T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Verze pro tisk |

Při tvorbě rozhovorů jsem se rozhodl, že nebudu zastírat, že se s některými lídry kandidátek znám a že si s některými z nich dokonce tykám. Prvním případem takovéhoto rozhovoru, ve kterém uměle nenahrazuji tykání vykáním, je ten s lídrem Pirátů Tomášem Martínkem. Znám se s ním totiž ze střední školy. Kromě toho je, nebýt jednoho jediného dne, přesně o rok mladší než já, nyní je mu 28 let.

Jeho rozhodnutí kandidovat na starostu města mě, přiznám se, docela překvapilo, protože Tomáš prorazil v Praze, kde po studiu na vysoké škole (Česká zemědělská univerzita), působí jako doktorand oboru Informační management. Navíc je relativně úspěšný při podnikání v internetovém marketingu a svůj „byznys“ provozuje pod známou obchodní značkou Webčesky.cz. Ve volném čase se věnuje skautingu a práci s dětmi.

Podnikáš v oboru internetového marketingu a současně přednášíš na České zemědělské univerzitě. Dnes jsi lídrem kandidátky Pirátů a tím pádem jejím adeptem na starostu města. Kdy tě napadlo kandidovat a hlavně co tě k tomu vedlo?

Piráti jsou mi blízcí svým volebním programem, snaží se navrhovat snadno aplikovatelná řešení, která mohou rychle přinést pozitivní výsledky. S Piráty v Libereckém kraji spolupracuji již delší dobu a jsem přesvědčen, že se jedná o upřímné a inteligentní lidi. Podpořil jsem je i jako kandidát na nevolitelném místě při volbách do Poslanecké sněmovny, kdy Piráti v Libereckém kraji dosáhli velice slušného výsledku. Když mne proto oslovili s nabídkou, zda bych se mohl ujmout českolipské kandidátky, rád jsem opět souhlasil. Byl bych rád, kdyby inteligentní lidé s reálnými návrhy pomohli k prosperitě měst a obcí v České republice a doufám, že tomu tak bude i v České Lípě.

Dokážeš si představit, že bys kvůli veřejné funkci svoje současná povolání opustil?

Ano, pokud bych měl pracovat pro Českou Lípu naplno, určitě bych zvážil i možnost věnovat se veřejné funkci naplno.

Co se internetového marketingu týče, můžeš podnikat takřka kdekoliv. Ty sám kromě toho pracuješ v Praze. Pokud by ses chtěl mimo internetu uživit i v České Lípě, jak bys vnímal své možnosti?

V tomto oboru je výhoda, že se jedná o globální trh, proto ho neomezují lokální bariéry. Česká Lípa má výborné předpoklady stát se mnohem lepším místem pro život i podnikání. Příležitostí pro vysokoškolsky vzdělané osoby na Českolipsku zatím tolik není, ale i to se může zlepšit.

Jsi nejmladším z lídrů kandidátek. Konkurenti ti mohou vyčítat nedostatek životních zkušeností. Jak by ses proti této výtce bránil?

I v mým 28 letech se domnívám, že mám dostatek zkušeností z podnikání, akademické sféry i života. Spíše bych řekl, že naštěstí nejsem klasickým úlisným politikem, a doufám, že nikdy nebudu. Do práce pro Českou Lípu bych tak mohl přinést inovativní přístup založený na pokrokových názorech a moderních technologiích.

Kandidátka Pirátů se v místních komunálních volbách objevila poprvé, jak bys charakterizoval její složení vzhledem k tomu, že zde není žádná členská základna?

Kandidátka Pirátů v České Lípě vznikala trochu obtížněji. S ohledem na volební zákon, který v komunálních volbách výrazně preferuje plné kandidátky, jsme byli rádi, že se nám podařilo přibrat podporovatele České pirátské strany mezi nás.

V České Lípě ses narodil a vyrůstal. Jak bys dále charakterizoval svůj vztah k tomuto městu?

V České Lípě žiji celý svůj život. Díky stěhování jsem prošel hned 3 základními školami od Partyzánky, přes Jižní, až po Pátovu, takže už od mládí poznávám mnoho lidí i prostředí. Po absolvování Obchodní akademie v České Lípě jsem sice pokračoval na studiích v Praze, ale téměř každý týden jsem se do České Lípy vracel. Českou Lípu mám rád a doufám, že budu mít možnost ještě zlepšit život v ní všem Českolipanům.

