10. výročí od povodní

Vzpomínka na hraničáře v osmičkovém roce

Verze pro tisk |

Je letos těch osmičkových výročí v historii Československé republiky několik. Jubileum jejího vzniku 1918, konec sotva obnovené demokracie 1948, nesmělý pokus o její návrat v roce 1968. Rozdrcený „spojeneckými“ tanky. A ovšem mnichovská tragedie v roce 1938.

Předcházely jí stovky drobných i velkých hrdinských příběhů, jež se udály při hájení hranice proti nacistickým bojůvkám v pohnutém září toho roku. A desítky obětí z řad příslušníků Stráže obrany státu. Jeden z ozbrojených střetů se odehrál 22. září a následující noci i na hraničním přechodu Wache v Lužických horách.

I pro to půlkulaté výročí je letošní program vzpomínkových slavností, organizovaných mladoboleslavskou jednotou Československé obce legionářské, bohatší než obvykle. Začíná už v pátek 28. září od 18 hodin přednáškou o finanční stráži na obecním úřadě v Krompachu.

Jádrem programu je i letos setkání přímo na hraničním přechodu Dolní Světlá-Waltersdorf (Wache), které vždy spolehlivě přiláká množství účastníků. Začíná v sobotu 29. září v 10 hodin, ale zájemci se mohou sejít už o hodinu dříve na Myslivnách poblíž známé Lužické boudy.

Letos navíc vzpomínkové akce pokračují položením květin u pomníků zabitých příslušníků finanční stráže v Dolním Podluží (ve 13:15) a u pomníku v Lobendavě (ve 14:15). V 16 hodin pak začíná v Muzeu Rumburk komentovaná prohlídka výstavy finanční stráži.

Další program následuje v neděli 30. září. V 10 hodin bude odhalen hraniční sloup na přechodu do Německa v obci Severní na Šluknovsku, následovat bude zastavení u pomníku v obci zabitého příslušníka finanční stráže. Oslavy skončí ve Varnsdorfu, u pomníku velitele zdejšího útvaru SNB, zavražděného kriminálním zločincem v roce 1947.
 

Nahoru