10. výročí od povodní

Pět otázek pro starostku České Lípy (12/2019)

Verze pro tisk |

Smí se v Dubici koupat? Kolik stojí forenzní značení kol? Jak funguje podle starostky MHD?

Všiml jsem si, že jste si vybrala dovolenou. Budete většinu léta trávit starostováním? Čeká vás v roli starostky přes léto nějaké zásadní rozhodnutí?

Ano, žádnou další velkou dovolenou neplánuji, strávím tedy léto starostováním. Žádné zásadní rozhodnutí mě přes léto nečeká. Je to i tím, že zasedání zastupitelstva máme naplánovaná na červen a pak až na září a bez zastupitelstva ani žádné zásadní rozhodnutí udělat nemůžete. Máme sice naplánovaná dvě jednání rady města, ale tam bychom měli rozhodovat jen o běžných věcech, které v radě projednáváme. Nechceme úřad vystavit dvouměsíční absenci jakéhokoli rozhodnutí, abychom nezdržovali chod úřadu či administraci veřejných zakázek. Těším se na léto, protože přeci jen bude na úřadě volnější režim a já budu mít konečně čas se pořádně zakousnout do věcí, na které jsem neměla od nástupu na radnici čas a řešila je, jak se říká za pochodu.

Když jsem jel přes Dubici, zaznamenal jsem, že poměrně dost lidí se koupe přímo v jezeře u hlavní pláže. Jsou nyní v Dubici nějaká omezení?

Situace v přírodním areálu v Dubici je bohužel stále stejná. Voda není vhodná ke koupání, koupání je v areálu zakázáno, na což upozorňují i cedule umístěné v areálu. Pokud se někdo i přes upozornění ve vodě koupe, je to jen na jeho vlastní nebezpečí. Těžko můžeme okolo vodní plochy natáhnout plot a vyhazovat lidi z vody, když je navíc v Dubici provozován vodní vlek.

I na komisi jsme řešili obrovský zájem o forenzní značení kol. Kolik město tato akce stojí a bude se nějak rozšiřovat, aby došlo k uspokojení všech zájemců?

V letošním roce máme k dispozici sadu k označení 200 jízdních kol a 50 invalidních vozíků, projekt nás vyšel na zhruba 60 tisíc korun. Pro příští rok plánujeme nakoupit další sadu, projekt chceme financovat z prostředků Ministerstva vnitra, které forenzní značení kol podporuje a je jeho garantem. Město by mělo z celkové částky pak zaplatit jen asi 10% jako spoluúčast. I nás velký zájem občanů těší, důkazem je fakt, že všechny termíny na celý červenec byly během několika hodin rozebrány. Plánujeme však ještě zveřejnit termíny na srpen a září tak, abychom opravdu označili všech 200 kol.  

Máme za sebou první měsíc se staronovým dopravcem, který zajišťuje MHD v České Lípě. Jak tento měsíc hodnotíte? Ať už po stránce spokojenosti zákazníků, jízdních řádů nebo finanční?

Poměrně nedávno jsme si dělali takové prvotní zhodnocení, zda dopravce smlouvu dodržuje. Jak víte, uzavření smlouvy doprovázely kontroverze a z mého pohledu nestandardní kroky, proto se také na plnění smlouvy důsledně zaměřujeme. Prozatím vše, co bylo ve smlouvě dohodnuto, firma dodržela. Máme dva nové 12metrové autobusy, v autobusech jsou k dispozici LCD televize pro jednodušší informování občanů, upravili jsme jízdní řády, byla rozšířena provozní doba centra Opuscard, nově mají lidé možnost si osobní kartu vyřídit na počkání včetně pořízení fotografie. Navíc meziročně stoupl počet lidí, kteří městskou autobusovou dopravu využívají, z čehož mám radost. Se zástupci dopravce jsme v intenzivním kontaktu, aby vše běželo, jak má. Samozřejmě naše snaha nemusí být 100% úspěšná, před několika dny jsme například řešili stížnost na řidiče za jeho hrubé chování. To úplně ovlivnit nemůžeme, o to víc nás to mrzí. Co se týče financí, situace už tak růžová není. Vše se řídí cenou dopravního výkonu, jejíž výše je závislá na ceně pohonných hmot, platech řidičů, inflaci. Pro nás se cena dopravního výkonu mění vždy, když jsou celostátně vyhlášeny změny jízdních řádů, což je zhruba čtyřikrát ročně. Pro letošní rok máme v rozpočtu připraveno 50 milionů korun. Věříme, že nám tato částka bude stačit, nicméně do konce roku se cena dopravního výkonu bude ještě několikrát měnit. Takže je předčasné předpovídat, jak to dopadne.

Prostor pro vaše téma: 

Novinky v Regionálním turistickém informačním centru

Hlavní turistická sezona se kvapem blíží, naše Regionální turistické informační centrum však je na sezonu dobře připraveno. Od června máme k prodeji nového dětského průvodce městem, s pomocí kterého si rodiny projdou centrum města, navštíví historická místa, všimnou si zajímavých detailů. Turisté také mohou vyrazit na komentovanou prohlídku městem, tyto prohlídky se v létě budou konat každý den. Kromě toho máme novou sadu pohlednic, které zachycují Českou Lípu na starých fotografiích, k vidění je na nich například Červený dům, obchodní akademie nebo kostel sv. Máří Magdaleny. Nově lze také v našem „íčku“ platit kartou, což zajisté ocení ti, kteří nejsou zvyklí u sebe nosit velkou hotovost :-)

Nahoru