Maribor s Erasmem 9

Verze pro tisk |

Hynek Bárta pobývá v Mariboru v rámci projektu Erasmus a pravidelně nás informuje o životě ve Slovinsku.

9. 5. 2016 Den osmdesátý druhý

Je tu poslední dobou nějak mrtvo, lidi tu měli rodiče nebo naopak někam zmizeli. Ráno jsem měl „alespoň“ školu, která mě trochu vyvedla ze stereotypu. Po škole jsem si tradičně zacvičil a nakoupil. Přes den jsem se začal již cíleně připravovat na zkoušky, které mě čekají začátkem června. Večer jsme pak vyrazili do kina na Kapitán Amerika: občanská válka. Film byl super, rozhodně ode mě dostane na ČSFD pět hvězdiček, nicméně když jsem viděl výsledek hokeje, tak si říkám, jestli jsem nezvolil špatný program na večer. Snad ne, vypadá to, že by letos mohli hrát výborně, celý turnaj.

10. 5. 2016 Den osmdesátý třetí

Ráno jako tradičně, sport a učení. Před dvanáctou jsem si zajel koupit lístek na výlet pořádaný studentskou organizací do Lipice, která je známá chovem koní, do Piranu, což je historické město na pobřeží, a na několik dalších míst. Jiná studentská organizace pořádala ve městě akci s názvem Global village, kde se sešli studenti ze třinácti států, aby prezentovali svou kulturu, tradice a jídlo. Kromě klasických států jako je Španělsko, Portugalsko, tu byly také státy jako Pákistán, Senegal nebo Japonsko, u kterého jsme dostali příležitost naučit se skládat origami. Večer pak byl až neobvykle mrtvý. Několik lidí odešlo velmi brzy na party, ale na naší ubytovně se nedělo vůbec nic.

11. 5. 2016 Den osmdesátý čtvrtý

Před obědem sport a nákupy, špatné počasí mě po zbytek dne bohužel ukotvilo doma. Část dne jsem se tak učil, také mi tu naložili větší porci práce, takže jsem se rozhodně nenudil. Také jsem sledoval zmar Slovenska, které po prvních dvou slušných zápasech začalo tápat. Večer jsem se alespoň podíval na švédskou kanonádu a to bylo tak všechno. Spolubydlící někde pařil, takže byl klid.

12. 5. 2016 Den osmdesátý pátý

Od rána pršelo. Člověku se pak nechce totálně nic dělat, ono se toho ani moc dělat nedá. Opět jsem tak celý den strávil u učení, práce, seriálů a hokeje, v němž mě ti naši hokejisti neustále příjemně překvapují. Večer opět proběhla warm-up party.

13. 5. 2016 Den osmdesátý šestý

Navzdory předpovědím bylo ráno krásně, ráno sport a nákup. Rozhodl jsem se, že se půjdu učit do školní knihovny a byla to dobrá volba. Nefunguje tam Facebook ani Youtube, takže jsem se celou hodinu a půl soustředil pouze na učení a dodělal celou semestrální práci. Odpoledne jsem opět věnoval hokeji, naši chlapi zase potěšili. Zbytek dne se nic moc nedělo, protože spousta lidí je pryč nebo se chystá na víkend odjet, takže i můj spolubydlící šel spát relativně brzo.

14. 5. 2016 Den osmdesátý sedmý

Ráno jsem šel navzdory dešti na krátký výběh. Můj spolubydlící v devět odjel do Prahy, dal jsem mu pár doporučení, co v Česku dělat, a jakmile odjel, mohl jsem si začít vychutnávat nadcházející čtyři dny bez chrápání. Začal jsem vyluxováním, vytřením a utřením prachu v pokoji, pak jsem si vyžehlil pár triček. Uvařil jsem si obědy a večeře na celý víkend, protože v Lidlu měli slevy na hromadu masa. Odpoledne jsem pak koukal na seriály a učil se. Večer jsem si po delší době povolil trochu uzdu a vyrazil na kulečník.

15. 5. 2016 Den osmdesátý osmý

Další propršený den. Naštěstí jsem měl navařeno, takže jsem ani nemusel odcházet z domu. Den jsem strávil učením, prací a čekáním na hokej. Bohužel mě tentokrát ti naši moc nepotěšili. Večer jsme vyrazili na zápas Slovenska s Finskem do místní hospody, ve které bohužel nepochopili, že když jsme se byli předem zeptat, zda nám pustí Finsko vs. Slovensko, tak opravdu chceme sledovat tento zápas a ten mezi Švýcarskem a Švédskem nás neuspokojil. Večer jsem šel opět spát s příjemným vědomím, že mě nevzbudí žádné chrápání ani pozdní příchod spolubydlícího.