Z pohledu mladého člověka, jak vnímáš současné možnosti trávení volného času ve městě? Co zde chybí a co se dá naopak vyzdvihnout?

Kulturní i sportovní vyžití v České Lípě má sice daleko k dokonalosti, ale snad se blýská na lepší zítřky. Již nyní je dobré, že například ze sportovního pohledu existuje hned několik sportovních klubů usilujících o postup do nejvyšší ligy. Líbí se mi také alternativní kulturní vyžití, které nabízí například lidé z klubu Progres nebo další místní spolky i jednotlivci. Česká Lípa má také výhodu v blízkosti k Máchovu jezeru, které přes léto nabízí dostatek zajímavých akcí i jiného vyžití. Bylo by však pěkné, kdyby se obyvatelé České Lípy mohli například vykoupat ve vlastním venkovním čistém vyhřívaném koupališti.

Sledoval jsi v uplynulých letech politickou situaci v České Lípě? Jak vnímáš současné dění v zastupitelstvu a ve vedení města?

Situaci jsem do nedávna sledoval pouze jako prostý občan z médií a nyní si postupně vytvářím reálný obrázek. Doufám, že nově zvolené vedení města přinese pozitivní změny.

Pokud bys měl jmenovat základní problém tohoto města, jaký by to byl? A jak by se dal řešit?

Asi hlavním problémem České Lípy je nedostatečné čerpání dotací z EU. Proto vázne ve městě výstavba nových projektů pro obyvatele i rekonstrukce stávajících. To souvisí pravděpodobně s nedostatečným personálním zajištěním procesu zpracovávání projektů pro žádosti o evropské dotace. Kromě personálního posílení o odborníky na danou problematiku bychom také chtěli zapojit především vysoké školy. Studenti by tak mohli získat cenné zkušenosti a město by mohlo výrazně snížit náklady na předražené studie. Dalším velkým problémem je také neefektivní hospodaření města, které chceme řešit zvýšením transparentnosti výběrových řízení a finančních toků města i větším využitím elektronických aukcí.

Co se naopak podle tvého názoru povedlo?

Pozitivním je, že se postupně daří stabilizovat městský rozpočet. Domníváme se, že pokud by se nám podařilo ještě více zlepšit hospodaření, mohla by Česká Lípa hospodařit s vyrovnaným rozpočtem.

Ve volebním programu píšete, že chcete zprůhlednit hospodaření města a zlepšit komunikaci s veřejností. O to se současné vedení města také snažilo, zveřejňuje veřejné zakázky od jedné koruny a všechny zveřejnitelné smlouvy. Co by se dalo dle tvého názoru ještě zlepšit?

Chceme zprůhlednit především fázi mezi zadáním veřejné zakázky a výběrem dodavatele. Například by uchazeči nahráli své nabídky do výběrového řízení do systémů spravovaného městem a v určitý čas by se všechny nabídky zveřejnily všem občanům České Lípy na webových stránkách města. Registrovaní obyvatelé České Lípy by mohli do diskuze u každé veřejné zakázky přidat svůj námět či komentář, proč zvolit některou nabídku, nebo naopak ji z výběrového řízení vyřadit. Výběrová komise by se pak mohla řídit i těmito názory při výběru dodavatele. Každý obyvatel České Lípy by měl mít právo podílet se alespoň svými náměty na rozhodování o městě, kde žije a platí daně. Kromě toho bychom chtěli zavést podmínku, aby platnost každé smlouvy města Česká Lípa byla až od data, kdy bude zveřejněna na internetových stránkách města. Zajistili bychom tak, že si kdokoli bude moci přečíst veškeré platné smlouvy města Česká Lípa a navíc by byla opravdová garance, že každá smlouva bude zveřejněna. Navíc chceme zlepšit dohledatelnost smluv na stránkách města zlepšenými možnostmi filtrování i tím, že smlouvy by měly být vždy uváděny ve strojově čitelné podobě a ne pouze jako naskenovaný obrázek. Zprůhlednit chceme také finanční toky města. Měl by být zaveden ekonomický software podporující otevřené účetnictví, který by byl navíc napojen na transparentní bankovní účet města, který chceme zřídit. Transparentní bankovní účet vede přímo banka, proto se jedná o nezávislý a neovlivnitelný nástroj pro možnou kontrolu hospodaření.

