Karel Hynek Mácha a nové vydání básně Máj

Verze pro tisk |

6. listopadu zemřel největší básník českého romantismu Karel Hynek Mácha. Jeho báseň Máj je nejvydávanější a také nejčastěji ilustrovanou českou knihou. Máchovo dílo ovlivnilo výtvarné umělce mnoha generací, pro které je, bylo a bude výzvou pro jejich fantazii.

Knižní máchovská sbírka Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě čítá téměř šest set knih. Jsou zde zastoupena také cizojazyčná vydání Máchových knih. Nalezneme zde např. Máj ve slovinštině, bulharštině, ruštině, němčině, angličtině, nizozemštině, italštině, ukrajinštině, maďarštině, španělštině, lužickosrbštině či v jazyce esperanto.

Mezi slavné ilustrátory Máje patří Jan Konůpek, Mikoláš Aleš, Cyril Bouda, Jan Zrzavý, Karel Svolinský, Ludmila Jiřincová, Jaroslav Šerých, Vladimír Komárek, Anna Khunová a další umělci.

Malířka, grafička a ilustrátorka Dana Puchnarová uspořádala v roce 2014 v Památníku K. H. Máchy v Doksech výstavu svého cyklu litografií, které nyní zdobí nové vydání básně Máj.

Kniha vychází ke 180. výročí vydání knihy Máj a úmrtí K. H. Máchy. Je možné ji zakoupit ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě.

Slavnostní uvedení knihy na knižní trh se uskuteční 1. prosince 2016 v 17 hodin v Národním muzeu v Praze.
 

alt
Nahoru