Expedice Kaali – 3. část

Verze pro tisk |

V závěru Expedice nás čekala návštěva tří měst. Součástí článku je tradiční top ten.

Po brzké snídani v estonském Pärnu jsme se přesunuli do lotyšského hlavního města Rigy, v němž jsme museli na deset hodin opustit autobus. Zatímco řidič si jel odpočinout na hotelu, my nachodili až dvacet kilometrů. Riga naštěstí nabízí velice pestré spektrum aktivit. Většina z nás začala na největší tržnici Evropy, která se nachází v hangárech, které za První světové války postavili Němci pro své vzducholodě. Ryby, maso, mléčné výrobky, pečivo i obyčejný blešák.

Jeden z nejlepších pohledů na město i jeho okolí je z tzv. Stalinova dortu, mrakodrapu z doby budování socialismu. Za pět euro se výtahem vyjede do patnáctého patra, pak se ještě přidají dvě pěšky.

Pravoslavné kostely, lodičky v parku, secesní i gotické domy, ale rovněž fandění ve společnosti Švédů a Angličanů. V Rize probíhaly slavnosti, jejichž součástí byly zpěvy v ulicích, což zážitek z tohoto města dále umocňovalo.

8. 7. – neděle

Následovala nejnáročnější noc. Nemytí, upocení jsme nasedli do autobusu a v šest vystoupili ve Varšavě, abychom řidiči opět umožnili si odpočinout. Obrovským zážitkem bylo projít si prázdné Staré město, v němž jsme narazili jen na pár opilců. Jaká změna, když jsme se do něj vrátili po poledni. V českých průvodcích se ještě stále píše, že Varšava nemá co nabídnout, ale těm, co měli síly, devět hodin nestačilo.

 I ve Varšavě jsme zamířili do bolševického mrakodrapu, který jako by tomu rižskému z oka vypadl. Zde však výtah jezdí až do patra třicátého.

Část jela metrem do muzea Varšavského povstání, já se přesunul k Visle, kde je vybudována nová „náplavka“ s řadami pláží a hospůdek.

Večer jsme přejeli do města Lodž. Hotel měl na internetu přívlastek nejlepší v centru Lodže. Skutečnost byla taková, že nás navigace zavedla do zkrachovalého továrního areálu, v němž bylo ubytování uděláno ze staré kancelářské budovy. Většině to bylo jedno, hlavně když byly k dispozici prostorné postele.

9. 7. – pondělí

Hotel svou reputaci zachránil tradičně bohatou polskou nabídku.

Čekala nás poslední turistická zastávka. Na druhé největší české město – Vratislav – jsme měli jen dvě hodiny. Ze své předchozí zkušenosti vím, že na něj nestačí ani dva dny. Ale všichni si prohlédli aspoň nově zrekonstruované centrum, někteří stihli i půlhodinovou projížďku po zdejších kanálech.

Po šesté hodině jsme dvacátou Expedici rozpustili před budovou gymnázia.

Letošní TOP TEN, v němž mohl každý účastník rozdat pět bodů, dopadlo takto:

1.       Národní park Kemeri

2.       Tallinn

3.       Riga

4.       Baltské moře

5.       Pevnost Suomenlinna

6.       Trajekt Tallinn – Helsinki

7.       Útesy Panga Pank

8.       Helsinki

9.       Varšava

10.   Společenské hry

Předchozí části naleznete zde a zde.

Nahoru