Českolipští florbalisté gólem v poslední vteřině zdolali Znojmo

Ve šlágru 14. kola první florbalové ligy hostila vedoucí Česká Lípa do té doby druhé Znojmo a na severu Čech se tak očekávala napínavá a nervy drásající bitva. Veškeré papírové předpoklady se potvrdily do puntíku, neboť o vítězi duelu rozhodla branka v čase 59:59, o kterou se postaral Milan Tichý. Velký podíl na zisku tří bodů měl také Jakub Novák, jenž v utkání zaknihoval čtyři góly.

První vyloženou šanci si vypracovali hosté, ale když Čihal svůj únik gólově nezakončil, udeřilo na druhé straně. Slaný nahazoval balónek, který před Benešem tečoval Jakub Novák, jenž tak zahájil své velkolepé představení. V 7. minutě se před Ponomarevem objevil Martínek, ovšem českolipský brankář stačil včas zakročit.
Poté se nechal vyloučit Kucharič a v oslabení zahrozil Horák, ale blíž ke gólu měli opět Českolipští. Po střele Jirsy vypadl Benešovi míček z výstroje, ale znojemský brankář se rychle zorientoval a odvrátil hrozící pohromu. V samotném závěru první třetiny se proti pravidlům provinil Slaný a Znojmo zkusilo své štěstí při power-play, ale z gólu se radovalo až v úvodu druhé části.

Sláma našel volného Martina Pánka, který přišpendlil hrací předmět pod víko. Znojemští vycítili šanci na obrat, jenže Paláta vychytal Ponomarev. Svěřenci trenéra Jana Šťastníka měli v těchto fázích hry územní převahu, ale Palát neuspěl ani napodruhé, když tentokrát trefil tyč. Ponomarev musel být v permanenci i ve 29. minutě, kdy jeho bdělost prověřil Kucharič.
Poté zaváhal při rozehrávce Mlejnek, ale jeho chybu nedokázal Sláma potrestat. Vzápětí se zapotil také Beneš, když vytasil dva těžké zákroky v krátkém časovém sledu. Nejprve na něj nevyzrál Tichý a záhy neuspěl ani dorážející Novák. Do kabin se tak po dvou třetinách odcházelo za stavu 1:1.

Jihomoravané vstoupili do třetí periody lépe, Částek zpoza vlastní branky vysunul do brejku Martina Pánka, který svůj únik zakončil přesně a poslal Znojmo poprvé do vedení. O dvě minuty později se o slovo přihlásili hostitelé a po přihrávce Tichého přesně zacílil Jakub Novák. V čase 45:11 se hosté opět dostali do trháku, Pavel Palát zužitkoval pas Hanáka a potřetí překonal Ponomareva.
Následně Ponomarev špatně rozehrál, balónku se chopil Sláma a po jeho nabídce se mezi střelce zapsal Petr Čihal. V tuto chvíli byly pro českolipské hráče a fanoušky znojemské okurky opravdu hodně kyselé, ale tu správnou chuť jim začali domácí vracet poměrně záhy. Nejdříve zkompletoval hattrick Jakub Novák, po něm vyrovnal na 4:4 Martin Jeřábek a obrat ve skóre dokonal Jakub Novák.
Znojmo poté sáhlo k power-play a při hře bez brankáře se dočkalo vyrovnání. Martínek vybídl ke skórování Tomáše Kuchariče, který svou šancí nepohrdl. Následně se v českolipské sportovní hale odehrálo něco, co se opravdu nevidí každý zápas.
Do konce řádné hrací doby zbývaly pouhé dvě vteřiny a Českolipští měli po předchozím faulu jednoho ze znojemských hráčů k dispozici standardní situaci. Svoji výhodu ještě umocnili odvoláním Ponomareva z branky a po přihrávce Motejzíka propálil vše Milan Tichý. V hledišti vypukla extáze, časomíra ukazovala čas 59:59. Znojemští florbalisté sice protestovali, že gól padl po uplynutí základního času, ale prodloužení si už nevynutili, a z České Lípy se tak na jih Moravy vrací s prázdnou.

Ohlasy trenérů
Jiří Stožický (FBC BRZDY CZ Česká Lípa): „Dnes jsme měli velké potíže se sestavou, a tak místo florbalové hry jsme bojovali. Jsem proto rád, že se nám podařilo vyhrát. Děkujeme divákům za velkou podporu v celém roce. Přeji všem šťastné svátky a hodně zdraví.“
Jan Šťastník (TJ Znojmo LAUFEN CZ): „Vyrovnané utkání, které rozhodla neregulérní branka. Domácí rozehrávají v čase 59:58 balónek u mantinelu v polovině útočného pásma, míček jde nahoru od branky směrem k půlící čáře, poté přichází střelba, míček letí přibližně 15 metrů a časomíra ukazuje čas 59:59. Klobouk dolů, co vše se dá na tom světě stihnout za jednu vteřinu. Díky divákům za výbornou atmosféru a České Lípě gratuluji k zaslouženému vítězství v základní části.“

FBC BRZDY CZ Česká Lípa – TJ Znojmo LAUFEN CZ 6:5 (1:0, 0:1, 5:4)

Branky a asistence: 3. Novák (Slaný), 43. Novák (Tichý), 49. Novák (Merlíček), 53. Jeřábek (Merlíček), 55. Novák (Merlíček), 60. Tichý (Motejzík) – 21. Pánek (Sláma), 41. Pánek (Částek), 46. Palát (Hanák), 48. Čihal (Sláma), 60. Kucharič (Martinek).
Rozhodčí: Valenta, Žďárský. Vyloučení: 1:1. Využití: 0:1. Diváci: 328.

Sestavy:
Česká Lípa: Ponomarev – Motejzík, Mlejnek, Slaný, Tichý – Bezouška, Jeřábek, Novák, Procházka, Karel, Merlíček, Matějíček, Jansa, Pastor, Hnízdil, Jirsa. Trenér: Jiří Stožický.
Znojmo: Beneš – Rada, Částek – Salava, Palát, Peš, Horák, Čihal, Sláma, Zejda, Hanák, Martinek, Juříček, Pánek, Virgl, Kucharič. Trenér: Jan Šťastník.