Jakub König: Zvíře je připravený

Verze pro tisk |

Českolipský rodák, hudebník a textař Jakub König byl dlouhá léta spojený s pop-rockovou kapelou Obří broskev. V posledních letech je úspěšný jako maskovaný hudebník Kittchen. Na podzim letošního roku uvedl v činnost nový projekt pod názvem Zvíře jménem Podzim, alternativní superkapelu, orchestr tvořený osmnácti členy, mezi nimiž jsou hudebníci, ale i grafička, animátorka či zvukař. K tomu všemu vydává Jakub stejnojmennou knihu, která je příběhově propojena s deskou. Přesto všechno Jakub dostal chuť vystoupit sólo na 12. Vánočním Všudybudu s písněmi již pět let spící kapely Obří broskev. Co ho k tomu vedlo? A kde se vzalo Zvíře jménem Podzim?

Co pro tebe znamená po hudebních a životních etapách s Obří broskví a Kittchenem právě Zvíře jménem podzim?
Na jednu stranu je to určitě nějakej návrat. Návrat k práci a psaní pro velkou kapelu. Návrat k energii, radostem a problémům, který s sebou velký kapely nesou. Návrat k emocím, který provázely velký a náročný změny v mým životě před čtyřmi lety. V něčem jde určitě i o uzavírání tohohle těžkýho období. Loučím se s určitým druhem pocitů, strachů a nejistot. A do třetice je to taky novej start. S Kittchenem jsem se naučil o hudbě a hraní spoustu nových věcí, který teď můžu s radostí využít ve Zvířeti. Vlastně jsem si v souvislosti s tím vzpomněl na verš z písničky Poslední ze zatím poslední desky Kittchena:

„Ta maska je pro mne symbolem určitý proměny. A já si ji sundám, až budu proměněný.”

Odráží se v kapele ZJP nějak současný Jakub König? Jak sám sebe právě nyní vidí Jakub König?
Jako novopečenýho otce, kterej je neustále napínanej touhou trávit čas v klidu doma se svojí ženou, dcerou a kočkama. A hudebníka, kterej teď neví, kam dřív skočit, kterýmu zejtra začíná třídenní šňůra, kterou si vysnil předloni… a teď je ten okamžik, kterej byl pořád někde za horizontem. Teď mi psal Přemysl z Indies Scope, že jim dorazily naše vinyly. A já zároveň trnu, jestli bude knížka hotová už v Brně, nebo jestli dorazí až do Prahy. Jsem šťastnej a cejtím se bohatě naplněj prací i radostí. A jsem za to velmi vděčnej.

Dá se v několika větách popsat geneze kapely a desky Zvíře jménem Podzim?
Začaly se mi hromadit písničky, který očividně nepatřily Kittchenovi. Nějakej čas jsem si myslel, že jsou pro Obří broskev, ale nebyly. Pořád se divně kroutily a já nevěděl, co s nima. Až jsem se jednou vracel z koncertu z Kutný Hory a napadlo mě to celý najednou. Že bych mohl oslovit svý kamarády, se kterejma si slibujeme spolupráci. Že bychom mohli natočit z těch písniček desku, která by se jmenovala Zvíře jménem Podzim. Že ji bude uvádět písnička Kolín, kterou jsem kdysi na poslední chvíli napsal pro Acuo Symphony a od tý doby mi straší v hlavě. A tak jsem všechny vybrané oslovil. A oni kývli. Club-Mate nás podpořili jednak drinkama a jednak tím, že nám pomohli zaplatit část výdajů za studio.

A pak jsme najednou byli v tom studiu a začali jsme hrát. A ono to zafungovalo.

Je koncertní/klubová/festivalová hudební scéna připravena na tak početné těleso, jaké ZJP jistojistě je? Nebo jsou koncerty druhořadé a šlo především o natočení desky?
Prvořadé bylo asi zkusit tenhle celej projekt dotáhnout. Až mě překvapilo, kolik lidí se bálo, že to nedáme, že to bude pitomý, že to nestihnem… Ale zevnitř to byla parádní práce. Spousta mejch blízkých přátel, spousta výjimečných hudebníků, s kterýma je radost pracovat. Neuvěřitelná energie. Už jen, když se potkáme, je to jak když se před bouří sbírá elektřina ve vzduchu. A podobný pro nás byly i dosavadní koncerty na Hradeckým slunovratua na Marienbad Film Festivalu. Brali jsme to sice jako generálku, ale napjatý a vyexcitovaný jsme z toho byli parádně.
No a když se do toho to Zvíře opřelo, přál bych ti zažít ten pocit, když ti taková věc dejchá do zad. A to jsme prosím pěkně pořád ještě tak trochu v přípravě, vůbec nechci myslet na to, jak by to mohlo vypadat, kdybychom těch koncertů měli trochu víc a ještě víc jsme se propojili… Takže, abych odpověděl na otázku:

Doufám, že je hudební scéna připravená. Zvíře připravený je.

Bereš v potaz reakce veřejnosti/hudebních publicistů, recenzentů na vaši desku? Jaké jsou vaše dojmy?
Myslím, že musíte být velmi spokojení.Samosebou jsme všichni trochu napjatý, jak si ta rok piplaná věc povede mezi lidma. Líbilo by se nám, kdybychom měli super recenze a na koncerty přišlo hodně lidí. Zároveň to má pro nás velkou cenu samo o sobě. Ten zážitek společný tvorby, společnýho hraní. Celý tohle dobrodružství. Tolikrát to vypadalo tak děsně nepravděpodobně. A pak to najednou je a funguje. Myslím, že jsme velmi spokojení.

Kde se vzal nápad uskutečnit koncert, který prezentuješ pod názvem Jakub König hraje písně Obří broskve jako blázen?
Asi i z toho, že práce s velkou bandou má i svý úskalí. Samosebou se občas neshodnem na nějakejch aranžích, samosebou je kolem Zvířete hodně emocí a představ a snů. A já se stavil za mym tátou jen s kytarou… A najednou jsem zjistil, že už skoro hodinu hraju starý písničky Obří broskve, jen tak, na kytaru, že si stěží vybavuju texty, ale většinou nějak naskočej, že vlastně hraju jinak… A že by mě bavilo si udělat takovej hezkej večer, kde se o tuhle lehkonohou a čistou radost podělím s lidma, kterým to bude něco říkat, který to třeba taky potěší. Tak, jako mě. A mýho tátu.

12. Vánoční Všudybud, 16.12.2017, Music Club Cascada Česká Lípa, 19:30

alt
alt
Nahoru