Expedice Apuseni 2019 – čtvrtá část

Verze pro tisk |

Po poslední noci v Eibentálu jsme se nechali ráno odvézt do Svaté Heleny a vyrazili na túru do další české vesnice – do Gerniku.

Ve Svaté Heleně jsme se zastavili jen u krámku, abychom doplnili zásoby.  Začátek trasy vedl po asfaltové cestě, která zde vznikla v rámci projektu na zpřístupnění polí. I fotbalové hřiště, na kterém se spávalo pod širákem, doznalo změn.  Hodně pozemků leží ladem, ale největší změnou jsou větrné elektrárny, které výrazně změnily ráz krajiny. Pokrok ani v Rumunsku nezastavíš. Zůstaly krásné louky, krasové závrty a škrapy.

Postupovali jsme slušným tempem, občas pozorovali kuňky nebo roháče. Rozdělili jsme se asi ve dvou třetinách cesty. Někteří zamířili rovnou do Gerniku, jiní si zašli asi čtyři kilometru k další jeskyni – k Turecké díře.

V Gerniku nás přivítala Mlsárna s domácími koláči a hospoda, ve které běžela televize Nova. Když jsme se všichni zase sešli, nastalo rozdělování do chalup. Minule jsme se myli ve žlabech určených k napájení dobytka a na záchod chodili do kadibudek. I v Gerniku už ale nebyl problém ubytovat celou výpravu v chalupách vybavených koupelnou. Zážitkem se stalo rozvážení batohů i gymnazistů na valníku traktoru. Pro mnohé byla novou zkušeností večeře. Vše poctivě na sádle, domácí sýry, domácí tvaroh, koláče, čaje z bylinek…

Předposlední den Expedice nás nejprve čekal sestup do rumunské vesnice Sichevița. Byla neděle. Místní nejprve navštívili kostel, potom se zastavili v místní hospodě a prohlédli si, co nabízejí trhovci. My se ve všem tom shonu umývali u studny a převlékali se do nepropocených věcí.

Poslední zastávkou byl Temešvár, do kterého jsme dorazili po čtyřech hodinách jízdy. Dali jsme dvouhodinový rozchod. Všichni prolezli katedrální chrám Tří hierarchů, který spravuje Rumunská pravoslavná církev. Já se těšil na už dvacet let rekonstruované náměstí Piața Unirii. Stále není hotovo. Potěšily jazzové koncerty, které probíhaly na náměstích i v malých slepých uličkách.

Pak už následoval noční přesun do České Lípy.

Cestou jsme ještě vyhodnotili tradiční expediční top ten. Letos dopadlo následovně:

1. Průchod soutěskou Galbeny

2. Ponorné hrady

3. Hospoda U Medvěda v Eibentálu

4. Výstup na Domogled

5. – 6. Ubytování v Gerniku

5. – 6. Koupání v Dunaji

7. Lodě v soutěskách

8. Ponorná louka

9. – 10. Rozvážení traktorem v Gerniku

9. – 10. Jeskyně Radesei

Předchozí díly jsou zde , zde a zde.

Fotografie: Milan Bárta a Antonín Mestek.

Nahoru