Dotazník: Starostové pro Liberecký kraj v České Lípě

Verze pro tisk |

Před volbami jsme připravili pro všechny strany v České Lípě a Novém Boru dotazník s více než deseti dotazy. Dnes odpovídá místostarosta České Lípy Tomáš Vlček za subjekt, kterému čtenáři říkají Starostové.

1. Jaké jsou vaše investiční priority v následujících čtyřech letech?

Výstavba pavilonů pro děti se specifickými potřebami Pod Holým Vrchem a infrastruktura škol a školek-rekonstrukce dožívajících a mnohdy velmi špatně fungujících rozvodů vody, tepla a kanalizace

Oprava Jiráskova divadla, Koupaliště v Dubici

2. Jakým způsobem zajistíte, aby město vynakládalo prostředky na projekty, které si samo vymyslí, a ne na projekty, se kterými přijde nějaký vnější subjekt?

Pokud bude město vynakládat prostředky na námi preferované investice a do svých budov, zejména školských, nezbudou na tyto projekty peníze. Což se samozřejmě netýká grantů a žádostí z fondu rady města, či významných kulturních počinů, s těmi z podstaty přichází jiné subjekty.

3. Jaký způsobem se chystáte vyřešit propojení sídliště Špičák s nákupními centry u Borské ulice?

Je smutné, že obchodní centra sama nemají zájem již při výstavbě řešit přístup pěších k novému centru a zvýšit tím dostupnost nabízených služeb pro širokou veřejnost, od které jí plynou zisky, demonstrujíce tak, jak si svých zákazníků váží. Dokladem takového postoje investora obchodního centra je právě relativně nová stavba Intersparu a OBI nad sídlištěm Špičák, k němuž investor v rámci stavby zkrátka žádnou komunikaci ze sídliště Špičák nevybudoval a i přístup pěších ze sídliště Lada  je velmi diskutabilní s přechody přes velmi frekventovanou silnici.  V současné době, kdy se pod objektem Intersparu staví nové obchodní centrum, schválila RM pronájem potřebných pozemků investorovi tohoto obchodního centra, a to právě za účelem vybudování spojovací komunikace mezi oběma obchodními centry, která bude navazovat na prodloužení Sluneční ulice, v loňském roce realizované městem. Domníváme se, že zapojení soukromých investorů podobných zařízení do financování komunikací sloužících veřejnosti jako přístup k obchodním či jiným komerčním centrům je správným krokem k rozumnému a efektivnímu hospodaření s veřejnými financemi. Jinými slovy – peníze takto ušetřené v městské pokladně pak mohou posloužit tam, kde se jedná o skutečně veřejně prospěšnou stavbu, na kterou není možné získat cizí zdroje.

4. Jakým způsobem se chystáte zajistit důstojné zázemí cyklostezky Varhany? Přístupovou cestou počínaje, parkovištěm konče. Bude město obecně za vaší „vlády“ přívětivější k cyklistům? Projet od jihu k severu je bez překračování zákonů takřka nemožné. 

Není jiné řešení, než pokračovat v komplikovaných jednáních s dotčenými vlastníky, SŽDC  a orgány státní správy. Varianta křížení- nadjezd, podjezd, je v současné době nereálná, mimo finanční možnosti investora, tj. Svazku obcí Varhany. Bohužel je to mnohdy dáno mimo jiné předpisy a zákony, těžko můžeme nutit úředníky, aby porušovali zákon, který stanovuje minimální šíři komunikace, což je fakt, který takřka nikdo nechce slyšet, ale je seriózní ho říci.  Česká Lípa nikdy nebude Vídeň se svými bulváry, ba ani Hradec Králové se svými širokými ulicemi. Snažíme se podporovat singltrekové stezky přívětivé přírodě, které odvedou část cyklistů z přetížených cyklostezek, navíc  jejich vliv na rozvoj turistického ruchu je prokazatelný.

5. Jak vaše strana vnímá situaci českolipské nemocnice, případně její budoucnost?

Je nutné spolupracovat s krajem, tj. zřizovatelem, věříme, že po krajských volbách bude SLK ve vedení kraje a Česká Lípa získá opět místo ve statutárních orgánech nemocnice. Stav budovy je jedna věc, ale nemocnici dělají lidé- lékaři a zdravotnický personál. Je na vedení nemocnice, aby upnulo všechny síly k udržení kvalitních odborníků a získávání nových.

