Chceme sport pro všechny

Verze pro tisk |

Po zásadní obměně vedení TJ Jiskra Nový Bor se ve výkonném výboru sešla skupina zástupců sportovních oddílů, které dlouhodobě projevovaly vážné výhrady k minulému vedení i k celkovému vývoji tělovýchovné jednoty. O záměrech nového vedení hovoříme s předsedou TJ Jiskra ing. Janem Vojtou.

Mohl byste vaši organizaci nejdřív stručně představit?

TJ Jiskra má cca 580 registrovaných členů. Roční rozpočet se pohybuje kolem 3 milionů, zhruba polovina v posledních letech připadala na mzdové náklady. Organizace funguje podobně jako akciová společnost: každý z oddílů má svého zástupce v 13-členném výkonném výboru. Ale minulé vedení k názorům členské základny moc nepřihlíželo. Často to dělalo dojem, jako by organizaci ani neřídil výkonný výbor, ale sám výkonný ředitel pan Mánek, který byl ve skutečnosti jejím zaměstnancem. Ačkoli nespokojenost členstva narůstala, dlouhé měsíce bylo nemožné cokoli změnit. Až v únoru 2010 – po několika neúspěšných pokusech – se podařilo odvolat staré vedení a výkonného ředitele propustit.

S jakým majetkem jednota hospodaří?

Účetní hodnota majetku je přibližně 35 milionů. Tržní hodnota je však mnohem nižší.

Hlavním sponzorem Jiskry je Město Nový Bor?

Ano, bez této pomoci bychom vůbec nemohli existovat. Pro letošní rok nám zastupitelstvo schválilo příspěvek 700.000 Kč a v září bychom mimořádně měli dostat dalších 200.000 Kč. To jsou ale peníze určené na provozní náklady. Další prostředky získávají od města jednotlivé oddíly na sportovní akce ve formě grantů.

Jaké problémy teď řeší nové vedení?

Je to sice paradoxní, ale sport dnes není to nejdůležitější. Především musíme přežít kritický rok. Prvořadá je tedy otázka peněz, které potřebujeme na provoz sportovišť. Další potíže jsou s administrativou, protože minulé vedení TJ nám nepředalo téměř žádnou agendu. Problémy budou i s nevýhodnou smlouvou na pronájem domku z majetku Jiskry správci sportovišť za pouhé 2.500 Kč měsíčně (bez energií), kterou bude dost obtížné změnit nebo vypovědět. A ve výčtu bych mohl pokračovat.

Jako předseda oddílu sportovního lezení je pan Mánek i dnes členem výkonného výboru?

Ano, je. Tím spíš si neumím vysvětlit, proč tak agresivně vystupuje proti jakýmkoli změnám a proč poškozuje pověst organizace v očích veřejnosti. V článku pro ČLD například napsal: „Jiskra se potácí ve značných problémech, které tzv. nové vedení evidentně nezvládá. Dokonce byl schválen prodej mikrobusu, na který se sportovní lezci složili.“ – Není to pravda! Mikrobus patří do společného majetku tělovýchovné jednoty, o jeho prodeji se neuvažuje a nedávno jsme zajistili opravu brzd za 12 tisíc. Problémy opravdu máme. Řadu z nich bych ale označil jako tzv. Kostlivce ve skříni.

Taky opakovaně prohlašuje, že Jiskra nepřežije ani další dva měsíce?

Snad se nám ten katastrofický trend už podařilo zastavit. Je velmi reálné, že rozpočet roku 2010 skončí v kladných číslech. Mimo jiné jsme rozvázali pracovní poměr se třemi bývalými zaměstnanci, ale ani tento krok neproběhl standardním způsobem. Tehdejší předseda dal výpověď výkonnému řediteli p.Mánkovi, účetní ing. Čermákové a správci haly p.Randusovi, ale tehdejší ani nový výkonný výbor o tomto kroku neinformoval. Přestal s námi komunikovat, jako by se stáhl do ilegality. Nové vedení proto zcela zbytečně dalo prvním dvěma jmenovaným výpověď znova. Nakonec všichni tři odešli v termínu podle původní výpovědi, nemohli ale čerpat řádnou dovolenou a odpovědně předat své agendy. Podobných zmatků ale musíme řešit víc.

Kolik dnes máte zaměstnanců?

Jenom tři. Krizového správce, se kterým jsme zatím uzavřeli jen půlroční smlouvu. Správce pro běžnou údržbu sportovišť a uklízečku, která uklízí halu a prostory koupaliště. Podvojné účetnictví bývalé účetní bylo v takovém stavu, že postupně dva uchazeči, se kterými jsme jednali, odmítli za účetnictví převzít odpovědnost. Teprve třetí zájemce byl ochoten s námi uzavřít smlouvu o dílo. Současně jsme nastolili velice tvrdý úsporný režim.

Už se úsporná opatření nějak projevují?

Mzdové náklady se už povedlo snížit. Ovšem efekt všech úsporných kroků se může naplno uplatnit až v příštím roce.

V dnešní době seškrtává výdaje každý. Jak ovlivníte příjmy?

Letošní hluboký deficit organizace se nám podařilo vyrovnat prodejem nepotřebných nemovitostí. V budoucnu se ale musíme více snažit o aktivní pronájem našich sportovišť, která mohou touto činností zajistit vyšší příjmy

Není to ale nesystémové a trochu i lehkomyslné, zbavovat se majetku?

Prodáme jen takové nemovitosti, které nijak nesouvisí se sportováním. Organizace se postupně musí zbavit všeho, co nelze k sportu využít. Také se budeme snažit co nejvýhodněji pronajmout chatu ve Sloupu stejně zodpovědnému nájemci, jakého se povedlo najít pro restauraci Sokolovnu. Možná někdo označí prodej majetku jako nesystémový. Ale v této chvíli je to jediná možnost, jak zabránit kolapsu tělovýchovy v našem městě.

Mohl byste uvést hlavní cíl nového vedení?

Záměr je jednoznačný: chceme sportoviště otevřená pro všechny. Sportoviště snadno přístupná všem obyvatelům Nového Boru. Mládeži, dospělým i seniorům.

Jak to chcete zajistit v praxi?

Aktivně nabídneme možnosti sportování za přiměřený poplatek i nečlenům jednoty. Zatím vám podrobnosti neřeknu, ale dořešíme je nejpozději do konce roku. Teď mají přednost finanční záležitosti.

Co byste řekl na závěr?

Jsem členem Jiskry už 27 let, před 15ti lety jsem po horolezeckém guru Josefu Rybičkovi převzal předsednictví horolezeckého oddílu. Stejně jako většině členů nového výkonného výboru mi opravdu záleží na tom, aby se nežádoucí vývoj posledních let radikálně změnil. Věříme, že co nejdřív urovnáme dost pošramocené vztahy mezi Jiskrou a městem, naším hlavním sponzorem. Že naše tělovýchovná jednota současnou krizi přežije a že bude poskytovat co nejpestřejší možnosti sportovního vyžití všem zájemcům z města a okolí. Výkonnému výboru a těm, kteří nám drží palce,  bych chtěl touto cestou poděkovat.

Nahoru