Severočeské derby vítěze nepřineslo

V rámci 28. kola České fotbalové ligy hostili českolipští fotbalisté na svém hřišti nedaleký Slovan Varnsdorf. Šlo tedy o severočeské derby, které nakonec skončilo nerozhodně. Do vedení se dostali hosté, když v 19. minutě využil Marek Čemba zaváhání Oldřicha Meiera.

Na začátku druhé půle však domácí zápas otočili, nejprve vyrovnal z přímého kopu Karel Vrabec, po něm skóroval Jakub Mičkal. Dělbu bodů zařídil svým druhým gólem Marek Čemba. Českolipští měli Slovanu co oplácet, neboť podzimní derby těsně prohráli 3:2. A také jako první zahrozili, když měli k dispozici dokonce tři standardní situace během několik sekund. Nejvíce se brankář Varnsdorfu Macháček zapotil proti trestnému kopu Breiteho, jehož ránu vytěsnil konečky prstů na roh. Slovan se k blízkosti Meiera dostal v 10. minutě, ovšem střela Jordáka skončila hodně vedle. O devět minut později se poprvé v tomto klání měnilo skóre. Jordák vyslal ze své kopačky na Meiera dělovku, kterou českolipský strážce svatyně pouze vyrazil před sebe a pohotový Marek Čemba dorazil kulatý nesmysl do sítě – 0:1. Z protiútoku mohl vyrovnat Zeman, jeho pokus minul Macháčkovu klec jen o centimetry. Domácí hráči byli ve hře dopředu bezzubí a jaloví, nedokázali výrazněji ohrozit Macháčka ani ze standardních situací. Ani Radim Breite, ani Petr Šafář svými centry nezatopili v hostující obraně. Varnsdorfští ovšem v útoku také nic moc nepředvedli, do vedení se dostali jen díky chybě Oldřicha Meiera.
Nástup do druhého dějství měli domácí fotbalisté jako z říše snů. Svěřenci trenéra Zbyňka Busty faulovali, což se jim vymstilo. K zahrání přímého kopu se postavil Karel Vrabec a bůh ví, jestli nepřijde do styku s ochránci zvířat, protože vymetl všechny pavučinky v Macháčkově brance – 1:1. Česká Lípa se mohla ihned ujmout vedení, druhý gól měl na noze Mičkal, ovšem míč poslal pouze do náruče Lukáše Macháčka. Napodruhé už mu to vyšlo, v 55. minutě nedal Macháčkovi sebemenší šanci – 2:1. Jednobrankový náskok ale vydržel Českolipským jen deset minut. Marek Čemba pronikl domácí obranou jako nůž máslem a vyrovnal na 2:2. Následně zkoušel své štěstí Šafář, nýbrž s jeho slabým pokusem si Macháček bez problémů poradil. Poté pálil dvakrát Vrabec, avšak vždy trefil jen před sebou stojícího protihráče.  Vzápětí jsme byli svědky i několika střídání. Jeden čerstvý hráč, jmenovitě Pavel Runt mohl pro Lípu vystřelit tři body, ovšem v nastavené čtvrté minutě druhého poločasu poslal balón jen těsně vedle.
Asistent trenéra Arsenalu Daniel Korda zhodnotil duel takto: „Věděli jsme, že budeme hrát se silným, kvalitním soupeřem, který bude dobře připravený. Odpovídá tomu i postavení v tabulce. Šli jsme do toho s nějakou taktikou, ale to nám bohužel nevyšlo. Dostali jsme první gól, prohrávali jsme 1:0. Byli jsme rádi, že jsme to utkání otočili, ale nakonec to skončilo 2:2 a je to spravedlivá remíza. Co se týče party a průběhu utkání, tak musíme být za bod rádi a věřit, že na to navážeme dalšími výsledky.“
Domácí v prvním poločase prakticky nic nepředvedli ve hře dopředu, brankář Meier inkasoval jako první po své chybě, ale do druhé půle nastoupili jako vyměnění. Otočili skóre zápasu. Co svým ovečkám trenéři řekli v kabině o přestávce? „My jsme chtěli, aby zůstali v klidu.  A aby věřili tomu, že jsou schopni něco s tím výsledkem udělat. Akorát jsme toho druhého útočníka posunuli více dopředu, aby více tlačil. Nakonec se nám to vyplatilo, kluci se chytli a ta branka jim pomohla. Je to také určitě o psychice, kluci začali věřit tomu, že by přeci jen mohli něco udělat. V té druhé půli byly šance na obou stranách, bylo to vyrovnané utkání nahoru dolů. Je to i o hlavě, kluci teď dvě utkání prohráli a potřebovali dát nějaké branky a ty góly jim k tomu pomohly.“
Noví trenéři Václav Rys a Daniel Korda jsou s týmem týden. Už s ním odehráli i přátelské utkání s Brozany. Jak se stačili sžít s hráči, poznat je herně a případně i charakterově? „Tak jsme tady týden a za týden asi těžko budu dělat nějaké radikální závěry. My jsme se soustředili na dvě věci, které jsme si řekli. Snažili jsme se to trošku zlepšit a dostat kluky z téhle deky, nepohody, v níž byli. Doufám, že ten výsledek tomu mužstvu pomůže.“
„S trenérem Rysem jsme šli do toho s tím, aby v České Lípě zůstala třetí liga, a to je prvořadý cíl. A co bude dál, to uvidíme,“ dodal Korda.
ARSENAL Česká Lípa – SK Slovan Varnsdorf 2:2 (0:1)
Branky: 48. Vrabec, 55. Mičkal – 19. a 66. Čemba
Rozhodčí: Vlasjuk – Hlaváč, Duchoň