6. Budete podporovat dokončení sochy Jindřicha z Lipé a její instalaci?

Tento druh plastiky, nejen v našem městě, obecně v našich městech, chybí. Je ale třeba říci, že odhadovaná cena sochy z bronzu včetně jejího osazení do prostoru mezi obchodními domy je cca 7 až 10 milionů, což je částka, kterou je potřeba nalézt tak, aby nechyběla jinde, třeba ve školách, neboť jde o sumu, která pokryje roční provozní náklady jedné školy. To bude těžké.

7. Přestože na českolipském gymnáziu studují stovky Českolipanů, je tato škola radnicí v mnoha věcech přehlížena, například při vyhlašování nejlepších školáků. Hodláte s tím něco dělat?

Česká Lípa není zřizovatelem gymnázia, spravedlivější by však bylo zeptat se, zda město bude oceňovat i žáky soukromých škol, či škol s jiným zřizovatelem. Např. ZŠ Klíč o to požádala, problém v tom nevidím. Gymnázium není přehlíženo. Osobně jsem se snažil, ostatně jsem bývalým studentem, gymnáziu pomoci, třeba při prosazování grantů, věnováním výukových či propagačních materiálů.  Jiné střední školy však, dlužno říci, komunikují a spolupracují s městem mnohem více.

8.  Občany bolí rovněž nepořádek v ulicích, sprejeři. Máte nějaký recept na tento neduh?

Jediným skutečným řešením nepořádku je, že lidé, tj. občané, jej tam nebudou vyhazovat, tedy s výjimkou míst, kde koše chybí, to je pak chyba města. Průběžně se snažím, aby tam, kde se objeví nové lavičky, přibyly i nové odpadkové koše. Kromě toho významnou měrou pomáhají v úklidu pracovníci na veřejně prospěšné práce, což je správný trend, je třeba v něm pokračovat. Město však nemůže vychovávat, a pouhá represe není řešením.  Město může vytipovat další legální plochy pro sprejery, ale to řeší jen menší část těch slušných, které je dobré podchytit. S těmi občas komunikuji, zatím další plochy nepožadují. Jde o trestnou činnost s takřka nejmenší objasněností. Pokud se někteří rodiče konečně nezačnou zajímat o to, co jejich nezletilé děti dělají v nočních či brzkých ranních hodinách, město ani policie městská či státní mnoho nezmůže.

9. Které subjekty považujete za své přirozené partnery, se kterými byste nejraději vyjednávali radniční koalici?

Přirozenými partnery jsou ostatní demokratické strany.

10. Jaká jsou hlavní volební témata, jimiž chcete oslovit své voliče?

Investice do škol a školních hřišť, důraz na singltrekové stezky a vůbec propagaci města, Vodního hradu a  cestovního ruch, který pomůže živnostníkům. Revitalizace městského parku,rekonstrukce Jiráskova divadla,  spolupráce s neziskovkami, sportovními a zájmovými organizacemi,církvemi, charitativními organizacemi.Každodenní a soustavná práce na drobných problémech, o kterých se nepříliš mluví, ale je potřeba je řešit.Chceme vyřešit problém Jeřábkova náměstí . Také ale  tím, že nebudeme voličům nalhávat, že známe geniální řešení dopadů celosvětové krize, nezaměstnanosti,problémů ve  zdravotnictví …a všech ostatních celostátních problémů.

11. Hypotetická otázka na závěr. Věnuji miliardu korun ve prospěch města. Jak byste s těmito penězi naložili? A prosím, neodpovídejte, že podobné otázky neřešíte :o)). Chci zjistit, co zásadního byste v České Lípě změnili, kdybyste měli po čtyři roky nečekaný zdroj financí.

Investovali bychom je do, bohužel, špatných inženýrských sítí na školách, do školních hřišť. Zateplení a výměn oken školských a městských budov. Do opravy Jiráskova divadla, moderní knihovny a infrastruktury okrajových částí města, tj. vodovodu a kanalizace.

12. Ještě mi, prosím, napište, kdo za váš subjekt dotazník vyplnil.

T. Vlček

Nahoru