Dita Krčmářová: Jsem ráda, že lidi baví ČDP se mnou

Verze pro tisk |

Dlouholetá členka Divadelního klubu Jirásek Česká Lípa, předsedkyně spolku a prezidentka Českolipského divadelního podzimu Dita Krčmářová mluvila o tom, proč stojí za to jít na letošní 43. ročník této nesoutěžní divadelní přehlídky amatérských i profesionálních divadel. Na co se tedy můžeme těšit? A proč jí práce na festivalu stále baví?

Jak dlouho stojíš v čele Českolipského divadelního podzimu (ČDP)?
Tak to jsi mě dostala (smích)! Nevím přesně, čtyři nebo pět let.

Co tě na ČDP nejvíc baví?
Baví mě skládat dramaturgii festivalu a baví mě, že jsem našla lidi, který to baví se mnou. Věříme tomu a je to každý rok úplně stejný. Bojíme se před festivalem, že to všechno špatně dopadne a pak prožíváme tu euforii z toho, že se hry divákům líbily a máme radost z toho, že se festival povedl. Baví mě to, že přivezeme lidem opravdu amatérské soubory, které mají velkou kvalitu. Nechci vůbec rozlišovat mezi amatéry a profesionály, snažíme se lidem přivézt to, co si opravdu myslíme, že je zaujme. Můžeme se samozřejmě splést, ale většinou se v minulosti jednalo o divácky úspěšná představení.

Co ti dělá největší radost na ČDP?
Plnej sál. První radost je, když vidíme, že se po třetí den po spuštění předprodeje prodá polovina permanentek. Pro mě to znamená, že se lidi nezajímají o to, jak je poskládaná dramaturgie festivalu, ale prostě nám věří. A to je nejvíc. Druhá radost je, když mi ředitelé škol napíšou, že mají zájem o naše školní představení. Třetí radost je, když vidím, že do toho lidé z DK Jirásek jdou každý rok znovu a těší se, že se budou starat o soubory a společně to zvládneme.

Na co se těšíš letos nejvíc?
Letos je to hrozně těžký. Nevím, co se děje, ale letos se tak strašně těším na každý představení, protože se letos opravdu urodilo na amatérské scéně. My máme lidi, kteří objeli amatérské festivaly a dávají ruku do ohně za představení, která máme letos na programu. Navíc se už s těmi soubory známe, takže se na ně těšíme i jako na kamarády. Letos je program hodně rozmanitý. Hamlet, Maryša, Zlatý drak, Funus, Slávek Novák a Přemek Bureš, který k nám přijede z Ostravy, slam poetry, což je úplná novinka, kterou jsme tady zkusili v loňském roce v baru a na popud diváků jsme si řekli, že to zkusíme na velké jeviště. Letos je pro mě ČDP nabouchaný, a proto se opravdu těším na každé představení.

Největší radost na Českolipském divadelním podzmu je plnej sál.

Je nějaký rozdíl mezi letošním a loňským ročníkem?
Bude workshop. Chtěla bych na něj všechny moc pozvat, a hlavně mladý lidi a studenty. Na workshopu se totiž budou moct potkat se slam poetry face to face. Worshop povedou Dr. Filipovitch a Rimmer, což je přezdívka Jirky Charváta, Českolipáka, který je bývalým studentem gymnázia. Workshop bude jen pro devět lidí a ti, kteří na něm budou, se určitě od kluků hodně naučí a budou mít možnost formu slam poetry pořádně pochopit. Je to jedinečná příležitost, protože v takto malém množství kluci workshopy nedělají. V tomhle jsme určitě jedinečný a doufám, že na to lidi uslyší a přijdou. 

Nebojíš se toho, že je ČDP o den delší?
Bojím. Je mi jasný, že je to divadelní jízda a ukáže se, jestli jsme nabalili nové diváky. Nevím, jestli náš divák, který chodí na festival v posledních letech, vydrží chodit do divadla šest dní v kuse. A jestli to vydržíme my  Ale na druhou stranu si říkám, že je to jen jednou za rok, tak proč do toho nejít. Uvidíme, jestli to všichni přežijeme (smích)

Proč by měli lidi přijít na letošní ČDP?
Je vždycky hrozně hezký, když nás naši diváci podpoří. Všichni, kteří ČDP dělají, chodí do práce, děláme vše po odpoledních, po nocích. A děláme to proto, protože v tom asi vidíme nějaký smysl. A myslím, že teď v Lípě všechno, co se děje z toho důvodu, že my všichni chceme vytvořit něco, co po nás zůstane. A chceme nabalit ty mladší lidi, studenty, kteří si řeknou, jé, tak my to taky zkusíme. My jsme také začínali tak, že na festival chodilo mnohem menší množství lidí. Ale protože jsme vydrželi, ty lidi jsme si získali. A to je nejvíc, nevzdávat se a pořád si říkat, že ten život má smysl. Že má nějakou hodnotu. A tu hodnotu tady chceme nechat. My jsme si jen vybrali tu divadelní. Na závěr bych chtěla všechny pozvat na naši premiéru. Divadelní klub Jirásek se rozhodl dělat Hamleta pod taktovkou Václava Klapky a je to veliký rozhodnutí, je to velký titul. Během přípravy ČDP nepřetržitě Hamleta zkoušíme, všichni, kteří dělají ČDP zároveň zkouší Hamleta. Smekám tímto před všema. Budeme tedy rádi, když nás přijdou diváci podpořit.

Program Českolipského divadleního podzimu 2019

Pondělí 14. 10.
18:00 Když nudí řemeslo, začíná umění…
vernisáž výstavy Cyrila Grolmuse
19:00 Bratři v tricku Praha
Funus

Úterý 15. 10.
19:00 Divadýlko na dlani Mladá Boleslav
Vávra aneb všechno, co jste chtěli vědět o Maryše a báli jste se Mrštíků zeptat

Středa 16. 10.
19:00 Divadelný súbor Hugo (SK)
Návštěva starej dámy

Čtvrtek 17. 10.
19:00 Divadlo Radar/Hrobeso Praha
Zlatý drak

Pátek 18. 10.
19:00 Absintový klub les Ostrava
Slávek Novák aneb Příběh opravdového herce, který se opravdu stal
21:30 Slam poetry exhibice

Sobota 19. 10.
9:30 Workshop Slam poetry, ZUŠ Česká Lípa, vstupné 450 Kč
14:00 Divadlo Láry Fáry
Cirkusácká pohádka
19:00 DK Jirásek Česká Lípa
Hamlet

Přehlídka se odehrává v Jiráskově divadle v České Lípě, vstupné na představení je 130 Kč. Více informací najdete na www.cldp.cz

Dita Krčmářová s Přemyslem Burešem, který bude v rámci ČDP hrát představení Slávek Novák v pátek 18.10.
 

Nahoru