SARKONIA podnikla mystickou cestu za poznáním

Verze pro tisk |

I když už nám pomalu končí post-aprílové počasí a blíží se avizovaný letní žár, ponořit se do nové osvěžující hudby, která navíc hovoří svými příběhy, není rozhodně od věci. Olomoucká skvadra s tajemným názvem SARKONIA se opět po letech vynořila a hluboké moravské lůno vyneslo na světlo novou kolekci podmanivých melodií a jedinečné atmosféry. Již na debutním albu Počátek před 4 lety ukázala originální šestice ve složení Sat – kytara, zpěv, Tris – kytara, Miana – zpěv, Kairis – zpěv, Irae – basa a Danae – bicí, svůj tvořivý potenciál, hudebně postavený na špičkovém symbióze dvou ženských vokálů, chraplavém mužském zpěvu a melodicky nadupané jízdě, která se pohybuje na pomezí atmosférických rockových pasáží i power metalových nášupech s příkrasou keyboardových samplů. Předzvěstí nového alba Cesta, které vyšlo v únoru letošního roku, se již předloni stal sugestivní videoklip Temný anděl a loni jej ještě doplnila potenciální hitovka Strážné majáky.

       To, co pohání dopředu původní tvorbu této bezesporu zajímavé kapely, je především koncept, na jehož základě vlastně celý příběh Sarkonie vznikl. Jak uvádí Bandzone, SARKONIA „je postavena na šesti základních pilířích, zhmotněných bytostech, které také ztělesňuje, a jejichž moc tvoří dohromady jeden celek a celkovou vnitřní rovnováhu a harmonii, pochopení. Každý pilíř představuje část lidských emocí, které nejsou rozděleny na dobré nebo špatné. Přináší pohled, ve kterém všechny mají své opodstatnění a své místo. Absence jedné, nebo její převaha, by vedlo k narušení veškeré rovnováhy a harmonie. Bez jedné ztratí jiné svou hodnotu a smysl.“ Jako by již toto prohlášení definovalo nejen náladovost, nýbrž také naléhavost jednotlivých písní. První dvě strany tmavě zpracovaného bookletu vtáhnou vnímavého posluchače do děje svým vyprávěním o Sarkonii, která prochází velkou transformační zkouškou. Nezbývá jí nic jiného, než podniknout cestu za vnitřním sebezpoznáním. Poznáním, které ji bude stát mnoho sil, bojovné odvahy a intenzivních emocí.

https://www.youtube.com/watch?v=pvi0xg3fAz4

       Kdo by však čekal, že deska začne nějakou vybrnkávačkou ve stylu epických BATHORY, bude notně zklamán. Nsamplovaný úvod Volání má sice pomalý rozjezd, ale pak se rozvine do drsné kytarové jízdy, podpořené bicími s dvěma kopáky, sice neuslyšíme zpěv, ale zklidnění přijde až v podobě atmosférického kytarového sóla, jež má v tomto instrumentálním úvodu své stěžejní místo. Bombastický úvod ve stylu švédských AMARANTHE evokuje druhá píseň, zmíněná klipovka Strážné majáky, které dominuje mužský hlas Sata, jemuž ve sborech charismaticky přizvukují obě vokalistky. Je to tutovka na živé koncerty, klávesy skvěle doplňují dynamiku celé heavy skladby, zvláště ten „zpěvný souboj“ všech protagonistů vytváří dokonalou dramaturgii. 

       Není silnější epické skladby, kterou jsem za poslední dva roky zaslechl na česko-moravské metalové scéně, než je Temný anděl. Když se tento klip objevil v Czechparádě před rokem a půl, úžasně rozvířil atmosféru symfonické tvrdé muziky. Jako by naše scéna chytila druhý dech a postavila se do jedné řady s velikány světového kolbiště. Prolínání projevů obou zpěvaček je tak chytlavé a jedinečné, že chcete tuhle píseň po skončení poslouchat znovu a znovu. Sice jim pak zasekunduje i kytarista Sat, ale to jen dokoření celou magickou atmosféru songu. Dynamický projev kapely neustává v dalších dvou písních, které ohromí svou výbušnou energií s melodickou linkou. Tak jen pojď má krásně tajemný text, ve kterém Sarkonii vábí tajemný prostor, aby poznala pravdu nebo lež. Sugestivní nářez v podání dalšího songu Zrůdy nedokáže vyhnat z hlavy palčivé emoce. Jsou to naše myšlenky, které stravují naši duši, takhle se ptám sám sebe, abych pochopil lyrický obsah této našlapané písně. Závěr desky je strhující v podání písní S láskou tvá nenávist, Třináctá komnata Nic už nebude stejný.

       S láskou tvá nenávist je rozdělena na krátké, ale spektakulární intro s názvem Úsvit, kde zuří dynamické samply a na pozadí vznešený ženský vokál. Obě zpěvačky nechá opět vyniknout další, hlavní část. Tu melodii si schválně pusťte několikrát do kvalitních sluchátek, protože má intenzivní sílu a emoce z ní nesmírně tryskají. SARKONIA dokáže být i lehce progresivní, což dokazuje aktuální youtube hit Třináctá komnata, ke kterému vznikl nedávno originální klip. Kapela opět šlape kytarově i drajvem na pilu, ze začátku jemně připomíná finské NIGHTWISH, ale nakonec se rozvine k vlastnímu rukopisu v kytarovém cvalu s efektními aranžemi. Co je úžasné, jsou nezaměnitelné refrény, Satův vokál se nepředvídatelně střídá s oběma lepými zpěvačkami, a přiznejme si, že tahle kombinace na naší současné scéně nemá obdoby. Všechny takto zpívané verše ukazují skutečně své kouzlo. 

      Putování Sarkonie je téměř u konce a je zřejmé, že Nic už nebude stejný. Alespoň tak zní závěrečný hitový song. Přesně v duchu silných desek, které končí dramatickým finále a fantastickým refrénem Jistoty dálav rozeznít, jediný slovem žít. Nové album Cesta je oproti debutu velikánský posun dopředu, a to nejen v krásně propracovaném lyrickém zpracování, ale rovněž ve zvuku, který je správně hutný, tvrdý i rozprostřený v aranžích. Nahrávka celkově drží při sobě, oplývá vybalancovanými refrény a přináší vynikající atmosféru. 

Tleskám k velmi vydařené desce a těším se na živé koncerty. Kéž bychom se sarkonické symfonie dočkali letos i u nás na Českolipsku!

alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru