M. Bučko: maminkám nabídneme výběr ze tří obědů i večeří

Verze pro tisk |

Na porodnici a oddělení novorozenců čeká všechny maminky příjemná novinka. Od 1. ledna si zde budou moci vybrat vždy ze třech jídel to, co jim nejvíce vyhovuje. Na novinku jsme
se zeptali vedoucího nutričního terapeuta a vedoucího stravovacího provozu českolipské nemocnice Mariána Bučka.

1. Kde vznikl nápad, aby si maminky mohly v nemocnici vybírat z více pokrmů?
Snažíme se v oblasti stravování jít s trendem moderní doby. Inspiraci hledáme neustále, snažíme se naše služby zlepšovat, držet kvalitu a také sledovat potřeby našich pacientů. Co bych vyzvedl, velkou součástí všech změn v jídelním lístku naší nemocnice je pracovní kolektiv. Proto bych hned v úvodu rád poděkoval celému svému pracovnímu týmu za kladný a pracovitý přístup ke všem novinkám a nápadům. 

2. Proč zrovna novopečené maminky?
Nároky na stravu všech pacientů v nemocnici jsou vysoké, dbáme na to, aby strava byla plnohodnotná a odpovídala individuálním potřebám. Maminky pak jsou určitě takovou specifickou oblastí, skladbou svého jídelníčku navíc ovlivňují své nově narozené dítě. 

3. Jak bude konkrétně jídelníček vypadat?
Nutriční terapeuti budou na každý týden s předstihem posílat na lůžkové oddělení porodnice a novorozenců aktuální jídelní lístek. Všechna nabízená jídla budou v rámci tzv. porodnické diety, kdy maminkám vždy nabídneme výběr ze tří druhů obědů a stejně tak i večeří. I zde chceme nabídnout tři druhy pokrmů, ať již studených nebo teplých.. Navíc, stejně jako u zaměstnanců nemocnice a veřejnosti, kteří využívají naši kuchyni, budeme jídelníček připravovat dle ročních období. V letních měsících se snažíme volit jídla lehčí, v zimních měsících nabízíme více tradiční pokrmy. 

4. Jste připraveni i na speciální požadavky ze strany maminek? Některé jsou například nějakým způsobem v oblasti stravování limitovány?
Snažíme se, stejně tak jako u jiných pacientů, respektovat různé intolerance na potraviny. Vždy probíhá stejný postup, jídelníček pro danou pacientku vždy řádně posoudíme
a vynormujeme dle individuálních požadavků a dle platného dietního systému. 

5. Co byste maminkám popřál?
Samozřejmě kromě zdraví hlavně to, aby jim u nás chutnalo a aby jim nová možnost výběru jídel ještě více zpříjemnila pobyt v českolipské nemocnici.
 

Nahoru