Purgatio v bazilice

Verze pro tisk |

V pořadí třetí českolipský večer osmnácté Lípy Musicy nabídl v neděli 29. září představení známého vokálního dua Kchun složeného z renomovaných pěvců a festivalových aktérů Martina Prokeše a Marka Šulce se svým projektem Purgatio reflektujícím Dantovu Božskou komedii, ale i téma Očistce či očištění v podobě, v jaké rezonuje v Písmu svatém. Večer uvedla moderovaná debata, na které se představila navíc i dramaturgyně projektu – muzikoložka, umělecká vedoucí a pěvkyně Barbora Kabátková, a která dala přítomným nahlédnout hlouběji do podstaty tohoto projektu a jeho vnímání samotnými aktéry.

S projektem, který se na koncertní scéně v premiéře objevil v roce 2016, ušli jeho protagonisté kus cesty a vycizelovali jej v ojedinělý umělecký klenot, který je unikátem na české kulturní scéně, a to pro originalitu svého námětu i multižánrový záběr. Středověké a renesanční a cappella zpěvy coby hudební inspiraci ústředním leitmotivem doplňuje recitace úryvků z mistrovského díla florentského básníka i biblických žalmů. O tu se v premiéře postaral populární herec mladé generace Igor Orozovič, jenž si pozornost získává svými výkony na předních činoherních scénách včetně Národního divadla v Praze, i vlastními originálními projekty v žánru kabaretu.

Vokální linii projektu doslova ke komplexnímu Gesamtkunstwerku doplnila živá kresba světlem v kombinaci s videoartem tvůrčího dua Atila Vörös a Rudolf Živec pracující mistrně se symbolikou díla a jedinečně umocňující silný a hluboký emcionální náboj celé produkce. Až goyovsky mystické výjevy zpracované do působivého videoartu promítaného na hlavní oltář a zdi do tmy ponořené baziliky se takřka dokonale pojily s pěveckou složkou. Duo Kchun, které se příznačně prezentuje "dokonalým spojením hlasů", zaujalo kultivovaností a hloubkou projevu, pěveckou jistotou a důmyslnou prací s prostorem. Náročný projekt se díky vytříbenosti a vyvážení všech uměleckých složek stal mimořádným večerem, který zaplněná bazilika vyslechla soustředěně a na závěr umělce odměnila potleskem vstoje.

Závěr koncertu navíc doplnilo překvapení v podobě křtu debutové nahrávky dua Kchun, kterou požehnal biskup Mons. Jan Baxant. Oficiálně bude nahrávka uvedena do distribuce vydavatelství Supraphon 8. listopadu letošního roku.

foto: Lukáš Marhoul

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru