Expedice Čantoryje 2015 – 3. část

Verze pro tisk |

Po náročném výstupu na Babí horu byl opět naplánován volnější den. Teda aspoň pro někoho. Studenti dostali vybráno – mohli se nechat vysadit v Zuberci a vyrazit na túru do Roháčů zakončenou koupáním a koulováním u ledovcových ples.

Tuto variantu si zvolilo sedm neúnavných. Ostatní zamířili do obce Podbiel, kde se nalodili na pltě a sjeli si na tomto vodním plavidle kus řeky Oravy. Do top ten se však nakonec dostala jiná atrakce – jízda bojovým vozidlem pěchoty, kterou nedaleko řeky provozoval zdejší nadšenec.

Odpoledne se jelo do termálních koupališť v Oravici. Pravda, vzduch 35 stupňů, voda 35 stupňů, to moc neosvěží. Zachraňovaly to tobogán, vlnobití, whirpool a jiné atrakce.

Předposlední den byl dnem dalšího přesunu. Na jedenáctou hodinu byla objednána exkurze do solného dolu ve Wieliczce. Další památka UNESCO a řada nej. Mimo jiné nejnavštěvovanější památka Polska. Naštěstí rezervace proběhla úspěšně a na Českolipany čekala průvodkyně s roztomilou češtinou. Úchvatný podzemní kostel a také dvě nové atrakce – podzemní laserová show a 5D kino, to byly hlavní chytáky exkurze. Aspoň do té doby, než jedna ze studentek omdlela a následně si užila jízdu hornickým výtahem zpět na povrch.

Ubytování v centru Krakowa bylo napínavé – nikde místo na zaparkování, hostel v rekonstrukci, ale vše se povedlo a půl hodiny po vyložení kufrů už byl rozchod n Rynku Glownym. Na královský hrad Wawel se šlo opět společně. Po večeři se někteří šli ještě projít do nedaleké židovské čtvrti Kazimierz, jiní šli raději brzy spát, protože ráno se vstávalo v pět.

Na osmou hodinu už totiž byla domluvená prohlídka koncentračního tábora Auschwitz. Opět se podařilo sehnat českého průvodce, takže kromě ryze emotivních prožitků se studenti dozvěděli i řadu informací. Po osvětimské části vytvořené z bývalých kasáren se ještě jelo do Birkenau. Zdejší dřevěný tábor už nebyl ničím jiným než továrnou na smrt.

Po polské dálnici vedoucí i kolem partnerského města Boleslawiec se výprava 9. července vrátila do České Lípy. Mimo jiné projela i Německem, takže ve skutečnosti vedla Expedice přes čtyři státy.

Cestou se vyhodnocovalo tradiční top ten.

1.       Výšlap na Babí horu

2.       Wieliczka – solný důl

3.       Ubytování Vitanová

4.       Osvětim

5.       Túra na Velkou Čantoryji

6.       Dolní Vítkovice

7.       Schronisko Soszow

8.       Projížďka BVP

9.       Roháčská plesa

10.   Ubytování Polanka

Nahoru