Kromě zakázek je dalším stále se opakujícím tématem komunikace s občany. Současné vedení města zavedlo hodně využívanou službu hlášení Závad a nedostatků, je zde i rubrika pro ostatní dotazy. To není dostatečné?

Současná komunikace města funguje spíše jen jako podatelna, než opravdová diskuze. Chtěli bychom nabídnout veřejnou diskuzi, kde by obyvatelé České Lípy mohli diskutovat nejen se zastupiteli města, ale také mezi sebou. Pro důležité informace chceme zapojit také sociální sítě. Zastupitelé České pirátské strany se budou danými náměty obyvatel České Lípy zabývat. Kromě toho bychom chtěli umožnit na stránkách města registrovaným obyvatelům České Lípy podílet se na rozhodování formou bezplatných internetových anket, které by tak měly doporučující charakter pro rozhodnutí vedení města. To by fungovalo tak, že by se na stánkách města vždy vytvořilo anketní hlasování, do kterého by mohli zasahovat ověření registrovaní uživatelé z České Lípy. O anketě by město mohlo zdarma informovat prostřednictvím svých komunikačních kanálů, kterými jsou kromě stránek města také emailové newslettery, sociální sítě a také tištěné Městské noviny. Každý, kdo by se chtěl k dané problematice svým hlasem vyjádřit, by tak jednoduše přes Internet poslal hlas pro variantu, kterou by podporoval. Celý proces zjištění názoru obyvatel by tak město nic nestál, a přitom by přinesl možnost vyjádřit se k určité problematice všem obyvatelům České Lípy.

V některých západních zemích přecházejí samosprávní celky na takzvaný open-source software, dokážeš si představit tuto variantu i u nás? A jak, případně v jakých oblastech by byla realizovatelná?

Ano, svobodný SW je jeden z hlavních bodů České pirátské strany. Je založen na předpokladu, že není nutné kupovat komerční aplikace, pokud existují alternativní řešení, které jsou k dispozici zdarma. V České Lípě bych si to dokázal představit pro začátek přechodem kancelářských balíčků na open-source software. Pokud by již Česká Lípa nekupovala další licence MS Office, ale místo toho používala obdobný bezplatný software OpenOffice, mohla by tak ušetřit až statisíce korun ročně.

Pokud bys měl jmenovat tři priority, bez jejichž prosazení bys nešel do koaličního projektu s ostatními politickými stranami?

Naše hlavní priority jsou transparentnost, efektivní hospodaření a lepší komunikace s obyvateli České Lípy.



V České Lípě je řada problémů, které město a jeho obyvatele dlouhodobě trápí. O spoustě věcí politici řadu let jen mluví, ale nikdy nebyly dotáhnuty. Do dvou investičních akcí politická reprezentace našeho města „narvala“ miliony korun, i tak nemají obyvatelé České Lípy jinou možnost, než se kvůli venkovnímu koupání přemístit do okolních měst anebo „skousnout“ krytý plavecký bazén. Českolipská kultura je další popelkou, můžeme si vybrat mezi neuchopitelným kulturním domem, kde si lze honosnou kulturní akci představit jen stěží. Další možností je bývalá městská tělocvična, která je dnes honosně zvaná Jiráskovým divadlem, jen se všichni bojí, aby budova brzo nespadla. Městský obchvat už přeci částečně máme, vede přes průmyslovou zónu do kovošrotu. Ano, není to položka v rozpočtu města, a tak může každá politická reprezentace města jednoduše ukazovat „tam nahoru“. Zeptal jsem se proto lídrů kandidátek na to, jak by tuto problémy České Lípy řešili oni. Zde jsou jejich odpovědi:

Poptávka obyvatel po venkovním koupališti

Městské venkovní koupaliště chceme. Tento problém se dá řešit pouze za finanční spoluúčasti Evropské unie. Pokud by se podařilo získat prostředky, tak existují 3 varianty řešení. V nejlepším případě by se mělo městské koupaliště postavit nové někde v blízkosti největších sídlišť v České Lípě, kde bydlí obyvatelé, pro které by mělo být primárně určeno. Druhou možností je rozšíření současného bazénu ve sportovním centru zimního stadionu o venkovní bazén a třetí možností je vyčištění koupaliště v Dubici. V ideálním případě by mohlo být koupaliště termální. Pokud budou k dispozici cenové studie pro každou variantu, zapojili bychom do rozhodování o finálním řešení také občany České Lípy formou internetové ankety.

