hodila pergola nebo nějaký ten altán či přístřešek. Stavebně jednoduchá záležitost, ale jak se popasovat s povolením na takovou stavbu? Naštěstí novela stavebního zákona z roku 2013 myslela na tyto drobné stavby a hlavně na nás, na stavebníky.

Jednoduché stavby do 25 m2 zastavěné plochy lze totiž na zahradě rodinného domu postavit bez jakéhokoli povolení, ovšem pozor, s jednou jedinou podmínkou. Stavba musí být vzdálena alespoň 2 metry od hranice sousedního pozemku. A nestačí ani ústní či jakákoli jiná dohoda se sousedem, že stavba bude blíže, než inkriminované 2 metry.

Lze tedy říci, že jednoduché pergoly, altány, kůlničky či dokonce zahradní chatky za dodržení výše popsaných podmínek lze stavět dle libosti. Pozor však na důležitý fakt, tyto stavby lze postavit na pozemku k již stávajícímu rodinnému či rekreačnímu domku. Naprosto stejnou chatku či kůlnu, kterou si postavíte na zahradě u domu, již nelze postavit například v zahrádkářské kolonii, byť budou stavby úplně totožné. To již budete muset zajít na stavební úřad a chatku v kolonii povolit tzv. ohlášením. Ani to není jednoduchá záležitost, je k tomu potřeba projekt, celá řada vyjádření a co leckdy může být problém, i souhlas všech sousedů. Nutno také podotknout, že každé povolení je zpoplatněné tzv. správními poplatky, a i ty se u takové drobné stavby mohou vyšplhat do několika tisíc.

Často se setkávám s informací od stavebníků, že si postaví jen jednoduchou kůlnu bez základů, takže žádné povolení mít nemusí. Ani to není pravda. Zde totiž dochází k rozporu mezi stavebním a katastrálním zákonem. Zatímco např. již zmiňovaná chatka v zahrádkářské kolonii, postavena v rozích na pár cihlách tak, že mezi zemí a podlahou je volný prostor, nepodléhá ze své podstaty zápisu stavby do katastru nemovitostí, podléhá však přinejmenším ohlášení stavebnímu úřadu.

A na závěr něco optimistického, potřebujete se svlažit v bazéně, a nejen v tom dětském, nafukovacím? I tady na nás novela zákona myslela a bazény do 40 m2 lze postavit bez jakéhokoli povolení. A jste-li horlivými pěstiteli zeleniny či jiných plodů, tak hurá do stavby skleníku. I ten lze stejně tak jako bazén postavit o velikosti 40 m2 a dokonce do 5 metrů výšky. Jen i tady nesmíte zapomenout na dvoumetrový odstup od hranice sousedního pozemku.

Stavění a letnímu lenošení v bazéně Zdar

Athelier KIWI 

Nahoru

Komentáře

Re: Stavební okénko - drobné stavby

Dobrý den. Nevím z čeho autor článku čerpal, ale mám pocit, že stavební zákon je bohužel trochu komplikovanější. Ono těch podmínek a omezení bude přeci jen trochu více než se zde, zejména u staveb bez potřeby povolení, uvádí. Každému tak doporučuji než takto začne něco na zahradě dělat, co by případně nemohl rozložit nebo přenést, se pro jistotu ještě zeptat na úřadu.

Nahoru

Re: Stavební okénko - drobné stavby

Kamarád bez stavebního povolení , jak doporučeno, stavěl zapuštěný bazen. Překopal telefonní kabel k sousedním domům, o němž neměl ani potuchy. Někdy je lepší se zeptat. Pokuty jsou nemalé.

Nahoru