Ceny Paměti národa vznikly v Kamenickém Šenově

Verze pro tisk |

V sobotu 8. května se na Žofíně v Praze konal slavnostní koncert spojený s předáváním cen Paměť národa v rámci projektu My jsme to nevzdali, který organizuje společnost Post Bellum. Ceny, které předávaly významné české osobnosti Václav Havel, Tomáš Halík, Jiří Stránský či Václav Jakeš, vznikaly v Kamenickém Šenově.

Jejich výrobou byla pověřena SUPŠS v Kamenickém Šenově, kterou se z ekonomických důvodů chystá uzavřít vedení Libereckého kraje. K zakázce došlo na základě spolupráce a doporučení magistrátu hlavního města Prahy. Organizátoři vysoce ocenili vynikající kvalitu provedené práce. Při výrobě cen bylo použito originální technické řešení spojení skla a kamene, které navrhl a realizoval odborný učitel Leoš Smejkal.

Leoš Smejkal

Josef Kříž

Cena Paměť národa je občanskou cenou udělovanou osobnostem, které ve svém životě prokázaly, že svoboda, čest a lidská důstojnost nejsou prázdná slova. Podle návrhu designéra Jakuba Fabela byly čtyři ceny vyrobeny ze skla a kamene. Tyto materiály nebyly zvoleny náhodně. Sklo zde reprezentuje staletou sklářskou tradic, kámen umístěný mezi skleněnými pilíři pochází z Karlova mostu a byl nalezen na břehu řeky Vltavy. Symbolizuje myšlenku, že naše historie je v rukou každého z nás a jen na nás záleží, jak se zapíše naše konání do dějin. Dva skleněné pilíře se jmény osobností, které cenu předávají a osobností, které ji získávají, představují neviditelnou, ale mocnou sílu, která v běhu času pomáhá našemu národu zachovat si svou důstojnost, lidskost a dobrý charakter. „Tato síla pak dokáže povznést i symbolický kámen z Karlova mostu,“ komentoval dílo ředitel školy František Janák.

 


 

Nahoru