Nové divadlo

Do řešení této otázky bychom chtěli zapojit veřejnost formou internetové ankety. Na základě finanční náročnosti a rozhodnutí obyvatel České Lípy budeme podporovat ten nejlepší návrh.

Obchvat města

Podporujeme plánovanou dostavbu obchvatu České Lípy vedoucí do Dolní Libchavy. Chceme se však zaměřit také na to, zda bude silnice dostatečně odhlučněna a nebudou danou silnicí bez podjezdů překříženy cesty vedoucí do okolní zeleně.  

Nahoru

Komentáře

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Možná slušný člověk, ale za sebou má dalšího z převlékačů kabátů a člověka napojeného na byznys s hracími automaty. A jako třešnička na dortu šílený Jeník. Piráti jsou jen dobrá značka s prázdným obsahem.

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Téměř každá kandidující strana v České Lípě má někoho, kdo změnil stranu. Ve Vámi zmiňovaném případě to je navíc poté, co strana de facto zanikla. Navíc daná strana není zase tak programově vzdálená, kdysi kandidovala v koalici s Piráty například na Praze 4.

Pan Jeník sice v mnoha případech zveličuje některé problémy, ale zároveň se tak snaží upozornit na to, co by se mohlo zlepšit...

Pokud Vám samozřejmě někdo nevyhovuje na kandidátce, vždy u něj můžete křížek vynechat ;)

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Před 12 lety byla debata o noteboocích - dnes stojí pětinu ale stejně drahý je softwear - osobně používám linux - UBUNTU 14.04 tsl plně vyhovuje. Jako textový editor Libre office. Ale mám obavu, že jsou rámcové licenční celostátní smlouvy na užívání softwearu od Billa - kt

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Cha cha, OpenOffice do státní zprávy...

Největší síla nových MS Office produktů nespočívá v jejich základních funkcích editorů (které navíc opensource obsahuje max z 80% procent), ale v kolaboraci, sdílení a rozšířenosti standardu.

IMHO: Náklady na školení a přesčasy pracovníků tápajících v Open Office by dle mého byly srovnatelné se zakoupením licence Office od MS. :-D

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Samozřejmě vše je o diskuzi, ale toto by byla podle mne ještě přijatelná změna i pro současné úřednice. Vycházím například ze studie italského města Turín (viz http://diit.cz/clanek/italsky-turin-prechazi-z-windows-xp-na-ubuntu-ocekava-usporu-6-milionu-euro )

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Jo a ještě se mi zdá, že ty internetový ankety zvýhodňují určitou počítačově gramotnou část obyvatelstva města.
Docela by mne zajímalo, jak by byla zaručena nezmanipulovatelnost a transparentnost internetové ankety...
Já vám to povím, těžko.

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Dobrý den,

jak píši, hlasovat by mohli pouze ověření uživatelé. Ověření by mohlo probíhat dvěma způsoby:

1.) Pouze online - Každý registrovaný uživatel (pokud by chtěl mít status "Ověřeného") by musel vyplnit jméno, příjmení, trvalé bydliště a datum narození nebo rodné číslo - úřednice by to po kontrole v databázi katastrálního úřadu daného obyvatele Lípy buď potvrdila nebo ne). V tomto případě samozřejmě existuje stále nepatrná možnost na zneužití.
2.) S účastí při registraci - Zde by se uživatel standardně zaregistroval na webových stránkách města a bylo by mu vygenerováno specifické číslo (které by znal pouze on). S tímto číslem by se musel dostavit na podatelnu MěÚ Česká Lípa, kde by mu úřednice potvrdila status Ověřeného uživatele po předložení občanského průkazu. U této varianty již možnost na neoprávněné zneužití není.

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Ověřením registrace uživatele by byla tak zaručena nezmanipulovatelnost ankety. Transparentnost by se poté dala garantovat tím, že by se uvedlo, kdo pro co hlasoval. V tomto případě je ovšem nutné zvážit, zda-li by to neodradilo některé obyvatele ve vyjádření svého názoru, pokud by pod ním museli být podepsaní...

