Tohle jsme opravdu nečekali? Aneb výsledek voleb detailně…

Verze pro tisk |

Ze všech stran se ke mně dostávají zprávy o překvapení jednotlivých politických stran, jejich kandidátů nebo i voličů o tom, jak volby v České Lípě vlastně dopadly. Překvapením je podle těchto ohlasů volební výsledek některých politických subjektů či samotná volební účast. Když jsem se probudil do nedělního rána a začal podrobněji vyhodnocovat volební výsledek v České Lípě, zjistil jsem, že rozdělení mandátů má svou logiku a konečný výsledek by neměl být pro nikoho událostí nepředstavitelnou.

 

Volební účast

Nejvíce ohlasů měla účast u volebních uren, která se v letošním roce vyhoupla na 28,8 %, k volbám tedy zamířilo 8.584 občanů, což je necelá třetina všech oprávněných voličů. Hlasy o historicky nejnižší voličské účasti jsou ale naprosto liché, komunální volby v České Lípě se tradičně těší nízkému zájmu obyvatel města. Nejvyšší účast byla v roce 1994, kdy se voleb zúčastnilo 40,16 % obyvatel, nejnižší účast pak byla v roce 1998, kdy k volebním urnám dorazilo 27,18 % oprávněných voličů. V následujících dvou volebních obdobích pak volební účast dosáhla 28,99 % (rok 2002) a 28,06 % (rok 2006). Rok 2010 pak přinesl nadprůměrnou volební účast 32,61 %. Letošní komunální volby tak nevybočily z dlouhodobého trendu.

V čem je chyba? Napadly mne dva důvody, proč je volební účast oproti jiným městům na tak nízké úrovni. Česká Lípa je tak trochu zvláštní město, počet obyvatel zde byl uměle navýšen v souvislosti s uranovou těžbou ve Stráži pod Ralskem. Počet obyvatel se zněkolikanásobil, ale nově přistěhovalí si nedokázali k městu vytvořit vztah. Nezajímá je, co se s městem děje, nikdy zde úplně nezapustili kořeny. Spousta lidí za prací dojíždí do cizích měst, Česká Lípa tak pro ně je jen místem pro přespání, ovšem málokdy se jim zde povede strávit celý víkend. Často totiž vyráží o víkendech na velké nákupy nebo za zábavou do velkých měst, ať už Prahy nebo Liberce.

Druhým důvodem je pak složitost komunálních voleb, kdy lidé pořádně nevědí, jak volební systém funguje. Ve městě velikosti České Lípy není problém vybrat kandidáty, které osobně znám nebo s nimi mám nějakou osobní zkušenost a nezajímá mě u nich stranická příslušnost. Jenže v tu chvíli přijdou političtí šíbři, kteří začnou voličům vykládat o tom, jak je jedinou správnou možností volit jednu politickou stranu, protože rozdělení hlasů mezi více kandidátek nepřinese nic dobrého a stejně neposunete svého kandidáta do zastupitelstva. Letos, stejně jako před čtyřmi lety, se však ukázalo něco jiného. Kandidátky, na kterých nedošlo k posunutí některých kandidátů, byly spíše výjimkou. Své o tom vědí lídryně dvou nejsilnějších politických stran v České Lípě, Romana Žatecká a Alena Šafránková. Zatímco prvně jmenovaná byla přeskočena pouze jedním kolegou z kandidátky, druhá kandidátka na starostku měla štěstí, že voliči hnutí přisoudili čtyři mandáty, protože mandát získala až jako čtvrtá v pořadí. Ze čtvrtého na druhé místo se posunul rovněž oblastní předseda ODS Juraj Raninec, díky čemuž získal mandát v městském zastupitelstvu.

Rozdělení mandátů mezi kandidující strany a hnutí

Současná vládnoucí koalice ve složení ODS + TOP 09 + SLK + SZ ve volbách ztratila čtyři mandáty z původních jedenácti. Neexistuje jiné vysvětlení, než že prostě nepřesvědčila veřejnost o tom, že za uplynulé čtyři roky udělala dost pro to, aby se obyvatelům v České Lípě žilo lépe. Nebo si toho zlepšení veřejnost prostě nevšimla.

Vítězem voleb se stala ČSSD a dalo by se říct, že toto vítězství bylo celkem očekávané. S přihlédnutím k předchozímu volebnímu výsledku, zklamaným voličům z následného uspořádání vedení města i relativně viditelné opoziční práci této strany není tento výsledek překvapením. Vzhledem k tomu, že je povolební situace odlišná od té před čtyřmi roky, je pravděpodobnost, že ČSSD sestaví koalici a nominuje svého zástupce na starostu či starostku města, velmi vysoká.

S čím však málokdo počítal je úspěch hnutí ANO, které skončilo v těsném závěsu za ČSSD jako druhé v pořadí. Ve volebních prognózách jim nikdo nedával příliš šancí, na kandidátce nebyly žádné výrazné osobnosti, což platí o Aleně Šafránkové jako kandidátce na starostku města. Nicméně úspěch se dá spojit s popularitou hnutí ve velké politice, která se pojí zejména s předsedou hnutí a ministrem financí Andrejem Babišem. Nyní je na zastupitelích zvolených za toto hnutí, aby sami za sebe předvedli, co v nich je. Osobně si netroufám provádět žádné soudy, dokud neuvidíme reálné výsledky práce.