16. 5. 2016 Den osmdesátý devátý

Ráno jsem měl mít poslední přednášku tohoto semestru, nakonec se sice ukázalo, že poslední není, ale i tak utekla rychle. Po škole jsem vyrazil sportovat, protože bylo hezky. Odpoledne a večer jsem pak věnoval učení, protože se nehrál žádný atraktivní hokej. Večer s počasí opět zkazilo. Také je zajímavé, že když tu není můj spolubydlící, tak se ani moc nepaří.

17. 5. 2016 Den devadesátý

Ještě se mi nestalo, že bych v půlce května potřeboval k rannímu běhání rukavice, ale tak všechno je jednou poprvé. Poslední dobou si přijdu jak hokejový zpravodaj, každý den se spousta lidí ptá, jestli hrajeme, pokud ano, tak jak. Tentokrát jsem mohl být s výsledkem našich opět spokojený. Po hokeji jsme vyrazili do města na studentský festival Lampiončki. Bohužel jsem si nevybral správnou dobu, protože přes den se pouze grilovalo na předem rezervovaných místech a pilo. Odpoledne dorazila dobrá zpráva z Česka, že můj bratr udělal maturitu. Také jsem se nedávno zmiňoval o pohovoru na pracovní pozici do Irska, no a zrovna mi přišly podepsané papíry o přijetí, takže se o prázdninách doma ani moc neohřeju. Večer přijel spolubydlící z Prahy, rychle vybalil a vyrazil na party.

18. 5. 2016 Den devadesátý první

Netradičně jsem si přispal, protože hřiště bylo po včerejší party uzavřené. Ráno jsem se tak již tradičně učil a sledoval seriály. Na prolézačky jsem se vypravil až po obědě a ačkoliv už byla skoro jedna, stále jsem potkával opozdilce vracející se ze zmiňovaného festivalu. Zacvičil jsem si a nakoupil a vrátil se na kafe se sušenkami. Tentokrát ani nebyl žádný hokej, takže jsem doháněl seriálový deficit. Večer jsem si uvařil kuskus na sladko a pokračoval v učení, čas totiž docela letí a první zkouška je již z 14 dní, ale přijde mi, že jsem jediný, kdo si to uvědomuje.

19. 5. 2016 Den devadesátý druhý

Ráno bylo stejné jako obvykle, tedy sport, snídaně, učení atd. Po obědě už jsem jen vyčkával na hokej, který mě tentokrát poněkud zklamal. Nejhorší je, že tu do konce mistrovství budeme muset snášet provokování od Finů, nedej bože, aby nakonec vyhráli celý turnaj. Večer pak proběhla další party v našem slavném sklepě, mohl jsem se tak zúčastnit, protože se nemuselo nikam chodit a mohl jsem jít spát podle potřeby.

20. 5. 2016 Den devadesátý třetí

Předpověď hlásila poměrně ošklivé počasí, ale to mě neodradilo od ranního workoutu. Ukázalo se, že šlo o dobré rozhodnutí, v jedenáct začalo pršet a pršelo skoro až do večera. Večer jsem se pak rozhodl jít na chvíli na diskotéku, protože byla poslední organizovaná studentskou unií a probíhalo tam focení s cedulkou, že jsme přežili náš pobyt v Mariboru.

21. 5. Den devadesátý čtvrtý

Ráno odjezd v 6:45 na celodenní výlet, po necelých čtyřech hodinách spánku jsem nebyl zrovna čilý. Nejdříve nás vypekl řidič taxi, který nezná rozdíl mezi čísly 4 a 5 a my tak museli na poslední chvíli jet přes celé město na kole. Pak již vše probíhalo podle plánu. První zastávkou byla Lipice, kde jsme měli štěstí zahlédnout cvičení koní na vystoupení v rámci 436. výročí chovu koní. Dalším cílem byla solná pole nedaleko města Piran. Následovala návštěva vinného sklepa s třetím nejvyšším sudem v Evropě a ochutnávka tří místních typických odrůd. Začínám mít pocit, že ačkoliv nepiju, tak po všem tom ochutnávání a koštování budu z Mariboru odjíždět jako znalec vín. Program jsme pak zakončili prohlídkou historického centra Piranu a koupáním na pláži v Portoroži.

(První díl je zde, druhý zde, třetí zde, čtvrtý zde, pátý zde, šestý zde, sedmý zde, osmý zde).

Nahoru