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Zajímavý postřeh. thumbs up

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

A já vám to povím - snadno.
Tomáš vždy mluví o registrovaných občanech města.
A v tom je ten rozdíl např. oproti i-novinám (a jakýmkoli jiným webovým stránkám), kde si každý nakliká v anketách kolik hlasů se mu zlíbí.
A co se počítačově méně gramotného obyvatelstva týká, ti by mohli využít např. "íčko" či podatelnu MÚ, kam by svůj hlas/názor předali a byl by zařazený.
Ale to jen tak přemýšlím "nahlas".
Vaše příspěvky mi připomínají jednání zdejších úředníků, kteří místo aby hledali řešení, tak hledají tisíc důvodů, proč to nejde.

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Taky si myslím, že když to jde v jiných státech, není důvod, aby to nešlo u nás. S anketami třeba tady to nejde srovnávat, ty nejsou nijak zabezpečené. To chápu jen jako hru, pro níž někteří nemají smysl.

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Nejsem si jist, zda přímá demokracie či ankety je to, co chci. Někdy je lepší učinit zhora nepopulární opatření, než říkat:"My za nic nemůžeme, můžete si za to sami, vždyť jste si to v nakete zvolili!"

Jinak elektronizaci komunálních a parlamentních voleb zdar! Konečně uplatním svůj PIN na občance, jednou... .:-)

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Jak říkám, mělo by se jednat pouze o doporučující rozhodnutí, i nadále by finální rozhodnutí mělo dělat vedení města. Nechci, aby se zde stalo něco, jako například v Dobrovízi u Prahy...

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Některé návrhy a postoje p. Martínka (potažmo Pirátů) jsou určitě zajímavé.
Vidím, že se shodneme na potřebě prozkoumat možnosti užívání svobodného sw pro výkon samosprávy a třeba i státní správy na MěÚ (sám také požívám distro Ubuntu - pp). S tím souvisí i využívání anket (nejen elektronických) u závažnějších otázek. Jen připomenu, že zadávání VZ se řídí zákonem, který přesně stanoví pořadí jednotlivých kroků zadavatele a navíc zná jen dvě možná hodnotící kritéria: nejnižší cena nebo ekonomická výhodnost.
Podmínit platnost smluv jejich vyvěšením na internetu - ano, to je jistě možné (jak to udělat se stávajícími?).
U diskusí a pod. "registrovaných občanů České Lípy" jen připomenu, že také platí zákon o ochraně osobních údajů (evidovat podle data narození či dokonce r.č.). Ne, opravdu nehledám výmluvy jak to nejde ...
U zpracování studie úprav (vyčištění) koupaliště Dubice, bylo naším záměrem od počátku, aby byla zpracována jako studentská (seminární, ročníková ...) práce.
Tři hlavní priority - shoda na vyjmenovaných.

F. Chot

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Evidovat by jistě šlo. A svou poznámkou "Ne, opravdu nehledám....." jste docela dobře praštil hřebíček na hlavičku.
V Lípě (a nejen tady) platí totiž taková úřednická mantra, kdy úředníci (a bohužel často i politici) nejprve hledají důvody proč to nejde, než aby hledali způsoby jak to udělat.
Pokud se tohle nezmění, bude fungování města stále drhnout.
Mimochodem jako jeden z těch který jste svým hlasem držel celé toto volební období vedení radnice "u koryt", proč jste žádný ze zmiňovaných bodů neprosadil nebo se jej alespoň prosadit nepokusil? Měli jste k tomu hodně příležitostí a především měli jste opravdu velký vliv, který by vám k prosazení takových věcí dopomohl.

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Jen faktická poznámka - pan Chot nebyl zastupitelem města.

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

No to je dobrý. Už začínám asi magořit :)
Omluva pro pana Chota jako pro osobu.
Moje poznámka ovšem stále platí, protože pan Chot je vlivným komunistou jak v ČL, tak v celém Kraji a je myslím tedy otázka na místě i přesto, že to nebylo přímo on, kdo hlasoval. O tom jak budou hlasovat a co budou navrhovat zastupitelé zvolení za jeho stranu nese zodpovědnost i on.

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

řekl člověk, který má založeny "noviny" na kritice a negativismu. VY jste první, který řve jak něco nejde ... že by pokrytectví?!

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Pokud by u veřejné zakázky byla diskuse, mohl by každý zkontrolovat dané nabídky
- pokud by byla nalezena chyba v nabídce, mohla by být vyřazena
- pokud by se našla chyba závažnější podoby, mohlo by být vyběrové řízení zrušeno

Stejně jako jiný subjekt se i Česká Lípa může bez problémů registrovat u ÚOOÚ (Úřadu pro ochranu osobních údajů) stejně jako je registrovaná Česká pirátská strana. S osobními údaji by se poté nakládalo dle zákona 101/2000 Sb. ve všech souvislostech i postizích. Poté by mohl být celý navržený systém internetových anket bez problémů spuštěn... Vše se dá vyřešit v několika dnech...