Na třetím místě skončili Starostové pro Liberecký kraj, tedy hnutí vedené současným místostarostou Tomášem Vlčkem. Nejlepší výsledek ze současných koaličních partnerů na českolipské radnici. Oproti předchozím volbám jako jediní zvýšili počet mandátů, a to o jeden. Co stojí za lepším volebním výsledkem? Svou roli hraje určitě personální posílení kandidátky o známé tváře, rovněž neopomenutelný je posílený vliv hnutí na krajské úrovni. Nicméně úspěch je to pouze papírový. Vzhledem k tomu, že většina zastupitelů zvolených do zastupitelstva kandidovala za subjekty, které nabízely ve volebních programech změnu směru města, je pravděpodobné, že toto volební období skončí hnutí v opozici. Otázkou je, zda mají Starostové v osobě lídra dostatečného tahouna, který může za čtyři roky hnutí dovést k vítězství v komunálních volbách.

Se stejným počtem mandátů jako Starostové skončila kandidátka nezávislých kandidátů Uděláme pořádek v České Lípě. Čím si lze vysvětlit velmi dobrý výsledek kandidátky, která šla do voleb s tím, že už se nemohou dívat na to, co se ve městě děje a chtějí s tím něco dělat? Lze jej jednoznačně přisuzovat známým a úspěšným tvářím, ve které mají voliči důvěru. Vzhledem k tomu, že se kampaň této kandidátky masivněji objevila až po letních prázdninách, je tento výsledek rozhodně velkým úspěchem.

Dlouhé roky byla ODS stranou, která řídila město a stojí za většinou dobrých a špatných rozhodnutí, která se v České Lípě po revoluci udělala. Voliči dali straně jasné vysvědčení, a tak se z druhého místa před čtyřmi lety stalo letos místo páté. Otázkou je, kolik mandátů by strana obdržela, pokud by na její kandidátce pokračovala například starostka Hana Moudrá. Strana podle lídra kandidátky Karla Tejnory prošla výraznou sebereflexí, což se projevilo výraznou proměnou kandidátky. Strana se nyní tváří, že se odstřihla od minulosti a je úplně jiná. Může se opravdu stát pro vítěznou ČSSD, jejímž cílem bylo zbavit se současného vedení města, koaličním partnerem? Nepřijde tak o podporu své voličské základny, která si změnu přála?

Stabilní voličskou základnu vykazuje KSČM, která, stejně jako v minulých volbách, získala tři mandáty. Strana, která byla uplynulé čtyři roky jazýčkem na vahách, však dle současného povolebního rozdělení mandátů zřejmě výrazně oslabí svůj vliv. Oproti předchozímu volebnímu období to vypadá, že rodící se koalice bude mít dostatečný počet mandátů, prostřednictvím kterého dokáže realizovat svůj program.

Pokud bych měl některou stranu a její volební výsledek nazvat opravdovým překvapením, pak jsou to Piráti. Zisk dvou mandátů je pro ně velkým úspěchem. Rozhovor s lídrem kandidátky Tomášem Martínkem na i-noviny.cz patřil mezi ty nejčtenější. Velké množství podporovatelů a úspěšná kontaktní kampaň, to jsou faktory, které zřejmě stojí za úspěchem této strany.

S jedním mandátem se pak musí spokojit dvě kandidátky. Stranu zelených tradičně bude reprezentovat Miroslav Hudec a více než o volebním výsledku kandidátky se dá mluvit o podpoře této osobnosti. Zbývající mandát pak připadl novému českolipskému hnutí Spolehnutí. Kandidátka v čele s Petrem Skokanem měla relativně masivní kampaň, přicházela s originálními předvolebními sliby, neoslovila však dostatečný počet voličů.

Těsně pod čarou skončila TOP 09, koaliční partner, který dopadl nejhůř a přišel o všechny tři mandáty. Je možné, že straně sebrala voličskou podporu koalice s ODS. Nevylučuji ani to, že lidé bez ohledu na místní kandidáty prostě nechtějí hodit hlas straně Miroslava Kalouska. Nicméně za neúspěchem stojí i nedůvěra voličů v samotného lídra kandidátky, který letos skončil (stejně jako před čtyřmi lety) až na teoretickém čtvrtém postupovém místě do zastupitelstva. Strana zcela propadla v krajských volbách před dvěma lety, kdy se do zastupitelstva kraje pod vedením současného českolipského místostarosty ani nedostala. Ostatní volby na Českolipsku pro ni také nedopadly podle představ.

Co po volbách?

Jen co byly známy oficiální výsledky voleb, rozběhla se koaliční jednání a začaly se počítat počty zastupitelů v různých koaličních scénářích. Podle Českolipského deníku je vyjednávanou možností koalice ČSSD + ANO + ODS + UDĚLÁME POŘÁDEK, není vyloučeno ani zapojení PIRÁTŮ. Bez zapojení poslední zmíněné strany by koalice získala dostatečnou většinu patnácti mandátů, s Piráty pak dokonce sedmnáct. Protože se však mediálním i politickým prostorem šíří spousta protichůdných informací, vyčkejme na finální podobu koalice a její program.

Na i-noviny.cz Vám přineseme rozhovory s novými představiteli města, porovnáme koaliční program s předvolebními sliby a určitě se zúčastníme ustavujícího zastupitelstva města.

Nahoru