Dnes je 28. 09. 2024
svátek má Václav,Den české státnosti

iGymnázium Česká Lípa (3. a 4. týden roku 2014)

Všech třicet žáků jedné třídy má vyznamenání – to na gymnáziu nikdo nepamatuje. Kdo postoupil v matematice? Jak si vedli florbalisté a atleti? Co dělali studenti ve škole o prázdninách?

Ve středu 22. ledna se v prostorách naší školy konalo okresní kolo matematické olympiády v kategoriích Z5 a Z9. V kategorii Z9 postoupilo do okresního kola sedm studentů z kvart. Celkem bylo v této kategorii nakonec  přítomno 21 soutěžících z devíti škol. V této konkurenci 1. místo vybojovala Tereza Baštová z kvarty B, na 2. až 4. místě skončila Viki Volejníková z kvarty A. Obě postupují do krajského kola.

V neděli 26. ledna se v naší tělocvičně sešli sportovci z celého okresu, aby absolvovali poslední závod zařazený do série Českolipský superman. Závod uspořádal náš atletický kroužek.

Pro ty nejlepší byly připraveny bonboniéry, sportovní potřeby, pozornost od města Česká Lípa a pro nejlepší tři poháry a kalendáře od mediálního partnera, portálu cl-sport. Ceny vítězové celé série závodů přebírali z rukou místostarosty České Lípy pana Tomáše Vlčka a statutární zástupkyně českolipského gymnázia Mgr. Heleny Paszekové.

Absolutní vítězkou se stala studentka mimoňského gymnázia a výrazný talent českolipské gymnastiky mladší žákyně Mirka Perutková, která prošla soutěží bez jediného zaváhání. Pohár za druhé místo putuje na stejnou adresu, neboť si ho vybojovala její mladší sestra Hanka. Třetí pohár zůstal v České Lípě, odnesla si jej starší žákyně Míša Líšková. Ta měla stejně bodů jako Matěj Borůvka, ale rozhodl pro ni větší počet vítězství v jednotlivých disciplínách. Pátá byla Jana Bartáková, následoval Jakub Havlas z Nového Boru a dále opět Českolipáci Patrik Stupka, Lucie Myslíková a Hynek Bárta. Desítku nejlepších uzavíral Kristián Červeňák.

Fotografie: Martin Perutka

V letošním školním roce se děvčata z nižšího stupně gymnázia poprvé zúčastnila krajského turnaje ve florbale. Konal se 27. 1. v liberecké Tipsport aréně, kde se sešla nejlepší družstva okresů Libereckého kraje. Pro vítěze byl připraven nejen titul přeborníka Libereckého kraje, ale také postup do kvalifikace na celorepublikové finále.

Našim děvčatům se podařilo projít turnajem bez jediného zaváhání, každá se snažila podat co nejlepší výkon a … naše dívky zvítězily! Radost po posledním zápase byla veliká. Gymnázium reprezentovala tato děvčata: Nikol Pekárková, Adéla Vaněčková, Kateřina Čermáková, Anežka Hladíková, Adéla Veselá, Barbora Košková, Jana Svobodová, Viktorie Volejníková, Kateřina Šabatová, Andrea Hejdová, Anežka Šafránková a brankářka Christina Černá.

V úterý 28. ledna se studenti třetích a čtvrtých ročníků zúčastnili zájezdu na veletrh vysokých škol Gaudeamus. Naše škola tuto akci pořádá pravidelně, studentům má poskytnout lepší přehled o vysokých školách a zjednodušit výběr pomaturitního studia. Zájemci si mohou obejít stanoviště, u kterých zjistí konkrétní informace o vybraných školách přímo od jejich stávajících studentů. Nejvíce dotazů se týkalo přijímacího řízení a uplatnění absolventů na trhu práce, ale také praktických věcí, například kolejí a stravování.

Fotografie: Filip Švácha

A zatímco někteří ze starších studentů vyrazili do Prahy, jiní se v týž den zapojili do školních kol v dalších soutěží. Aktuálně to byla recitační soutěž Wolkerův Prostějov, kde nejlépe uspěla Bára Zákutná ze sexty B a Klára Teplá ze septimy B, a konverzační soutěž ve francouzštině. Ve francouzském jazyce nás budou na krajské soutěži reprezentovat tito žáci:

kat. A1 – Daniel Vladimirov a Anežka Horáková, III. A

kat. A2 – Vilém Hron a Kateřina Bažantová, IV. A

kat. B1 – Renata Stará a Sabina Laušmanová, 2. A

kat. B 2 – Ondřej Volejník, V. A a Patrik Šváb, VII. A

Ve středu 29. ledna pak žáci od prim až do kvint a 1. A navštívili filmové představení Hobit (2. díl) a žáci třídy 3. A a semináře z biologie pro změnu zamířili na transfuzní stanici v České Lípě. Mnozí z nich se tím začali připravovat také na dobrovolné dárcovství krve.

Ve čtvrtek 30. ledna během páté či šesté vyučovací hodiny provedli třídní učitelé pololetní hodnocení a předali žákům výpisy z vysvědčení. Společná velká radost nastala zejména v primě, jejíž žáci se se svým studijním výsledkem za toto klasifikační období jistě zapíší do historie naší školy. Všech 30 studentů totiž prospělo s vyznamenáním, a jak jsme se ve sborovně shodli, tak pěkný výsledek celé třídy nepamatujeme :o).

A také v pátek 31. 1. navzdory pololetním prázdninám někteří bez školy „nevydrželi“. Šlo o nadšené chemiky, kteří se pod vedením Pavly Machové pustili do soutěže družstev nazvané ChemQuest. Deset studentů ve dvoučlenných týmech navrhlo a realizovalo atraktivní experiment na téma reakce kyselin a zásad.