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Zaujaly mne zejména dvě věci, hodné komentáře a možná i diskuze:
1. Použití Open sorce SW - mám jiný příklad - německý Mnichov, kde na tomto záměru nakonec prodělali: http://www.cnews.cz/mnichov-dava-sbohem-linuxu-deset-let-zkusenosti-pry-vyslo-draho
A to nepočítám trable s nekompatibilitou dokumentů z ministerstev a dalších organizací a státních správ zasílající zásadně formáty MS Office, které opravdu nejsou 100% kompatibilní s Open Office. Bohužel trpké zkušenosti. I v ČR se najdou příklady z praxe. Takže toto je opravdu slepá neekonomická cesta a zde zůstaneme v područí MS. Lze by se dalo využít maximálně tak licencí pro státní správu, ale...zde by mohla následovat dlooouhá debata.
2. Mám obavu, že zveřejnění celých obsahů i neúspěšných nabídek ve výběrových řízeních naráží na zásadní legislativní problém v zákoně o VZ.

Ono se to vcelku dobře navrhuje, ale opravdu by to chtělo lépe poznat problematiku státní správy a samosprávy před kandidaturou. Ale to bohužel není pouze jen Váš problém. O to víc to zaráží u stran léta figurujících v zastupitelstvu...
JK

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

1. Nikde nemluvím o přechodu na Linux, mluvím pouze o kancelářském balíčku Office a tam se domnívám, že takový problém nastat nemusí. Nejsem na úřadě, ale kdybych znal aplikační potřeby úředníků, domnívám se, že bych dokázal najít levnější nebo dokonce bezplatná řešení.

2. Nikde v zákoně jsem nenašel zákaz zveřejnění nabídek, pokud to bude uvedeno již v podmínkách zadání výběrového řízení (že budou všechny nabídky zveřejněny - tedy každý účastník výběrového řízení by přihlášením do soutěže souhlasit se zveřejněním své nabídky), samozřejmě by se postupovalo podle jistých pravidel (tedy zveřejnění ve stejnou dobu, do té doby by nikdo neměl přístup do systému k dané nabídce, pouze ten, kdo ji nahrál apod.)

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Pane Martínek, prosím, než začnete začleňovat do svého volebního programu nesmyslné sliby, tak si projděte zákony, které Vám tento program boří.
Co se týče zveřejnění nabídky jednotlivých uchazečů, tak byste jistě našel způsob z Vámi uvedeného, jak přizvat všeobecný lid k hodnocení nabídek. Otázkou je, v čem by to bylo přínosem ... jestli by se naopak nezačalo kupčit s positivními komentáři pro toho či onoho, ale to nehodlám rozvádět.
Co je ovšem problém je, že do rozhodnutí ZM (popř. RM) je povinována komise zachovávat mlčenlivost. To je jedna z věcí, které byste v takhle širokém spektru těžko dosáhl.
A v neposlední řadě, pokud je stanoven výběr na základě nejnižší nabídkové ceny, jako v současnosti, pak jsou Vám ohlasy třeba celého národa úplně k ničemu. Pokud uchazeč splní podmínky a je nejlevnější, tak jej chtě nechtě musíte vybrat.

A drobnost k Vaší představě použití SW ... já na úřadě jsem a mohu Vám jednoznačně říci, že s ohledem na množství a rozdílnost úkolů celého úřadu je dost obtížné sladit programové vybavení od MS, natož jej seskupit z OpenSource programů. Neříkám že je to nemožné, ale je to tak obtížný úkol, do kterého Vám zasáhne 200 pracovníků úřadu atd. atd. V případě přechodu si neumím představit postupný přechod, ale pouze rázový a v tu chvíli jsem si jist, že po určitou dobu by mohl být MěÚ neschopný provozu. A to zkrátka nelze. Co se týče nákladů, nechám to na analýze, ale v rozsahu města jako je Česká Lípa se obávám, že by to bylo spíše kontraproduktivní.

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

1. Diskuze by byla pouze diskuzí (bez rozhodujícího vlivu na finální rozhodnutí komise), a pokud by někdo v rámci shlédnutí nabídek přišel na nějaké pochybení, proč by o tom nemohl dát vědět...
2. Mlčenlivostí jsou vázáni členové komise a ti by jí měli dodržet v rámci zákona. Zveřejněny by byly pouze nabídky podané uchazeči, kteří by dodali souhlas se zveřejněním (a to by byla podmínka pro přijetí do výběrového řízení). Další průběh (osobní jednání,...) by se již dle platného zákona nezveřejňoval.
Z právního hlediska (dle zákona 137/2006 Sb.) se mi to jeví proveditelné a zákonné.

Svobodný SW je na veřejné diskuzi, ale jak jsem řekl, jsem si jist, že jako profesionál v této oblasti znám cenu komerčního SW i alternativních open-source a jejich klady i zápory. A pokud bych znal požadavky úředníků na činnosti, co potřebují na aplikacích vykonávat, určitě bych dokázal najít levnější nebo bezplatné alternativy plnící jejich veškeré požadavky...

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Ad 1. Kontrola kontroly je nemocí naší republiky. Je to způsob zbavení se odpovědnosti. A důvod tzv. přebujelosti veřejné správy. To Vám ale jako člověku bez znalosti tohoto sejktoru budu jen těžko vysvětlivat. Reálně před pár lety bych to asi viděl stejně.
Ad 2. Optejte se UOHS. Mám podezření, že se jedná o diskriminační kritérium. Ono si totiž nemůžete jako kritérium dát cokoliv Vás napadne. Btw. vláda lidu už tu byla a tahle alternace lidového fóra se mi moc nepozdává. Proč tam potom jsou volení zástupci? Ti mají rozhodovat a nést zároveň zodpovědnost za svá rozhodnutí.
OpenSource: a naučíte s tím pracovat i úředníky? Jako člověk znalý by jste jako první měl vytušit možné problémy.

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

1. To bych se opakoval.
2. Volení zástupci mají udělat to nejlepší rozhodnutí, za které budou schopni nést odpovědnost. Nikdy by ale nemělo být zakázáno, aby jim nemohli jejich voliči poradit, co mají zvolit/vyřadit, pokud budou mít rozumné argumenty...

Nemluvím pouze o Open-Source, ale i o levnějších alternativách a v mnoha případech říkám, že ano. Nemůžeme pořád stát na místě, to mi chcete říct, že až bude další verze MS Office a bude výrazně jiná než současná (stejně jako je rozdíl například mezi Win 7 a Win 8), tak by úředníci nemohli zkusit přejít na jinou alternativu, ale opět se koupí stejná značka, i když se na ni budou muset školit stejně, jako by se školili na levnější/bezplatnou alternativu...?

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Je vidět, že jste nikdy neškolil starší lidi. Pouhá změna grafiky bývá problém. Netvrdím že to nelze, ale není to program na 4 roky. Krom toho jsou to pouhé fabulace. Pojměte to jako koncepci vývoje a v pohodě. Mě jen zaráží ty strikce bez znalosti. Očekával bych trochu pokory od zástupce strany, která o MěÚ ví akorát že existuje.
Nevykládejte si to jako útok. Jen tím chci říct, že jako strana a potažmo i Vy, jako lídr, mluvíte absolutně k věcem, které ani nemůžete znát. A to do doby, než si je zkusíte na vlastní kůži.

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Jako občasný lektor na Institutu vzdělávání a poradenství, ČZU jsem školil seniory z univerzity 3. věku právě v IT a navíc pracuji na fakultě, která má více úředních/technických zaměstnanců než MěÚ Česká Lípa, takže mohu říci, že zkušenosti z praxe mám dostatečné...

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Super. Pak ale nechápu, že Vás tato úskalí překvapují. Přeci je musíte znát ze své praxe.

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Znám, nikde jsem neřekl, že vše bude ze dne na den. Ale pokud bych znal, co současní úředníci používají, předpokládám, že bych postupně navrhl takové změny, na které by se postupně dokázali přizpůsobit a město by přitom ušetřilo. Samozřejmě pro starší generaci by to nebylo úplně bez obtíží, ale vždy to jde...

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Mimo politikaření: stavte se někdy na úřadě, ať víte o čem mluvíte. Věřím, že kontakt na mě si najdete snadno.

Nahoru

Re: T. Martínek: Nejsem klasický úlisný politik

Zatím člověk, který mě z představených zaujal nejvíce.

Nahoru